آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
اخبار کشور
۱۱

سفیر انگلیس تهران را ترک کرد

«راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران با اطلاع قبلی و طبق ضوابط از ایران خارج شده است.

سفیر انگلیس در تهران روز شنبه (21 دی) در جمع آشوب گران مقابل دانشگاه امیرکبیر حضور یافته بود که توسط ماموران امنیتی دستگیر و طبق آنچه که وزارت خارجه اعلام کرده، بعد از حدود 15 دقیقه، آزاد می شود. مک ایر به همراه فرد دیگری با حضور میان تجمع کنندگان مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران از تجمع کنندگانی که در حال سردادن شعارهای ساختارشکنانه بودند، فیلمبرداری می کرد. ماموران پلیس، سفیر انگلیس را پس از شناسایی، به صورت نامحسوس تحت نظر قرار دادند و در نهایت وی در ساعت 19:10 دستگیر و پس از اقدامات اولیه قانونی به نماینده وزارت امور خارجه تحویل داده شد. 22 دی 1398 نیز سفیر انگلیس در تهران به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به ایشان و دولت انگلیس ابلاغ شد. به نقل از ایرنا، کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی تصریح کرده است: تمامی اشخاصی که از مزایا و مصونیت ها بهره مندند، بدون آنکه به مزایا و مصونیت های آنان لطمه ای وارد آید مکلفند قوانین و مقررات دولت پذیرنده را محترم شمرده و از مداخله در امور داخلی آن دولت خودداری کنند. در همین راستا «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران با اطلاع قبلی و طبق ضوابط روز گذشته با پرواز هواپیمایی قطر از ایران خارج شده است. یک منبع آگاه در مورد خروج رابرت مک ایر، سفیر انگلیس در ایران به الف گفت: وزارت خارجه انگلیس به خاطر اشتباه فاحش سفیرش در تهران و ایجاد تنش در روابط با ایران وی را برای بازخواست به لندن فراخوانده است. دلیل این امر رفتار غیرمتعارف وی و غیر دیپلماتیک وی در روزهای گذشته و حضور در در جمع معترضان در تهران بوده است.

حضور سفیر انگلیس در اغتشاشات «ظریف» را به مجلس کشاند

این در حالی است که سیدتقی کبیری نماینده خوی در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز (سه شنبه 24 دی) قوه مقننه در تذکری با استناد به بند 11 ماده 22 آیین نامه داخلی مجلس مبنی بر حفظ شان، منزلت و اقتدار مجلس، گفت: دخالت بیجای سفیر گستاخ انگلیس و حضور در اغتشاشات روز های اخیر در مقابل دانشگاه امیرکبیر موجب شد تا وزیر خارجه انگلیس نیز موضوع تحریم ایران را مطرح کند.

وی با بیان اینکه هیئت رئیسه مجلس باید وزیر امور خارجه را دعوت و اعلام کند که سفیر گستاخ انگلیس باید از کشورمان اخراج شود، افزود: به نظر می رسد ضعف حاکمان انگلیس در ورود و دخالت در امور داخلی کشور موجب شده تا آنها سفیر خود را به میدان وارد کنند. عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر نماینده خوی، گفت: بنابر اظهارات رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفته آینده از آقای ظریف دعوت شده تا ضمن حضور در کمیسیون درباره این موضوع توضیح دهد و نتیجه آن را به سمع و نظر مردم برساند.