آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
فرهنگ: سینما
۱۱

آقای بلامنازع

اگر بخواهیم فارغ از کیفیات، به آمار و ارقام سی وهفت دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر بپردازیم، دو نام، با فاصله چشمگیر از دیگران بر صدر جداول قرار دارند؛ پرویز پرستویی با 11بار نامزدی دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد و با پنج بار اختلاف نسبت به نامزدی های نفرات دوم یعنی عزت الله انتظامی و حمید فرخ نژاد و خسرو شکیبایی، داریوش مهرجویی با ده بار نامزدی دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم و با چهار اختلاف نسبت به نفر دوم یعنی ابراهیم حاتمی کیا.

در این ملاحظه، عجالتا با دفعات دریافت سیمرغ کاری نداشته ایم و در تعداد نامزدی ها هم، فاصله زیاد از رقبا مدنظرمان بوده است.

در غیر این صورت می شد به ده بار نامزدی لیلا حاتمی برای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن اشاره کرد، اما چون نزدیک ترین رقیبش یعنی فاطمه معتمدآریا فقط یک نامزدی کمتر از او در کارنامه دارد، فاصله را چشمگیر و دست نیافتنی در نظر نگرفته ایم.

سراغ پرویز پرستویی و نامزدی هایش رفته ایم؛ بررسی کرده ایم که در 11بار نامزدی او برای دریافت سیمرغ، چند نفر مسیر مشترکی را رفته اند، اما درنهایت و نزدیک خط پایان، عقب افتاده اند و پرستویی به تنهایی از آن گذشته است. علاوه بر این، نشان داده ایم که پرستویی در هفت بار نامزدی ای که بی سرانجام بوده، از چه کسانی شکست خورده است.

در این بررسی آماری، کمی به آنالیزهای فوتبالی رسیده ایم! مثلا گفته ایم پرستویی چند نفر را دو بار و چند نفر را یک بار شکست داده و به چند نفر و به هر نفر چند بار باخته است.

رقبای پیروز

    محمد کاسبی [دوره چهاردهم، سال 1374]

    فرامرز قریبیان [دوره هجدهم، سال 1378]

    حبیب رضایی [دوره بیست ویکم، سال 1381]

    بهرام رادان [دوره بیست ودوم، سال 1382]

    شهاب حسینی [دوره بیست وهفتم، سال 1387]

    مهدی هاشمی [دوره بیست ونهم، سال 1389]

    رضا عطاران [دوره سی ودوم، سال 1392]

این هفت بازیگر، در رقابت با پرویز پرستویی برنده قافیه بازی بوده اند؛ از هفت باری که پرستویی نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد شده و آن را به رقبای خود واگذار کرده، دو بارش را چندان هم دست خالی به خانه بازنگشته؛ یک بار در دوره چهاردهم که محمد کاسبی برنده این سیمرغ شد، پرستویی دیپلم افتخار گرفت و بار دیگر در دوره بیست و دوم وقتی بهرام رادان سیمرغ بازیگر نقش اول مرد شد، هیات داوران جایزه ای را با عنوان «جایزه ویژه هیات داوران» به پرستویی اختصاص داد.

رقبای شکست خورده

دوره شانزدهم، سال 1376:  امیر پایور

      محمدرضا فروتن

دوره بیست وسوم، سال 1383:

جهانگیر الماسی

      عزت الله انتظامی

      امین حیایی

      مسعود رایگان

      رضا کیانیان

دوره بیست وچهارم، سال 1384:

محمود پاک نیت

      امین تارخ

      حمید فرخ نژاد

      یوسف مرادیان

      عزت الله انتظامی

دوره سی و چهارم، سال 1394:

 فرهاد اصلانی

      نوید محمدزاده

      پیمان معادی

      رضا کیانیان

این 14 نفر، در چهار دوره ای که پرستویی برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد بوده، به همراه او نامزد دریافت این جایزه بوده اند.

نام دو نفر، عزت الله انتظامی و رضا کیانیان دو بار تکرار شده چون در دو دوره همراه پرستویی نامزد بوده اند.