آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

لغو 87 سفارش برای ساخت «بوئینگ»

مقامات شرکت بوئینگ از کاهش دریافت سفارش برای ساخت و تولید هواپیما های مسافربری در سال گذشته میلادی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات شرکت بوئینگ از کاهش دریافت سفارش برای ساخت و تولید هواپیما های مسافربری در سال گذشته میلادی خبر دادند.

مسئولان این شرکت هواپیماسازی با اشاره به کاهش شدید سفارش های ساخت هواپیما، اظهار داشتند: ادامه بحران درخصوص هواپیما های 737 MAX نیز تشدید این وضعیت را برای هواپیما های بوئینگ در پی داشته است.

براساس گزارش ها، این شرکت بزرگ هواپیماسازی، از لغو 87 مورد سفارش ساخت هواپیما خبر داد.

کاهش شدید دریافت سفارش های خارجی برای ساخت هواپیما های بوئینگ عمدتا از حوادث مرگبار سقوط هواپیما های مکس ناشی می شود که از ماه مارس سال گذشته میلادی تاکنون ادامه داشته است. 

 
تخلیه سوخت هواپیمای مسافربری بر سر کودکان در آمریکا

رسانه های محلی آمریکا اعلام کردند: یک فروند هواپیمای مسافربری هنگام فرود اضطراری در فرودگاه بین المللی لس آنجلس مجبور شد بخشی از سوخت خود را روی چند مدرسه تخلیه کند.

به گزارش ایسنا، در این حادثه دست کم 60 نفر که بیشتر آنان کودک بوده اند دچار مصدومیت های تنفسی و التهاب پوستی شده و تحت درمان قرار گرفتند.

طبق قوانین هواپیمایی، تخلیه سوخت هنگام فرود اضطراری امکانپذیر است اما تنها در مناطق تعیین شده و ارتفاع بالا انجام می شود. گفته شده این هواپیما به دلیل نقص در موتور مجبور به بازگشت به فرودگاه شده است.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، هواپیمایی دلتا ایرلاینز در اطلاعیه ای اعلام کرده است که این هواپیمای مسافربری به خاطر کاهش وزن هنگام فرود اضطراری مجبور به تخلیه سوخت خود شده است.

 

تولید خودرو از زباله های اقیانوس ها

محققان دانشگاه آیندهوون از تولید نمونه مفهومی یک خودرو به نام لوکا خبر داده اند که در تولید آن تنها از زباله های پلاستیکی استفاده شده است.

به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، خودروی لوکا یک خودروی ورزشی و برقی است که در تولید آن از کامپوزیت هایی استفاده شده که از زباله های پلاستیکی ساخته شده اند.

بخش عمده این زباله ها از اقیانوس ها استخراج شده اند و بعد از بازیابی در تولید خودروی لوکا مورد استفاده قرار گرفته اند. انتظار می رود در سال های آینده اقداماتی از این دست باز هم افزایش یابد تا از باله های پلاستیکی رها شده در طبیعت استفاده های بهتری به عمل آید.

شاسی این خودرو هم با استفاده از یک نوع کامپوزیت خاص به نام پلی اتیلن ترفتالات یا PET تولید شده و پلی پروپیلن بازیافت شده هم در تولید آن مورد استفاده قرار گرفته است.

خودروی یادشده دارای دو موتور با توان 15 کیلوواتی در مجموع و شش باتری است. این خودرو دو نفر گنجایش دارد و دارای سیستم ناوبری هوشمند و امکانات چندرسانه ای نیز هست. انتظار می رود نمونه اولیه این خودرو در ماه ژوئن در معرض دید علاقه مندان قرار بگیرد. 

 

وقوع انفجار بزرگ در کارخانه پتروشیمی در اسپانیا

انفجاری بزرگ در یکی از شهرهای جمهوری خودمختار کاتالونیا، در یک کارخانه پتروشیمی به وقوع پیوست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سرویس اطلاعات حفاظتی در اسپانیا، یک انفجار قدرتمند در یک کارخانه پتروشیمی در استان تاراگونا (شهری در جمهوری خودمختار کاتالونیا) در اسپانیا رخ داد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که ساکنان محلی خانه های خود را ترک نکنند و پنجره ها و درها را ببندند.