آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
حوادث
۱۰

خبر

واژگونی اتوبوس مشهد بندرعباس با 7 کشته

در سانحه صبح دیروز واژگونی اتوبوس مشهد بندرعباس در کیلومتر 45 محور کرمان بردسیر، 31 نفر مصدوم شده و 7 نفر جان باختند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، ساعت 2 و 43 دقیقه بامداد روز چهارشنبه 25 دی ماه اتوبوس مشهد- بندرعباس در کیلومتر 45 محور کرمان به بردسیر واژگون شد و که در این سانحه رانندگی هفت نفر جان باختند و 31 نفر مصدوم شدند.

سیدمحمد صابری رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان  با اشاره به آخرین وضعیت مصدومان  این حادثه اظهار داشت: از 31 نفر مصدوم این حادثه، 2 نفر با حال وخیم به بیمارستان های کرمان انتقال داده شدند.

سرهنگ علی اکبر نصیری رئیس پلیس راه شمال استان کرمان با بیان اینکه در سانحه صبح دیروز  واژگونی اتوبوس مشهد - بندرعباس در محور بردسیر کرمان 31 نفر مصدوم شده و 7 نفر جان باختند اظهار داشت: تخطی از سرعت مطمئنه در جاده لغزنده علت اصلی این حادثه اعلام شد.

از سوی وزارت بهداشت آخرین آمار تلفات آنفلوآنزا اعلام شد

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در خصوص آخرین وضعیت بروز آنفلوآنزا در کشورگفت: پس از فروکش کردن موج اول آنفلوآنزای فصلی، طبق آخرین آمار تاکنون 114 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای نوع H1N1 از دست داده اند و این درحالی است که بروز آنفلوآنزای فصلی با نوع B ویروس نیز دور از انتظار نیست.

حسین عرفانی در گفت وگو با ایسنا، در این رابطه اظهارداشت: طی فصل پاییز و دی ماه درگیر آنفلوآنزای فصلی (AH1N1) بودیم، سامانه های دیده ور ما نشان داد در اوج دوره اپیدمی بیماری نسبت درصد موارد  «ILI» یا ناخوشی های شبیه به آنفلوآنزا به کل مراجعین سرپایی یک کلینیک عمومی 4/1 بود که نشان دهنده اوج اپیدمی بود و با کاهش موارد ابتلا این عدد اکنون به 2/1 رسیده است که این نشان دهنده کنترل کامل ما بر اپیدمی این نوع از آنفلوآنزا است.

عرفانی در خصوص آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای H1N1 ادامه داد: از تاریخ 14 تا 20دی ماه، یک مورد فوت بر اثر آنفلوآنزا از استان آذربایجان شرقی گزارش شده است و به این ترتیب در مجموع تعداد جان باختگان بر اثر آنفلوآنزا به 114 نفر رسید.

وی در خصوص موج دوم آنفلوآنزای فصلی با نوع B ویروس، توضیح داد: در روزها و هفته های گذشته نسبت درصد ابتلا به آنفلوآنزای نوع B در کشور افزایش یافته و این موضوع می تواند در شرایطی موید بروز موج دوم آنفلوآنزا باشد؛ ضمن آنکه با بررسی موج های آنفلوآنزا در کشور طی 10 سال گذشته در می یابیم معمولا همه گیری های این چنینی بیماری، به صورت تک موج بوده است. آنفلوآنزا یک عامل بیماری زای ویروسی است که در 90 تا 95 درصد قابل پیش بینی و در 5 تا 10 درصد موارد غیرقابل پیش بینی است. این مدیر وزارت بهداشت در توضیح نوع بروز و عوامل ویروس نوع B آنفلوآنزا، خاطرنشان کرد: علائم این ویروس مشابه علائم نوع H1N1 است.

تمهیدات شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای برگزاری نماز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در اطلاعیه ای از تمهیدات ویژه این سازمان برای جابه جایی هرچه بهتر نمازگزاران در روز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است، با توجه به برگزاری مراسم نماز جمعه به امامت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی در مصلی حضرت امام خمینی(ره)، شرکت واحد اتوبوسرانی جهت رفاه حال شرکت کنندگان گرامی در 27 دی ماه، از مبادی و میادین اقدام به برقراری سرویس های حمل ونقلی ویژه می کند.

بنابراین محل استقرار اتوبوس ها برای انتقال نمازگزاران به مصلی تهران در روز جمعه به این شرح می باشد:

1- چهار راه تهرانپارس- یافت آباد- شهرک ولی عصر(عج)

2- میدان خراسان- پایانه خاوران.

3- شهرک شهید محلاتی- پایانه علم و صنعت میدان نبوت.

4- بازار دوم نازی آباد- ابوذر.

5- میدان آزادی- شهرک شهید باقری- تهرانسر.

6- میدان شهرری- فلکه سوم دولت آباد- 13آبان (شهید رجائی)

لازم به ذکر است پس از پایان مراسم شرکت کنندگان گرامی به مبادی اولیه بازگشت داده خواهند شد.

معاون قوه قضائیه: تاکنون چند نفر در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراینی دستگیر شده اند

معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت نظارت بیشتر بر سامانه های دفاعی کشور گفت: موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی در دستگاه قضایی و دادسرای نظامی در دست بررسی است و تاکنون چند نفر در این رابطه دستگیر شدند.

حجت الاسلام هادی صادقی ، در مراسم بزرگداشت شهید حاج قاسم سلیمانی در گرگان اظهار داشت: احتمال تاثیر جنگ الکترونیک آمریکا در بروز این حادثه و در نتیجه اشتباه مامور سامانه پدافند وجود دارد که بررسی برای کشف دقیق عوامل آن ادامه دارد.

وی در ادامه به ویژگی های سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت: این شهید، مطیع محض ولایت فقیه و فرمانده ای کاربلد و متخصص بود که با تکیه بر تفکر جهادی و حرکت در مسیر الهی توفیقات بی شماری برای کشور و جبهه مقاومت به دست آورد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه افزود: نحوه جنایت دولت تروریست آمریکا در شهادت این فرمانده سلحشور سبب شد تا با حضور بی سابقه میلیونی در تشییع جنازه، یک افتخار بزرگ برای این شهید و ملت های منطقه حاصل شود و جبهه مقاومت هویت و جان تازه ای بگیرد.

وی افزود: حضور مقتدرانه سردار سلیمانی در منطقه سبب شد تا رژیم اشغالگر صهیونیستی در برابر کوچکترین حرکت گروه های جهادی حالت دفاعی قرار بگیرد و حتی از رویای مقابله و حمله به این گروه های کوچک و کشورهای منطقه هراسان و بیمناک شود.

حجت الاسلام صادقی ادامه داد: شکل گیری و تقویت محور مقاومت در منطقه سبب رعب استکبار جهانی و همپیمانان منطقه ای آنها شده است.

شناسایی 25 پیکر جدید از جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور ​پیکر 145 نفر از قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراین شناسایی شد.

به گزارش میزان، با تلاش شبانه روزی همکاران مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران، تعداد پیکر های شناسایی شده قربانیان سقوط هواپیمای اوکراین تا کنون به 145 نفر رسید.

همچنین سرپرست دادسرای جنایی تهران با اعلام خبر شناسایی هویت 9 نفر از اعضای کادر پرواز هواپیمای اوکراینی، افزود: پیکر 70 نفر از قربانیان به خانواده آنها تحویل داده شده است و کار تحویل پیکرها ادامه دارد.

به این ترتیب اسامی 25 نفر پیکر دیگر که به تازگی شناسایی شده به این شرح می باشد:1- اولکسی نایو مکین 2- اولینا مالاخووا 3- والریا اوچاروک 4- دنیس لیخنو 5- ماریا میکتوک 6- ایور مانکو 7- یولیا سولو هوپ 8- ایمان قادر پناه 9- شکیبا فقاهتی 10- رامتین مقدم 11- ارشیا ارباب بهرامی 12- صوفی امامی 13- سهند صادقی 14- الوند صادقی 15- نگار برقعی 16- سهیلا معصومه شرف رضوی مقدم 17- نیلوفر ابراهیم 18- سعید طهماسبی خادم اسدی 19- کسری ساعتی 20- سهند هاتفی مستقیم 21- آروین مرتب 22- مهدیه قوی 23- معصومه قوی 24- فرهاد نیکنام 25- شریفه فقیهی.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی: به 210 مدرسه استاندارد اوتیسم نیاز داریم

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه به 210 مدرسه استاندارد اوتیسم نیاز داریم گفت: به همین علت با خیرین وارد گفت وگو شدیم و طبق توافقاتی که داشتیم کلنگ ساخت 224 مدرسه در 14 استان بر زمین زده خواهد شد.

سیدجواد حسینی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی مدارس جدید اوتیسم در سطح کشور اظهار کرد: طبق طرح آمایش سرزمینی 46 مدرسه اوتیسم در مناطق مختلف داریم، هرچند هنوز 14 استان ما مدرسه اوتیسم ندارند و دانش آموزان در قالب 200 کلاس ضمیمه ادامه تحصیل می دهند.

وی افزود: به 210 مدرسه استاندارد اوتیسم نیاز داریم و به همین علت با خیرین وارد گفت وگو شدیم و طبق توافقاتی که داشتیم کلنگ ساخت 224 مدرسه در این 14 استان بر زمین زده خواهد شد.

حسینی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش آمار دانش آموزان مبتلا به اوتیسم گفت: شمار مبتلایان به اوتیسم در حال افزایش نیست. اوتیسم دارای درجات مختلف است و یک علت افزایش آمار دانش آموزان اوتیسم بهبود روند و ابزارهای شناسایی است.

در واقع طیف اوتیسم افزایش نیافته بلکه ابزارها مدرن تر و شناسایی بهبود پیدا کرده است.

کلاهبرداری با واریز مبالغ از سوی افراد و منابع ناشناس

شیراز - خبرنگار کیهان: معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا به شهروندان هشدار داد: در هنگام واریز مبالغ از سوی افراد و منابع ناشناس، حساب خود را مسدود کنید و موضوع را در اسرع وقت به صورت کتبی به بانک عامل گزارش دهید.

سرهنگ رامین پاشایی، گفت: در تعدادی از پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا و با استناد به مستندات موجود، مشخص شد افراد کلاهبردار از طریق فیشینگ با دسترسی به اطلاعات حسابهای بانکی هموطنان و حساب های مالی سایر افراد، به منظور پولشویی و طولانی کردن فرایند پی جویی جرایم وجوهات سرقتی را به حساب های افراد انتقال می دهند و در زمان های متعدد نسبت به برداشت غیرمجاز آن اقدام می کنند.

وی افزود: ضمن فعال سازی ارسال پیامک واریز و برداشت حساب های مالی خود، به محض اطلاع از واریز هرگونه مبالغ مشکوک به حساب خود بلافاصله با تغییر رمز دوم کارت های بانکی موضوع را به صورت رسمی به مراجع قضائی و بانک های عامل اطلاع دهند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ادامه داد: با اجرای کامل طرح استفاده از رمز یک بار مصرف در کشور شاهد کاهش این گونه جرایم خواهیم بود.

پاشایی از شهروندان خواست با توجه به مهلت تعیین شده توسط بانک ها هر چه سریع تر نسبت به فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف اقدام کنند.

وزیر بهداشت: هیچ مشکلی در تامین دارو و نیروی درمانی در مناطق سیل زده نداریم

وزیر بهداشت گفت: 169 مادر باردار از محل های پرخطر در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان به محل های امن منتقل شدند و هیچ مشکلی در حوزه دارو و نیروی انسانی در این مناطق نداریم.

به گزارش فارس، سعید نمکی گفت: اندوخته های سیلاب های گسترده ابتدای سال باعث شد که قبل از گرفتاری در سیلاب ها، موارد پرخطر حوزه سلامت، مدیریت شود. خوشبختانه 169 مادر باردار از محل های پرخطر توسط اورژانس به محل های امن منتقل شدند و تمهیدات بسیار خوبی برای ارسال و ذخیره کردن داروهای مورد نیاز در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اتخاذ شده بود.

وی با اشاره به خدمت رسانی سه فروند بالگرد اورژانس هوایی در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: خوشبختانه هیچ مشکلی در حوزه دارو و نیروی انسانی و سایر موارد در حوزه سلامت در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان نداریم.

هنرمندان 3 میلیارد ریال تسهیلات دریافت می کنند

معاون اعضای صندوق اعتباری هنر گفت: برای ایجاد اشتغال هنرمندان کشور نسبت به پرداخت سه میلیارد ریال تسهیلات بر اساس مقررات در سال جاری اقدام می شود که متقاضیان می توانند از آن استفاده کنند.

منصور وحیدی فر با اشاره به اینکه صندوق اعتباری هنر با هدف حل مسائل و مشکلات هنرمندان و رفع مطالبات آنها پایه گذاری شده و تاکنون در کشور با همکاری اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیگیری انجمن های هنری اقدام های مناسبی داشته است بر تداوم آن تاکید کرد.

این مسئول اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی انجام گرفته با حمایت جدی دولت و پیگیری های لازم سالانه 650 میلیارد ریال کمک مالی به هنرمندان پرداخت می شود تا با فراغ بال به فعالیت های هنری خود بپردازند. وحیدی فر تاکید کرد: بر اساس تفاهم نامه این صندوق و تامین اجتماعی، همه افرادی که هنرمند بودن آنها محرز شده باشد می توانند از بیمه هنرمندان و بیمه تکمیلی استفاده کنند.

وی گفت: بر اساس مقررات برای رفاه حال هنرمندان مبنا نرخ بیمه 18 درصد است و بر این اساس صندوق هنر 10 درصد و هنرمند هشت درصد حق بیمه پرداخت می کنند.

به گفته معاون اعضای صندوق اعتباری هنر، در خصوص بیمه تکمیلی ، 70درصد حق بیمه توسط صندوق هنر و کمتر از 30 درصد آن را هنرمند پرداخت می کند و این بیمه تکمیلی تمام مزایا و خدمات را دربر دارد.

جریمه 5/5 میلیاردی قاچاقچی سوخت در پایتخت

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهرستان های استان تهران از جریمه 5 میلیارد و 500 میلیون ریالی برای یک قاچاقچی سوخت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی، احمد جعفری نسب با اعلام این خبر اظهار داشت: با گزارش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی شهرستان پاکدشت در مورد دریافت غیرمجاز 106 هزار لیتر نفت گاز یارانه ای با اسناد جعلی برای گلخانه، پرونده تخلف تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: شعبه تعزیرات حکومتی پاکدشت بعد از بررسی و احراز تخلف، متهم را به پرداخت 5 میلیارد و 508 میلیون ریال در حق صندوق دولت جریمه کرد.