آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۲
دولت

در جلسه هیات دولت تصویب شد

مصوبه ای برای تامین حقوق شهروندی و کاستن از محکومیت حبس

هیات وزیران در جلسه روز یکشنبه خود که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد، آیین نامه اجرایی مربوط به واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تصویب کرد. براساس این آیین نامه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سازمان غذا و دارو) مکلف است مجوز لازم جهت واردات دارو، تجهیزات و لوازم پزشکی موردنیاز کشور با کیفیت و استاندارد موردنظر را که در داخل کشور، مشابه آن تولید نمی شود یا کافی نیست از طریق فرآیند رقابتی به واردکنندگانی که با کمترین قیمت تامین می کنند، صادر کند. واردات کالای موضوع این آیین نامه براساس فهرستی است که سازمان غذا و دارو به صورت دوره ای منتشر و مطابق آن، سازمان می تواند در چارچوب ضوابط آیین نامه فوق برای مدت مشخص و محدود از ظرفیت سایر واردکنندگان استفاده کند.به منظور حصول اطمینان از کیفیت، ایمنی، اثربخشی و تضمین اصالت، اولویت واردات کالا از طریق نمایندگان رسمی شرکت های سازنده مربوط، مستلزم فرآیند ثبت اقلام مربوط در سازمان مورد اشاره و رعایت کلیه مقررات، آیین نامه ها و ضوابط ثبت دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری، همچنین، توزیع و عرضه کالای موضوع این آیین نامه، پس از اخذ مجوز توزیع از سازمان غذا و دارو و در شبکه توزیع مجاز، امکان پذیر خواهد بود و در صورت لزوم، اولویت و نحوه توزیع ازسوی این سازمان تعیین خواهد شد.

دولت به منظور کاهش جمعیت کیفری در راستای سیاست های کلان قوه قضاییه و نیز باتوجه به پایان یافتن مهلت قانونی مقرر در قانون مجازات اسلامی از آخرین تعدیل میزان جزای نقدی بدل از حبس، با افزایش مبلغ ریالی آن موافقت کرد. به موجب این مصوبه، مبلغ مجازات نقدی بدل از حبس مندرج در قانون مجازات اسلامی و همچنین مبالغ ریالی مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری، به ترتیب از مبلغ 400 هزار ریال و 300 هزار ریال، به مبلغ یک میلیون ریال افزایش یافت. حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی، کاستن از محکومیت حبس و تبدیل آن به مجازات های جایگزین و نیز بهبود وضعیت زندان ها و بازداشتگاه ها، ازجمله مهم ترین اهداف این مصوبه است.

تصویب آیین نامه تعیین حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیرمستمر دارد، ازجمله دیگر دستورکارهای نشست اخیر هیات وزیران بود. این هیات در راستای ایجاد امنیت شغلی کارگران باتوجه به افزایش روزافزون قراردادهای موقت کار در سال های اخیر و به منظور جلوگیری از سوءاستفاده از عدم تعیین حداکثر مدت موقت کار، آیین نامه اجرایی تعیین حداکثر مدت موقت را برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیرمستمر دارد، تصویب کرد. در کارهایی که پیش از ابلاغ این تصویب نامه وجود داشته اند، حداکثر مدت موقت از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه محاسبه خواهد شد.هیات وزیران همچنین به پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با صدور مجوز برای خرید یک دستگاه خودروی سواری تک سوز تولید داخل برای پارک علم و فناوری استان کهگیلویه وبویراحمد موافقت کرد. لازم به ذکر است، خودروی یاد شده از شمول ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1398 کل کشور مبنی بر خرید خودروی سواری داخلی توسط دستگاه های اجرایی به تعداد خروج خودروهای سواری و نیز الزام دستگاه های دولتی به خرید خودروهای دوگانه سوز در شهرهای دارای جایگاه عرضه گاز طبیعی معاف خواهد بود.هیات وزیران در ادامه به منظور تامین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و پیشگیری از اعلام ایراد رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص مصوبه مربوط به ورود و ترخیص 36 دستگاه خودروی کشنده بوژی، با اصلاح آن موافقت کرد. بر این اساس، ورود و ترخیص خودروهای کشنده بوژی فوق سنگین بالای 500 اسب بخار و بالای 200 تن، با استاندارد آلایندگی یورو 5 EEV و سال ساخت 2011 به بعد، بدون رعایت شرایط آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو و با استفاده از ارز متقاضی تا پایان سال 1399 به شرط تامین شرایط خدمات پس از فروش با تایید وزارت صمت مجاز است.

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.