آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۳

مراسم راهپیمایی گرامیداشت سالروز 22 بهمن در سراسر کشور برگزار شد

ما همه با هم هستیم

راهپیمایی 22 بهمن همچون سال های گذشته با حضور چشمگیر آحاد ملت ایران در سراسر کشور برگزار شد.

چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که مصادف شد با چهلمین روز از شهادت سردار قاسم سلیمانی و با گرامیداشت یاد سردار سلیمانی و بیانیه سپاه پاسداران آغاز شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «22 بهمن ماه در هر سال فرصت مجددی برای بازخوانی چرایی و چگونگی پیدایش، پیروزی و تداوم انقلاب شکوهمند اسلامی و دستاوردهای آن و واکاوی رمز ماندگاری و تاثیرگذاری شگفت انگیز این پدیده معجزگون تاریخ معاصر به شمار می رود.»

این بیانیه وحدت و یکپارچگی در سایه آرمان های انقلابی و حول محور استقلال و امنیت ملی را رمز پیروزی و پیش روندگی آرمانی و حیرت آور انقلاب، نظام و ملت ایران قلمداد و با برشماری فهرست شکست های پی درپی نظام سلطه و صهیونیسم به سرکردگی امریکا عنوان کرده است: «شکست های نظامی وحیثیتی امریکا در سال جاری در ماجرای پهپاد جاسوسی راهبردی، انهدام پایگاه نظامی عین الاسد کنار به گل نشستن ماشین جنگی جنگ های نیابتی، ناکامی پروژه نفوذ و براندازی با فرمول اغتشاش و آشوب طلبی و نیز اقدام رییس جمهوری منفور ایالات متحده در رونمایی از طرح ظالمانه معامله قرن، نشان از اقتدار و ظرفیت های عظیم و متراکم انقلاب اسلامی و گفتمان مقاومت و غلبه بر راهبردها و سیاست های نظام سلطه و صهیونیسم در منطقه است.»

فارغ از بیانیه سپاه پاسداران اما در راهپیمایی روز گذشته مانند هر سال شاهد حضور بسیاری از مسوولان دولتی، از رییس جمهوری و سران دو قوه دیگر گرفته تا نمایندگان مجلس و مسوولان لشکری و کشوری بودیم. مسوولانی که فارغ از جناح بندی سیاسی، دوشادوش ملت در این راهپیمایی شرکت کردند و یک صدا با آنان شعار وحدت و یکپارچگی مقابل دشمن سر دادند. این نوبت البته یک نکته دیگر نیز تقریبا در تمامی اظهارنظرها و موضع گیری ها تکرار شد و آن چیزی نبود مگر دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس.

در این میان علی ربیعی، سخنگوی دولت در حاشیه راهپیمایی 22 بهمن ضمن تاکید بر تاثیرات تحریم ها و فشار اقتصادی ناشی از آن بر زندگی مردم گفت: «اصل استقلال و حضور پرشور مردم منجر به کاهش فشار می شود. آنها هر زمان مردم ما را ببینند فشارها کمتر می شود. امسال راهپیمایی 22 بهمن یک معنای این گونه دارد.»

از دیگر مسوولانی که در این راهپیمایی حضور داشت، عباسعلی کدخدایی،قائم مقام دبیر و البته سخنگوی شورای نگهبان بود. عباسعلی کدخدایی در اظهارات خود، ضمن آنکه 22 بهمن را روز پیروزی اراده مردم برای پی ریزی نظام اسلامی دانست، عنوان کرد: «به لطف خداوند و با پشتیبانی مردم چهل و یکمین سال را هم پشت سر گذاشتیم، اگرچه مشکلاتی هم بوده است و دشمنان همیشه درصدد ضربه زدن به انقلاب اسلامی و منافع ملی مردم بوده اند اما خوشبختانه با پشتیبانی های مردم و با تبعیت از منویات رهبر معظم انقلاب همچنان انقلاب به پیش است.»

سردار پاسدار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه، سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران، سرلشکر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح نیز از جمله مقامات نظامی بودند که در این راهپیمایی شرکت کردند.

با تمامی این تفاسیر اما به هر حال، آنچه با این مقدمه در ادامه می خوانید، اظهارات برخی مسوولان ارشد کشور است درحاشیه راهپیمایی مراسم گرامیداشت سالروز 22 بهمن ماه.

مردم ایران مشت محکمی به دهان امریکا زدند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعیان: «حضور مردم در راهپیمایی گرامیداشت سالروز 22 بهمن ماه امسال مشت محکمی بر دهان دشمنان و نشان دهنده وفاداری آنان به نظام اسلامی و ارزش ها است. حضور حماسی و گسترده مردم در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و مراسم گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب، جای بسی تقدیر و تشکر است. ملت شریف ایران با این حضور برگ زرین دیگری بر افتخارات خود افزودند.

مردم ایران نشان دادند که به تبلیغات فاسد دشمنان توجه نمی کنند و در واقع مشت محکمی بر دهان امریکا زدند.»

مسوولان قدر این ملت را بدانند

آیت الله جوادی آملی، مرجع تقلید شیعیان: «خداوند را شاکریم که این راهپیمایی عظیم با حضور گسترده مردم به مناسبت گرامیداشت فرارسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب شکل گرفت. آزادیخواهان جهان و ملت های آزاده باید کسانی را انتخاب کنند که به فکر معامله قرن و سایر جفاکاری ها نباشند. حق شناسی از مردم با توجه به حضور گسترده در این راهپیمایی این بوده که با حفظ برنامه های قبلی و کوشش و تلاش بیشتر مسوولان اقداماتی صورت گیرد که به ملت آسیبی نرسد. مسوولان باید به رونق تولید که به آن توصیه شده است عمل کرده و آسایش را به مردم هدیه دهند.»

حضور مردم در انتخابات تکرار می شود

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی: «حضور مردم در راهپیمایی مراسم گرامیداشت سالروز 22 بهمن ماه امسال، مراسمی بسیار باشکوه بود و این حضور باعث قدرت بیشتر برای حرکت انقلاب می شود، مخصوصا به امریکایی ها روشن می گوید مردم به دنبال این هستند که منافع خود را حفظ کنند. حضور در راهپیمایی گرامیداشت سالروز 22 بهمن ماه امسال بهترین قدرتی است که می توان به امریکا نشان داد و آنها نیز بدانند باید نسبت به خواسته های ملت ایران تمکین کنند. حضور مردم در انتخابات تکرار می شود و امیدواریم انتخابات پرشوری برگزار شود.»

سخن از بیرون راندن امریکا از منطقه است

سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه: «اجتماع عظیم امروز تنها یادآور سالگرد 22 بهمن 57 نیست بلکه امروز در تاریخ انقلاب شکوهمند ما نقطه عطف و یک انقلاب است مبتنی بر همان انقلاب 57 و با تاکید بر همان اصول و مبانی، اما سخن نو داشته و پیام ها و آثار بسیاری به همراه دارد. آن روز اعلام پایان حکومت ستمشاهی و آغاز حاکمیت الله بر سرنوشت جامعه اسلامی بود. آن روز اعلام پایان استبداد و استعمار امریکایی و سلطه بیگانگان بود. یوم الله روز جلوه قدرت خدا از غیرمجرای طبیعی است، اما از بستر روز 22 بهمن روزهای خدایی زیادی در این کشور شکل گرفته و می گیرد.»

انقلاب از ایام خداست

آیت الله جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری و دبیر شورای نگهبان: «من باید دست و پای این مردم را ببوسم که 41 سال است عقب نشینی نمی کنند و مقاومت کردند و با قدرت ها جنگیده اند. انقلاب از ایام خداست و تمام قدرت ها آمدند تا انقلاب مردمی ما را بشکنند اما آنها شکسته شدند و ما نشدیم و خدا یار و یاور ما بوده است. به کوری چشم دشمن، ترامپ، امریکا، انگلیس و آل سعود مردم ما چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب شان را جشن می گیرند. امسال شرارت و رذالت امریکا بیشتر شده است و از طرف دیگر معامله قرن را مطرح کرده تا فلسطین را نابود کند. همچنین روز به روز تحریم و تهدید می کند که مردم ما بترسند و عقب نشینی کنند. بر فشارهای اقتصادی هم افزوده اما مردم ما می گویند می میریم اما ذلت نمی پذیریم.»

مردم اجازه نمی دهند معامله ننگین قرن شکل بگیرد

آیت الله آملی لاریجانی، رییس مجمع تشخیص مصلت نظام: «مردم با بصیرت و درک بالا حضور بسیار پرشکوهی در این راهپیمایی دارند این حضور گسترده و حماسی مسلما بر اقتدار ملی کشور نیز در مقابل استکبار جهانی خواهد افزود. این حضور گسترده پیام روشنی برای نظام سلطه دارد؛ حضور گسترده مردم بیانگر این مساله است که مردم پای انقلاب و اهداف انقلاب پای اهداف انقلاب و جمهوری اسلامی با صلابت به پیش می روند. مردم ما ثابت کردند که فرامین مقام معظم رهبری مورد توجه همگان است و مردم ما با تمام وجود به آن عمل می کنند. همچنین نشان دادند که کشورهای مرتبط با نظام سلطه با زور نمی توانند مردم را تسلیم کنند. مردم ایستادند و پاسخ محکمی به معامله قرن دادند و اجازه نمی دهند چنین معامله ننگینی شکل بگیرد.»

پیروزی انقلاب با کلام و منطق بود

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری: «انقلاب ایران با نیروی نظامی به پیروزی نرسیده است بلکه با کلام و منطق به پیروزی رسیده و در مقابل گلوله، گل هدیه داده است. امریکا و اسراییل برای کشور و ملت ایران خواب هایی دیده اند که بعد از 41 سال هنوز نتوانسته اند به اهداف خود برسند، امریکا سردار سلیمانی را به شهادت رساند و با این جریان می خواست حرکت جدیدی را بر ضد ملت ایران آغاز کند که پاسخ سختی را از ایران دریافت کرد. امریکا با تحریم های ظالمانه می خواهد ایران را تحت فشار بگذارد اما ملت ایران راه توسعه و پیشرفت را طی می کند، ایران خود یک قدرت نظامی، علمی و اقتصادی در منطقه است.»

مردم با حضور گسترده خود ثابت کردند که پای کار هستند

علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی: «مردم با حضور گسترده خود ثابت کردند که پای کار هستند. ملت ایران شهدای بزرگی را در طول 41 سال گذشته از کنار خودش روانه انتهای مسیری کرد که انتظارش را داشتند و آن مسیر شهادت است و آقای قاسم سلیمانی هم قسمتی از این شهدا بود. خوزستان نیز قبل و بعد از پیروزی انقلاب و نیز در دفاع از حرم شهدای زیادی را تقدیم کرده است. امروز هم مردم اهواز و خوزستان با حضور گسترده خود ثابت کردند که پای کار هستند. معتقدم اگر مسوولان پای کار باشند مردم پای کار هستند.»

بدون مردم هیچ هستیم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه: «موفقیت ما در تکیه به مردم است و هر کس به مردم تکیه کند، می تواند موفق باشد. ما هر چه داریم از این مردم داریم؛ این مردم مهم ترین مبنای قدرت جمهوری اسلامی ایران هستند. موفقیت ما در تکیه به مردم است، حضرت امام (ره) فرمودند که مردم ولی نعمت ما هستند و این مساله نشان می دهد که ما بدون مردم هیچ هستیم و با مردم در برابر همه می توانیم مقاومت کنیم. کشورهای دنیا 41 سال است که اشتباه کرده اند، نفهمیدند و مردم ایران را نشناخته اند، 41 است که منتظرند با فشارهای شان این مردم از انقلاب خود کنار بکشند. هر کس به مردم تکیه کند و هر کس امید و اعتمادش بعد از خدا به مردم ایران باشد، می تواند موفق باشد. مردم در مراسم بزرگداشت شهید قهرمان ما سپهبد سلیمانی نشان دادند که درواقع با شخصی عهد بستند و برای فردی در خیابان آمدند که امریکا آن را دشمن خود می دانست لذا امریکایی ها باید از این مساله درس بگیرد.»

اعتراض حق قانونی هر شهروند است

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی: «اعتراض حق قانونی هر شهروند است. مردم باید به شکل مسالمت آمیز اعتراض خود را بیان کنند. این اعتراض می تواند در انتقاد از وضعیت سیاسی و اقتصادی باشد. راهپیمایی 22 بهمن هر سال اما ارتباطی با منتقد یا معترض بودن مردم ندارد و مقوله ای جداست. حضور مردم نسبت به سال های قبل پرشورتر و پرجمعیت تر است و علت آن هم چهلم شهید حاج قاسم سلیمانی است. مردم راهی که انتخاب کرده اند از ابتدا همین بوده است و آن را رها نمی کنند. به خاطر همین هر ساله مردم در این راهپیمایی شرکت می کنند تا با آرمان ها و آرزوها بیعت کنند. راهپیمایی وظیفه ای است که شهروندان انجام می دهند و می توانند در عین حال انتقاداتی به وضعیت داشته باشند.»