آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۳
چهره روز

نماینده دوره دوم، سوم و دهم مجلس با تاکید بر اصلاح ساختاری: همیشه بین نفرات اول و دوم نظام اصطکاک وجود داشته است

شاید بیشترین گزاره ای که همواره در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از سوی انقلابیون سابق و کارگزاران امروز حاکمیت بررسی می شود، تحقق آرمان های انقلاب و چالش های پیش روی آن است؛ اینکه آیا شعارها و آرمان های چندین سال مبارزه که منتهی به 22 بهمن ماه 57 شد، به واقعیت بدل شده است یا نه؟ یا اینکه چالش ها و فرصت ها و تهدیدهای این انقلاب که وارد میانسالی شده ، چیست و چگونه باید آنها را مدیریت کرد؟ غلامرضا حیدری، نماینده دوره های دوم، سوم و دهم مجلس که امسال برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم رد صلاحیت شده، معتقد است که در پنجمین دهه انقلاب اسلامی و در آغاز چهل و دومین سالگرد آن، مهم ترین چالش نظام مستقر رفتن به سمت تعامل منفی با دنیاست. البته او به اشکالات ساختاری نیز اشاره کرده و گفته است، ساختاری که همواره باعث اصطکاک نفرات اول و دوم نظام است باید اصلاح شود.

یادمان رفته جمهوری اسلامی متعلق به همه ملت است

غلامرضا حیدری در گفت وگویی تفصیلی که با «اعتمادآنلاین» داشته، در این مورد توضیح داده است. او در این مورد گفت: «مهم ترین چالش در 41 سال جمهوری اسلامی این بود که ما خواسته و ناخواسته به سمت تعامل منفی با دنیا رفتیم. شاید برخی آنها تله بود و برخی را هم آگاهانه انتخاب کردیم. این رویکرد برای ما اصطکاک، درگیری و هزینه ایجاد کرد.» این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: «علاوه بر این، تعامل منفی در داخل هم عملا دیده شد. به قول معروف، دلباختگان انقلاب را از قطار انقلاب به عناوین مختلف پیاده کردیم. هر کدام از این موارد ضربه ای بر انسجام و وحدت عمومی وارد کرد. یادمان رفته که نظام جمهوری اسلامی متعلق به همه ملت ایران است. ملت ایران از قومیت های مختلف، ادیان مختلف، گرایش های مختلف سیاسی، سلایق گوناگون فرهنگی و اجتماعی تشکیل شده و همه اینها با هم نماد ملت ایران است....متاسفانه حاکمیت به سمتی رفت که انگار ملت ایران تنها از یک سلیقه و گرایش خاص موجودیت یافته است. در حالی که ملت ایران عبارت است از: سلایق مختلف، گروه های مختلف، ادیان مختلف و قومیت های مختلف در مناطق گوناگون.»

انقلاب به گروهی خاص اختصاص نداشت

این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا «الگوی انقلاب اسلامی بهترین مدل سیاست ورزی است؟» نیز گفت: «فراموش نکنید در انقلاب 22 بهمن 57 همه قشرها و اقوام مشارکت داشتند. این طور نبود که انقلاب به یک گروه خاص اختصاص داشته باشد. اگر از این منظر بخواهیم بنگریم، سیاست ورزی انقلاب اسلامی باید یک استراتژی همیشگی باشد. صاحب نظران کشورهایی که انقلاب کردند به این موضوع رسیدند که انقلاب به مفهوم عام، آن طور که باید مطالبات ملت در موقع انقلاب را تحقق بخشد، نیست. معمولا انقلاب می شود، جماعتی می آیند و سوار قدرت می شوند، اما به مرور تحقق آن مطالبات عمومی مردم انقلاب کرده به فراموشی سپرده می شود.» اما مساله مهم دیگری که همواره از ابتدای انقلاب تاکنون مورد توجه بوده «حفظ وحدت» است، مساله ای که این نماینده مجلس معتقد است در شرایط مطلوبی به سر نمی برد. حیدری اذعان داشته: «ملت ایران بقای نظام جمهوری اسلامی را می خواهند، چون می دانند با وجود انتقاداتی که دارند معلوم نیست اتفاق بهتری رخ دهد. عموم مردم ایران استمرار نظام را می خواهند چون منافع ملی را در درازمدت در بقای نظام می بینند. سیستم باز یعنی اینکه نظام به طور سیستماتیک در درونش اصلاح را می بیند و به طور اتوماتیک اصلاح را انجام می دهد. منتها کسانی که دارای تفکر و ذهنیت بسته هستند، کسانی که همه چیز را از جمله حق و حقیقت را تنها در خودشان می بینند، برای شان سخت است که به اصلاح فکر کنند؛ چون به جز آنچه خودشان تصور می کنند چیز دیگری نمی بینند. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، شرایط وحدت مطلوب نیست، اما در مقاطع خاص تبلور وحدت را می بینیم و کسانی که انتقاد دارند در این وحدت حضور پیدا می کنند.»

پس از امام صدای کسانی که جمهوریت را قبول نداشتند، بلند شد

حیدری در ادامه به شعارهای انقلاب اسلامی به خصوص بعد جمهوریت را بررسی کرده و معتقد است: «از همان ابتدا بعضی ها با اصل جمهوریت در مبانی فکری تفاهم نداشتند. در زمان حضرت امام، ایشان قاطع بودند و به دلیل شخصیت کاریزماتیک شان این افراد ساکت بودند، اما بعد از رحلت امام (ره) صدای این نوع تفکری که مبانی جمهوریت را قبول نداشتند، بلند شد. متاسفانه نهادهایی که نماد جمهوریت است به عناوین مختلف تضعیف می شود؛ برای مثال بار سیستم انتخاباتی ما روی دوش شورای نگهبان می افتد درحالی که احزاب واقعی باید میدان دار اصلی باشند. شورای نگهبان جمهوریت را مخدوش می کند.» او تاکید داشت که «نظام جمهوری اسلامی باید به سمتی برود که 2 یا 3 حزب فراگیر میدان دار اصلی رقابت شوند و این نظام انتخاباتی هم با فعالیت احزاب عجین باشند و احزاب در نهادهای انتخابی کاندیداهای شان را تایید صلاحیت کنند.» البته این نماینده مجلس در پاسخ به پرسشی در مورد راه حل برون رفت از بحران ها نیز گفته است: «در ساختار اداره کشور اصطکاک زیاد است. بین نفرات اول و دوم نظام همیشه اصطکاک وجود داشته است. این اصطکاک بهره وری را پایین می آورد، بنابراین باید این ساختار جهت ارتقای بهره وری اصلاح شود و اگر نمی توانیم عوامل اصطکاک را برداریم، آن را به حداقل برسانیم.»