آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۴
روایت

کیفرخواست 17بندی اتهامات روح الله زم در نخستین جلسه دادگاه قرائت شد

تکمیل پازل «آمدنیوز»

«1- افساد فی الارض، 2- تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت کشور، 3- جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسراییل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه، 4- جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه، 5- همکاری با دولت متخاصم امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، 6- اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، 7- مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام به طور گسترده، 8- عضویت و مدیریت پایگاه خبری معاند سحام نیوز با هدف برهم زدن امنیت کشور، 9- مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور، 10- مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده به قصد ارایه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور، 11- مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده، 12 - تحریک موثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی، 13- توهین به مقدسات اسلام، 14- توهین به امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران (رضوان الله علیه) و مقام معظم رهبری (حفظه الله)، 15- توهین به مقامات و مامورین در حال انجام وظیفه یا به سبب آن، 16- تحصیل مال از طریق نامشروع جمعا به میزان 97 هزار و 550 یورو و 17- شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی»؛ این کیفرخواست 17بندی اتهامات روح الله زم است. مدیر و گرداننده کانال تلگرامی آمدنیوز که مهرماه سال جاری از سوی اطلاعات سپاه بازداشت شد و حالا 5 ماه بعد از بازداشت زم، اولین جلسه دادگاهش روز دوشنبه، یک روز پیش از برگزاری مراسم 22 بهمن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب، برگزار شد. دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی که در آن این 17 بند اتهامی قرائت شد.

از همان زمان دستگیری زم، گمانه زنی ها درباره رابطان او در داخل کشور آغاز شد. اتهاماتی مطرح شد که هنوز هم اثبات نشده اند. چند ساعت بعد از برگزاری جلسه دادگاه، ساعت 9 شب مستندی با عنوان «پرسه در مه» از شبکه یک سیما پخش شد که در آن بخشی از اعترافات روح الله زم و ارتباطات او نمایش داده شد. مستندی که در آن از ارتباط زم با سرویس های جاسوسی پرده برمی داشت و ارتباط چند نفر از جمله محمدحسین رستمی، مدیر سایت عماریون و علی غزالی، مدیرمسوول سابق بازتاب در آن نشان داده می شود.

علی غزالی که مدیرمسوول سابق سایت بازتاب امروز و داماد سابق حسین نجات، معاون فرهنگی سپاه است در «پرسه در مه» به عنوان «عضو سابق هیات مدیره شرکت های بزرگ اقتصادی» معرفی شد. غزالی در این مستند متهم شده که با استفاده از نفوذش، اسناد حیاتی و همچنین اسناد محرمانه سازمان بازرسی کل کشور را برای زم ارسال می کرده و همچنین زم اطلاعات بانکی کشور را از این فرد دریافت و در اختیار یکی از مرتبطان سرویس های جاسوسی امریکا قرار می داد.

در «پرسه در مه» صدای منتسب به محمدحسین رستمی، مدیر سابق سایت عماریون هم شنیده می شود که می گوید: «این علی (غزالی) را یک ماه دیرتر می گرفتند همه مشکلات ما حل می شد.» صدای منتشر شده به عنوان یکی از مستندات همدستی علی غزالی با محمدحسین رستمی است که از بیش از 3 سال پیش به اتهام جاسوسی در زندان است. محمدحسین رستمی مدیر سایت «عماریون» است. براساس این ویدیو، او مخفیانه با روح الله زم ارتباط داشت و در سفر به ترکیه محرمانه با زم ملاقات کرده است.

بر اساس این مستند رستمی به دلیل حضور در سوریه و ارتباطی که با نیروهای مستشاری ایران در این کشور داشت، اخبار مربوط به حضور ایران در سوریه را برای زم ارسال می کرد. در این کلیپ صدای ضبط شده محمدحسین رستمی برای روح الله زم هم پخش می شود که در آن رستمی از زم تقاضای پول می کند. البته این بخش از اظهارات رستمی و زم چندی پس از دستگیری زم هم از صدا و سیما پخش شده بود که همان زمان، رستمی از داخل زندان در نامه ای ادعاهای زم را رد کرده و همکاری با «آمدنیوز» را «کذب محض» خواند.

حال پس از برگزاری اولین جلسه دادگاه زم که به گزارش خبرگزاری میزان، 3 ساعت طول کشیده و در دو نوبت انجام شده، باید دید رسیدگی به این پرونده پرحاشیه چند جلسه دیگر ادامه خواهد یافت و پای چه کسان دیگری به این پرونده باز خواهد شد.