آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
آینده نگر بازار
۲۰

دلار به سمت سقف جدید حرکت کرد؛ شاخص بورس از اوج عقب نشست

فاز متفاوت ارز و سهام

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام : عقبگرد بورس از قله تاریخی

دوشنبه بورس تهران جدی ترین ریزش خود طی 5 هفته اخیر را تجربه کرد. در این روز شاخص کل بازار سهام با افت 7467 واحدی (معادل 6/ 1 درصد) به کانال 447 هزار برگشت. کاهش 5/ 1 درصدی شاخص کل هموزن هم از عقب نشینی دسته جمعی نمادهای بورسی خبر می داد. در این بین گروه های پالایشی و خودرو بیشترین فشار فروش را تجربه کردند. کارشناسان علاوه بر انگیزه شناسایی سود، برخی عوامل غیراقتصادی همچون نزدیک بودن مهلت تصمیم گیری درباره لوایح FATF و بازار داغ شایعات پیرامون آن را در اصلاح دوشنبه موثر می دانستند. عدم تحقق انتظارات فعالان بازار سهام درخصوص افزایش سرمایه ایران خودرو هم از سوی برخی کارشناسان به عنوان بهانه دیگری برای ریزش قیمت ها مطرح شد.

بازار ارز : دلار در یک قدمی مرز 14 هزار

دوشنبه نرخ دلار در بازار تهران با رشد مجموعا 5/ 1 درصدی طی یکشنبه و دوشنبه، نهایتا به سطح 13 هزار و 940 تومان رسید. نرخ ارز از پنج شنبه گذشته رالی صعودی خود را آغاز کرد و طی 4 روز کاری اخیر بیش از 2 درصد رشد کرده است. با وجود رشد مجموعا 200 تومانی دلار بازار آزاد در یکشنبه و دوشنبه، نرخ صرافی های رسمی طی این دو روز تنها 100 تومان افزایش یافت. رئیس کل بانک مرکزی پیش تر نوسانات اخیر بازار ارز را ناشی از شایعه سازی سفته بازان درباره FATF دانست و تاکید کرد تصمیم آتی FATF تاثیر چشمگیری بر شرایط ارزی کشور نخواهد داشت. در سوی دیگر نرخ دلار در سامانه نیما همچنان صعودی است و برخی فعالان از افزایش تقاضا در این سامانه خبر داده اند.

بازار سکه : اوج گیری سکه در کانال جدید

هر سکه طرح جدید دوشنبه به قیمت 5 میلیون و 80 هزار تومان معامله شد. سکه بازان از پنج شنبه گذشته تا دوشنبه هفته جاری شاهد رشد 135 هزار تومانی (7/ 2 درصدی) قیمت سکه بودند. طی همین مدت نرخ دلار بازار آزاد هم 5/ 2 درصد افزایش یافت. البته رشد قیمت طلا در بازار جهانی هم در صعود قیمت سکه بی تاثیر نبود. با وجود این، تا عصر سه شنبه درحالی که بازارهای داخلی تعطیل بودند، اونس طلا در دادوستدهای بازار جهانی بیش از 2 دلار افت قیمت را تجربه کرد. انتظار می رود چهارشنبه نگاه فعالان بازار سکه همچون گذشته بیش از هر چیز به تغییرات نرخ ارز باشد و افت قیمت طلای جهانی (در صورت تداوم) حداکثر بتواند نقش سرعت گیر را در قیمت سکه داشته باشد.