آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
دانشگاه
۸

ابهام در تخصیص اعتبار صندوق رفاه به دانشجویان

چندی پیش، معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از افزایش وام ودیعه مسکن دانشجویان خارجی خبر داد و عنوان کرد: تا 15 میلیون تومان به این دانشجویان به شرط معدل وام ودیعه مسکن داده می شود.

نامبرده با اشاره به افزایش وام ودیعه مسکن دانشجویان خارجی گفت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعتباری در بودجه دارد که از آن اعتبار وام ودیعه مسکن دانشجویان خارجی را پرداخت می کند. امسال همانند دانشجویان ایرانی وام ودیعه مسکن دانشجویان خارجی نیز تا 15 میلیون تومان افزایش یافت و بر اساس معدل به متقاضیان اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: درباره اینکه چه تعداد از دانشجویان خارجی در ترم جاری متقاضی وام ودیعه مسکن بودند، گفت: این ترم صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به سیستم (GSB) متصل شده است که دانشجو را بر اساس کد ملی شناسایی می کند. بر همین اساس به دانشگاه ها بخشنامه کرده ایم کد ملی خاص دانشجویان خارجی را که معمولا در پاسپورت آن هاست وارد سیستم مذکور کنند تا این دانشجویان بتوانند از وام ودیعه مسکن استفاده کنند.

پس از انتشار این خبر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان خبر افزایش وام ودیعه مسکن دانشجویان خارجی را تکذیب کرد و گفت: افزایش وام ودیعه مسکن دانشجویان خارجی صحت ندارد. صندوق رفاه دانشجویان تنها به دانشجویان ایرانی خدمات ارائه می دهد و در خصوص دانشجویان غیرایرانی از سوی سازمان امور دانشجویان به ایشان خدمات ارائه می شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در واکنش به اظهارات معاونش اظهار کرد: از چنین موضوعی اطلاعی ندارم! هر افزایش وام دانشجویان می بایست در هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان تصویب شود و از شهریور ماه سال جاری هیچ تغییری در تصویب میزان وام های دانشجویی در هیئت امنا به وجود نیامده است.

وی با بیان اینکه هیچ تغییری در میزان وام های دانشجویان صورت نگرفته است، افزود: صندوق رفاه دانشجویان تنها به دانشجویان ایرانی خدمات ارائه می دهد و در خصوص دانشجویان غیرایرانی از سوی سازمان امور دانشجویان به ایشان خدمات ارائه می شود.

نامبرده در پاسخ به این سوال که معاونش بر چه اساسی این خبر را اعلام کرده است، تاکید کرد: بهتر است از خودشان بپرسید، بنده اطلاعی ندارم.

این در حالی است که طی بخشنامه ای که روزهای اخیر ابلاغ شده است، مبلغ وام های دانشجویی نیمسال دوم 98-99 از سوی صندوق رفاه دانشجویان اعلام شد.

اکنون این سوال مطرح است که این صندوق چرا ابتدا خبر افزایش وام ودیعه مسکن دانشجویان خارجی را مطرح و پس ازآن با پیگیری اصحاب رسانه آن را تکذیب کرد.

ضدونقیض های صندوق رفاه دانشجویان اینجا به پایان نمی رسد؛ بر اساس قانون صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان شاغل هیچ گونه وامی از این صندوق تعلق نمی گیرد؛ این در حالی است که اشتغال بسیاری از دانشجویان به علت نیازهای مالی شکل گرفته است. با توجه به اینکه به دانشجویان شاغل، دستمزد کمی از سوی کارفرماها تعلق می گیرد؛ این شائبه در ذهن دانشجویان شکل گرفته که چرا صندوق رفاه دانشجویان برای تمامی دانشجویان شرایط یکسانی را فراهم نکرده است!

 بر اساس قانون صندوق رفاه دانشجویان مصوب مجلس شورای اسلامی به منظور ایجاد زمینه مناسب جهت رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد و کم بضاعت کشور شکل گرفته و هدف از تشکیل آن اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان، اعطای وام ازدواج به دانشجویانی که ضمن تحصیل ازدواج می کنند و اعطای وام در سایر موارد ضروری است.

بر اساس ماده 2 قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای صندوق رفاه دانشجویان اهداف این صندوق شامل اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان، اعطای وام ازدواج به دانشجویانی که ضمن تحصیل ازدواج می کنند و اعطای وام در سایر موارد ضروری می شود. هم چنین بر اساس تبصره این ماده قانونی «میزان و نحوه پرداخت وام و کمک هزینه تحصیلی به تصویب هیئت امناء صندوق خواهد رسید و به نحوی عادلانه و یکنواخت میان دانشجویان توزیع می شود.» این قانون که مشتمل بر پنج ماده و 9 تبصره در جلسه روز سه شنبه چهارم اسفند ماه 1374 مجلس شورای اسلامی تصویب و اسفندماه 1371 به تایید شورای نگهبان رسیده است.

بنابراین قانون عدم اختصاص وام به دانشجویان شاغل مصوب هیئت امنای صندوق رفاه دانشجویان است که این تصمیم قانون مجلس مبنی بر اینکه «وام های دانشجویی به نحوی عادلانه و یکنواخت میان دانشجویان توزیع شود» را زیر پا گذاشته است!

به نقل از آنا؛ پس از وارد شدن شوک اختصاص نیافتن وام به دانشجویان شاغل، صندوق رفاه دانشجویان طی بخشنامه اخیر خود اعلام کرده است که کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در صورت داشتن مازاد وام شهریه، پس از دریافت وام توسط دانشجویان غیرشاغل، می توانند صرفا در قالب اعتبار تخصیص یافته درخواست دانشجویان شاغل خود را نیز مدیریت کنند.

تغییرات قوانین و تبصره های صندوق رفاه دانشجویان در این روزهای سخت اقتصادی مشکلات صنفی دانشجویان را دوچندان کرده است. از این رو انتظار می رود تا مسئولان امر با اتخاذ تصمیمات سنجیده دغدغه های مالی دانشجویان را برطرف نموده تا از غنای دستاوردهای علمی دانشجویان کاسته نشود.