آرشیو دو‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۸
سیاست
۲

تحلیل یک اصولگرا و یک اصلاح طلب از مشارکت در انتخابات

مصباحی مقدم: 60 درصد شرکت می کنند

«غلامرضا مصباحی مقدم» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد فهرست انتخاباتی اصولگرایان، با دفاع از عملکرد شورای نگهبان و حمله به اصلاح طلبان مدعی شده که انتخابات مجلس باشکوه و مشارکت در انتخابات مجلس 60 درصد خواهد بود. این در شرایطی است که اصلاح طلبان اعلام کرده اند مشکل ارائه فهرست در بیشتر حوزه های انتخابیه را دارند که این به معنی شرکت نصفه ونیمه در انتخابات است. او با بیان اینکه تصور می کنم مشارکت مردم باشکوه خواهد بود و مردم سرنوشت خودشان را به دست حوادث نمی سپارند، گفته است: رقم خوردن سرنوشت مردم در چهار سال آینده امر کوچکی نیست و یک امر ملی، سیاسی و دینی است؛ پیش بینی می کنم که حضور و مشارکت مردم بالای 50 و نزدیک به 60 درصد خواهد بود. این در حالی است که محمود میرلوحی عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان به ایلنا گفته که «مشارکت حداکثری مردم در یک دهه اخیر نشان می دهد چارچوب دارد با بخش نامه و با من بمیرم و تو بمیری اتفاق نمی افتد. بارها نظریه پردازان و کارشناسان گفته اند که مشارکت مردم تعریف دارد؛ آنان باید احساس کنند انتخابات در سرنوشت شان موثر است، حرف شان شنیده و پیام شان خوانده می شود یا سیاست های کشور تحت تاثیر انتخاب آنان در دوره ای بعد تعریف می شود؛ اما این پیامی که به آنها در حال ارسال است، نشان می دهد که مجلس جایگاهی در جغرافیای تصمیمات و سیاست های چهار سال بعد یعنی از 1398 تا 1402 ندارد و تابلوی ورودممنوع از همیشه پر رنگ تر جلوی راه شان نصب شده است. به سه انتخابات گذشته نگاه کنید. جریان اصلاحات در کانون بحث ها قرار داشت؛ اما امروز با کمال تاسف عرض می کنم که در اقلیت هستیم. باید گفت رفتارهایی که درباره این دوره از انتخابات انجام می شود، انتخابات را بلا موضوع و نامفهوم می کند».

عباس عبدی و محمود صادقی، دو نفر از شخصیت هایی بودند که در روزهای اخیر به اظهار نظر درباره مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم در اسفند سال جاری پرداختند. عباس عبدی از وجود نگاهی تند و منفی درباره انتخابات سخن گفت که احتمال مشارکت پایین در انتخابات را در پی دارد. محمود صادقی نیز با توجه به یافته های نظرسنجی ها احتمال مشارکت مردم در کلان شهر ها را پایین دانست؛ ولی از نظر او مشارکت در شهر های کوچک همان مشارکت متوسطی خواهد بود که در گذشته وجود داشته است.

به گزارش فرارو عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب، هم درباره پیش بینی خود درباره میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم گفته است: «عملکرد دولت، حاکمیت و مجلس در سال های اخیر و اوج ناکارآمدی مجلس در مصوبه افزایش قیمت بنزین به اضافه حوادث آبان و آسیب دیدن جامعه، کاهش میزان مشارکت در انتخابات مجلس را به دنبال خواهد داشت. شور و هیجانات منطقه ای، قومی و محلی نیز بر میزان مشارکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس تاثیری ندارد و تنها عامل موثر شاید حضور نامزدهای جوان و از نسل جدید جمهوری اسلامی باشد. مردم بعد از رای 96 به آقای روحانی و همین طور مجلس دهم، خیلی به صندوق رای امیدوار شدند؛ اما به علت عملکرد بد آقای روحانی، دولت و مجلس دهم، بخش عظیمی از اقشار سنتی و مذهبی دچار تردید شدند.