آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
سیاست
۳

آخرین وضعیت جریان های سیاسی، 10 روز مانده به انتخابات مجلس

لیست ها وارد می شوند!

در حالی که کمتر از ده روز تا رقابت بیش از 7100نامزد در انتخابات دور دهم مجلس شورای اسلامی باقی مانده، شرایط دو جناح اصلی کشور (اصولگرایان و اصلاح طلبان) برای رقابت در انتخابات مجلس در پایتخت هنوز مشخص نشده است.

اصولگرایان در تدوین سازوکار انتخابات تهران، بسیار جلوتر از اصلاح طلبان بودند و از چند هفته قبل سازوکار معرفی 30 نامزد فهرست تهران را کلید زدند تا از میان چند صد نامزد، به یک فهرست 30 نفره برسند؛ اما هرچه به سمت روز نهایی انتخاب 30 نفر نزدیک شدیم، اختلاف در میان طیف های اصولگرا بروز کرد به طوری که اگر شرایط به همین منوال طی شود به نظر می رسد این جریان در انتخابات دوم اسفند با چند فهرست حضور پیدا خواهند کرد.

در سوی مقابل، اصلاح طلبان که ابتدا نسبت به روند تایید صلاحیت ها از جانب هیات های اجرایی و نظارت، شاکی بودند و می گفتند به علت رد صلاحیت گسترده نامزدهایشان، افراد کافی برای فهرست بستن ندارند، اکنون از ارائه فهرست کامل 30 نفره برای انتخابات تهران سخن می گویند.

دنده معکوس اصولگرایان

جریان اصولگرا برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شهر تهران، برنامه مدونی با هدف رسیدن به یک فهرست واحد چیدند و «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» را با حضور اکثر جریان ها و احزاب اصولگرا تشکیل دادند که با نام مخفف «شانا» معروف شده است.

بر اساس برنامه شانا، ابتدا از تمامی نامزدهایی که خواهان قرار گرفتن در فهرست اصولگرایان بودند، دعوت شد تا تقاضای خود را اعلام کنند که بیش از 300 نفر از این جمع انتخاب شدند. سپس به مدت چند هفته فرآیند مصاحبه و گزینش نامزدها انجام شد که بیش از 150 نفر از این مرحله هم عبور کردند. پس از آن، از بین این 150 نامزد اصولگرا، 90 نفر بر اساس رای گیری از بیش از 8000 فعال اصولگرا در سطح پایتخت انتخاب شدند.

در نهایت هفته قبل قرار شد هیاتی 31 نفره از فعالان و بزرگان اصولگرا، از بین 90 نامزد فوق، فهرست نهایی 30 نفره اصولگرایان برای انتخابات مجلس در تهران را تعیین کنند. همزمان طیف پایداری فهرستی 60 نفره از نامزدهای موردنظرش را منتشر کرد تا خروجش از ائتلاف اصولگرایان را اعلام کند و اولین شوک به فرآیند وحدت اصولگرایان وارد شود.

 این اقدام حزب پایداری با نامه گلایه آمیز غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خطاب به حجت الاسلام آقاتهرانی، دبیرکل حزب پایداری مواجه شد. حدادعادل در این نامه که 20بهمن منتشر شد، از عدم حضور جبهه پایداری در شورای ائتلاف اصولگرایان گلایه و عنوان کرد که پیشنهاد جبهه پایداری برای ایجاد دو فهرست با اشتراکات بالا باعث ایجاد تفرقه می شود.

یک روز بعد هم مرتضی آقاتهرانی به نامه حدادعادل پاسخ داد و در آن با بیان این که «صادقانه نوشته اید که فلسفه ائتلاف، سهم خواهی است» از مخالفت جبهه پایداری با بستن فهرست اصولگرایان بر مبنای تعیین سهمیه برای احزاب سخن گفت.

نتیجه این نامه نگاری ها قطعی شدن ارائه دو فهرست از سوی اصولگرایان تا صبح 21 بهمن بود: یک فهرست از جانب شورای ائتلاف اصولگرایان و یک فهرست هم از جانب جبهه پایداری؛ اما پس از آن که هیات منتخب اصولگرایان عصر دوشنبه، فهرست نهایی 30 نفره شانا برای انتخابات مجلس را برگزید، موج اعتراض ها نسبت به این فهرست شروع شد. مهم ترین واکنش از جانب محمدباقر قالیباف سرفهرست اصولگرایان بود که نارضایتی خود را از این فهرست اعلام کرد. قالیباف پیامی در فضای مجازی منتشر کرد و نوشت این فهرست مورد تاییدش نبوده و او به قول خود مبنی بر تشکیل مجلسی با اولویت اقتصادی پایبند است. این پیام نشان می داد قالیباف از فهرست اصولگرایان ناراضی است و احتمالا فهرست جدیدی با حضور پررنگ جوانان و اقتصاددانان ارائه خواهد کرد چراکه او معتقد است با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، باید حضور اقتصاددانان در فهرست پررنگ باشد؛ اما در فهرست فعلی اصولگرایان یکی دو اقتصاددان بیشتر حضور ندارند.

پس از آن اطرافیان و نزدیکان قالیباف هم از فهرست اصولگرایان انتقاد کردند و برخی هم خواستار ارائه فهرست جدید از سوی قالیباف شدند. 

شب گذشته لیست 30 نفره یاران قالیباف در حوزه انتخابیه تهران اعلام شد که اکثر آنها در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلابی حضور ندارند. شعار این لیست، "نجات اقتصاد ایران" اعلام شده و رویکرد اصلی آن بر عضویت اقتصاددانان و چهره های جوان بوده است.

هم زمان با این اقدام، کانال اطلاع رسانی شورای ائتلاف فهرست منتشرشده عصر دوشنبه را از خروجی خود حذف کرده و اعلام کرد که فهرست نهایی به زودی اعلام خواهد شد! به گزارش مهر، پرویز سروری دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هم گفت: به زودی فهرست 30 نفره نامزدهای این شورا در تهران اعلام می شود. وی افزود: با انجام جمع بندی نهایی و بر اساس سازوکار از پیش تعیین شده فهرست نهایی نیروهای انقلاب در تهران در اسرع وقت منتشر خواهد شد.

اما این پایان فهرست بندی اصولگرایان نیست، چراکه تا زمان تهیه این گزارش، چند طیف این جریان هم اعلام کرده اند که فهرست جداگانه از ائتلاف شانا ارائه خواهند کرد، مثل فهرست جبهه پیشرفت و عدالت به لیدری شهاب الدین صدر از نمایندگان سابق مجلس. غلامرضا مصباحی مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز هم که در فهرست 30 نفره شانا قرار نگرفته، روز سه شنبه درخصوص حضورش در فهرست جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت، به مهر گفت: مخالفتی برای حضور در جبهه پیشرفت و عدالت ندارم و آقای صدر با من در این خصوص تماس گرفت.همچنین جمعی از مدیران و وزرای دولت احمدی نژاد هم که جزو جریان اصولگرایی محسوب می شوند، قصد دارند فهرستی با نام ائتلاف مردم ارائه کنند. جریان موسوم به عدالتخواهان هم گویا قصد ارائه فهرست انتخاباتی دارند.

با توجه به این وضعیت و در حالی که از فردا تبلیغات انتخاباتی شروع می شود می توان گفت اصولگرایان با وجود برنامه ریزی چندماهه برای رسیدن به وحدت و ارائه یک فهرست مشترک برای حوزه انتخابیه تهران، فعلا با تعدد فهرست ها مواجه شده اند که شکست آنها را محتمل می سازد.

​​​​​​​اصلاح طلبان از قهر تا آشتی

جریان اصلاح طلب برای انتخابات مجلس دوره دهم، از ابتدا راهبرد یکدستی نداشت و بین احزاب این جریان، اختلاف نظر زیادی بود. برخی احزاب اصلاح طلب معتقد بودند با توجه به حمایت این جریان از آقای روحانی در انتخابات سال های 92 و 96، عملکرد این دولت به پای آنها هم نوشته شده و مردم فعلا به علت نارضایتی از عملکرد اقتصادی دولت، به جریان اصلاح طلب هم روی خوش نشان نخواهند داد؛ به همین دلیل حامیان این تفکر، از ثبت نام در انتخابات مجلس خودداری کردند که مهم ترین آنها محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید و رای اول انتخابات تهران در سال 1394 بود. این طیف از اصلاح طلبان معتقدند که بدنه رای آنها با توجه به عملکرد دولت، سرخورده شده و شکست آنها قطعی است؛ بنابراین حضور پررنگ اصلاح طلبان در انتخابات مجلس موجب آسیب به حیات سیاسی آنها خواهد شد و بهتر است این جریان، بهانه ای برای عدم حضور جدی در انتخابات امسال پیدا کند و چه چیزی بهتر از بهانه ردصلاحیت!

اما شمار دیگری از احزاب اصلاح طلب معتقد بودند باید در انتخابات مجلس حضور پیدا کنند و به همین دلیل چهره های مطرح این احزاب در انتخابات ثبت نام کردند، اما شمار زیادی از آنها توسط هیات های اجرایی که زیرمجموعه وزارت کشور و دولت قرار دارند، رد صلاحیت شدند. سپس شمار دیگری از چهره های اصلاح طلب توسط هیات های نظارت (زیرمجموعه شورای نگهبان) ردصلاحیت شدند که با اعتراض اصلاح طلبان و برخی چهره های ارشد دولت مواجه شد.به همین دلیل شورای عالی اصلاح طلبان که بالاترین نهاد تصمیم گیر در جریان اصلاحات است، چند روز قبل تشکیل جلسه داد و اعلام کرد با توجه به کمبود نامزدها در تهران، این جریان برای پایتخت فهرست ارائه نمی کند اما احزاب اصلاح طلب می توانند خودشان فهرست بدهند؛ اما اکنون با نزدیک شدن به روز انتخابات، سخنان چهره های اصلاح طلب نشان می دهد آنها در حال ترتیب دادن ارائه فهرست برای انتخابات مجلس در تهران هستند اما هنوز مشخص نیست احزاب اصلاح طلب یک فهرست ارائه دهند یا چند فهرست. این روند نشان می دهد سخنان عده ای از کارشناسان که می گفتند اصلاح طلبان با انتقاد از ردصلاحیت ها در حال مظلوم نمایی هستند و به اندازه کافی نامزد برای ارائه فهرست دادن دارند، درست بوده است.مواضع روز گذشته چهره های مطرح اصلاح طلب هم همین موضوع را تایید می کنند مثلا محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در این باره به ایلنا گفت: در تهران چون ما مشکل جدی در معرفی افراد و فهرست واحد داشتیم، شورای عالی اصلاح طلبان اختیار را به احزاب داد و خوشبختانه احزاب امروز فعال شده اند تا ان شاءا... حتی الامکان فهرست خوبی را ارائه کنند.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور هم در گفت وگو با ایلنا در پاسخ به این که اصلاح طلبان با توجه به ردصلاحیت ها اعلام کردند که فهرست ارائه نمی دهند، انتخابات پیش رو را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: خبری که شنیدم حاکی از آن است که با توجه به این که تعداد دیگری از نامزدهای اصلاح طلبان از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند، اصلاح طلبان درصدد ارائه فهرست هستند و پیش بینی می کنم باز هم مانند سایر انتخابات همه جریان های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا حضور پرشکوهی خواهند داشت.

مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری هم دیروز به ایسنا گفت: ما در تهران به اندازه کافی نامزد داریم تا اینجا که بتوانیم فهرست بدهیم، اما در استان ها نمی توانیم رقابت کنیم، زیرا نامزدی نداریم. داریوش قنبری، عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری هم در این زمینه گفت: احزاب اصلاح طلب تصمیم گرفته اند خارج از سازوکار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فهرست انتخاباتی داشته باشند. قنبری در گفت وگو با مهر اظهار کرد: شورای عالی سیاستگذاری پس از آن که تصمیم گرفت در تهران فهرستی منتشر نکند، به احزاب اجازه داد مستقلا وارد انتخابات شوند.وی افزود: طبق آخرین اخبار احزاب اصلاح طلب تصمیم گرفته اند خارج از سازوکار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، فهرست انتخاباتی داشته باشند و نتیجه نهایی این تصمیم در روزهای آتی مشخص خواهد شد.

قنبری درباره برنامه حزب مردمسالاری برای شرکت در انتخابات گفت: با احزاب اصلاح طلب صحبت هایی مطرح شده، اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است. 

با این سخنان به نظر می رسد اصلاح طلبان نهایتا یک فهرست در انتخابات مجلس تهران ارائه خواهند کرد.