آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
فرهنگ
۹
جشنواره

«خورشید» حال همه را عوض کرد

 هر چند اصولا طلوع خورشید، برنامه و زمان بندی خاص خودش را در هر نقطه از جهان دارد، اما گاهی هم پیش می آید که کمی دیر طلوع کند، نمونه اش همین «خورشید» مجید مجیدی که هر چند دیر به جشنواره رسید، اما بالاخره رسید و حال جشنواره را هم بهتر کرد. هم فضای فیلم توانست اغلب مخاطبانش را راضی کند و هم نشست فیلم که با حضور کارگردان و بازیگران در سالن سینمای رسانه برگزار شد فضایی گرم و صمیمی داشت، از حرف های همدلانه مجیدی و نصیریان تا اشک هایی که حاضران پس از شنیدن حرف های کودکان کار ریختند، همگی توانستند خاطره خوشی را از اکران و نشست رسانه ای آخرین فیلم اکران شده بخش مسابقه در جشنواره  سی و هشتم فجر رقم بزنند. 

تازه ترین ساخته مجیدی در آخرین روز جشنواره فیلم فجر یعنی عصر روز دوشنبه در سالن رسانه ها اکران شد و مجیدی و علی نصیریان به حواشی و اتفاقات بسیاری که طی ایام برگزاری، گریبان جشنواره را گرفته بود با بیانی منطقی پرداختند و تلاش کردند این نکته مهم را بیان کنند که مهم تر از هر حرف و حاشیه ای گرم نگه داشتن فضای جشنواره است. 

مجیدی ابتدای این نشست به تلخی هایی که طی چند ماه گذشته با آنها روبه رو بودیم، پرداخت و از کنار این حوادث مهم این مدت بی تفاوت نگذشت. او پس از ادای دین به شهدای انقلاب بیان کرد: در ماه گذشته شاهد حوادث تلخی بودیم مثل شهادت سردار سلیمانی و سقوط هواپیما که دل همه ما را به درد آورد و به روح پاک آن عزیزان درود می فرستیم. ضمن این که با  اتفاق های تلخ دیگری از جمله سیل در برخی نقاط کشور هم روبه رو بودیم. به عنوان یک فیلمساز که همیشه دغدغه های اجتماعی ام را بیان کرده ام، امیدوارم مسوولان قدر این مردم شریف را بدانند و سال آینده برای همه سال خوبی باشد.

او همچنین درباره دیر رسیدن فیلم به جشنواره گفت: هر چند فیلم کمی دیر رسید، اما به هر حال مهم این بود که تنور جشنواره را داغ نگه داریم و در این رویداد ملی حاضر شویم.

علی نصیریان هم در این نشست درباره حضور نداشتن فیلم داریوش مهرجویی و تحریم جشنواره از سوی مسعود کیمیایی گفت: آقای مهرجویی قبلا گفته بود فیلمش را به جشنواره نمی فرستد و بحث تحریم از سوی ایشان مطرح نبود. آقای کیمیایی هم بعد از فرستادن فیلمش چنین تصمیمی گرفت. بنده معتقدم باید این آزادی را برای هر کسی قائل شد که بخواهد بیاید یا نیاید. من احترام قائلم برای آقای کیمیایی و مهرجویی و همین طور آقای مجیدی که فیلمش را به جشنواره فرستاد. پس از صحبت های همدلانه مجیدی و نصیریان، روح الله زمانی، سید محمدمهدی موسوی فر (کودک کار) و مانی غفوری، شمیلا و ابوالفضل شیرزاد (کودکان کار) که بازیگر فیلم بوده و در سالن حضور داشتند، تجربه های دشوارشان از کارکردن در سن کودکی را با بغض و اشک بیان  کرده و لحظات تاثر برانگیزی را برای حاضران رقم زدند.