آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
باشگاه اقتصاددانان
۵
پرسش امروز

انتخابات در اردوی دموکرات ها

احسان آذری نیا

ماه نوامبر یعنی 9 ماه دیگر، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شود و مبارزات انتخاباتی مدتی است جدی تر شده است. به ویژه نامزدهای دموکرات برای انتخاب شدن به عنوان نامزد اصلی این حزب در مقابل ترامپ، مشغول رقابت هستند و در این روزها اتفاقات جالب توجهی رخ داده است. برای مثال بر میزان محبوبیت دو تن از این نامزدها یعنی بوتیجج و بلومبرگ افزوده شده و از میزان آرای جو بایدن کاسته شده است.

تا ماه ژوئن رقابت بین نامزدهای دموکرات برای انتخاب شدن به عنوان نامزد اصلی این حزب ادامه پیدا می کند. همه آنها مشغول جمع آوری کمک های مالی و تبلیغ هستند و احتمالا تا آن زمان شاهد اتفاقات عجیب دیگری خواهیم بود. کارشناسان معتقدند هنوز نمی توان گفت چه کسی در نهایت رقیب ترامپ خواهد شد زیرا شاهد تغییراتی غیرمنتظره در دیدگاه رای دهندگان هستیم. برای مثال ممکن است آقای مایکل بلومبرگ با اتکا به ثروت عظیم خود، از دیگر نامزدهای دموکرات جلو بزند و رقیب ترامپ شود. نظرسنجی ها در هفته ها و ماه های آینده یعنی تا زمان انتخابات ادامه پیدا خواهد کرد و همه باید برای اخبار جالب توجه در این حوزه آماده باشند. یک نکته مهم این است که نامزدها هنوز به طور شفاف و مفصل برنامه های خود را ارائه نکرده اند و همه چیز به شکل کلی بیان شده است.

در مطالب حاضر به نامزدهای اصلی حزب دموکرات، برخی تحولات عجیب روزهای اخیر در روند مبارزات انتخاباتی نامزدها، شانس آقای بلومبرگ برای پیشی گرفتن از دیگر نامزدها و اختلاف نظرهایی که بین نامزدها در زمینه سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا وجود دارد اشاره شده است.