آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
سیاست
۳

اظهارات اصولگرایان حکایت از شکست وحدت جناح راست دارد

تکرار اختلاف

دست نیافتنی تر از آنچه بود که فکرش را می کردند؛ حتی برنامه ریزی ها و نشست و برخاست های یک ساله هم نتوانست تغییری در روند گذشته ایجاد کند و تبدیل به یک برگ زرین در تاریخ فعالیت اصولگرایان شود. بحث بر سر «وحدت» و «لیست مشترک» اصولگرایان است. موضوعی که سیدابراهیم رییسی از اواسط سال 97 در قالب شورای وحدت آن را کلید زد؛ البته پس از چند ماه با حکم رهبری، راهی قوه قضاییه شد و ناچار سکان آن به دست غلامعلی حدادعادل افتاد اما کشتی شورای ائتلاف هم به سرنوشت «جمنا» دچار شد و آخر و عاقبتش چیزی جز به گل نشستن نبود.

لیست شورای ائتلاف و انتقاد از صدر تا ذیل

بالاخره پس از جدال های پشت پرده و گله های پنهان و عیان نهایتا دوشنبه هفته جاری لیست شورای ائتلاف نهایی و منتشر شد. انتشار این لیست همان و به اوج رسیدن اختلافات و انشقاق بیشتر نیز همان. ماجرا تا آنجا پیش رفت که حتی محمدباقر قالیباف به عنوان سرلیست احتمالی اصولگرایان در صفحه توییتر و اینستاگرام خود از این لیست انتقاد کرد و رسما گفت که این لیست مورد تاییدش نیست. هر چند آن طور که سیدیاسر جبراییلی از کاندیداهای اصولگرایان گفته بود، اختلاف قالیباف بر سر بیرون ماندن وحید یامین پور از این لیست بود اما اختلافات تنها به پایداری و طیف قالیباف ختم نشد و کم کم انتقادات به این لیست از تعداد اقتصاددانان گرفته تا ترکیب حضور احزاب بیشتر شد و این انتقادات به جایی رسید که غلامعلی حدادعادل، رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب ترجیح داد، سکوتش را در این رابطه بشکند و به انتقادات پاسخ دهد. او به ایلنا گفت:«این لیست شورای ائتلاف نسبت به فهرست دوره های گذشته یک لیست متفاوت است چراکه ما تلاش کردیم «جوانگرایی» را که مدنظر رهبری بوده و نیاز امروز انقلاب است، رعایت کنیم.» حدادعادل ادامه می دهد:«در این دوره ما اسامی 18 نفر از جوانان را در لیست قرار دادیم و در چنین شرایطی طبیعی است که عده ای آنها را نشناسند یا اسامی تعدادی از اشخاصی که به لحاظ سن و سابقه انتظار دارند در لیست حضور داشته باشند در فهرست نباشد بنابراین اینکه برخی گلایه داشته باشند برای ما تعجب آور نیست.» رییس شورای ائتلاف می گوید:«در این دوره از انتخابات تعداد داوطلبان بسیار زیاد بود و در نتیجه آن شاید از هر 100 نفر یک نفر در لیست قرار گرفته باشد در نتیجه ممکن است در میان 99 نفر دیگر گلایه هایی موجود باشد اما ما سعی می کنیم ان شاءالله مجلس خوبی تشکیل شود. امیدوار بودیم به لیستی واحد در جریان اصولگرایی برسیم البته هنوز هم من ناامید نیستم.»

ماجرای اختلاف حدادعادل و آقاتهرانی

پس از نامه نگاری های حدادعادل و آقاتهرانی، دعوای اصولگرایان بیشتر از هر زمان دیگری عیان شد اما ماجرای این جدال ها کجا بود؟ این پرسش را غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت در نشست خبری اش چنین توضیح می دهد که «دنبال این بودیم که جریان انقلابی به هم بپیوندند و از مدت ها پیش 31 حزب در جلسات جامعه روحانیت که با احزاب اصولگرا انجام می شد، حضور داشتند و همان وقت هم از جبهه پایداری دعوت شد و حتی یک جلسه هم با حضور جبهه پایداری در خانه آقای موحدی کرمانی برگزار کردیم و آنان اعلام آمادگی برای وحدت کردند اما تاکنون که به نتیجه ای نرسیدیم.»

شکست وحدت

«امیدوار بودیم به لیستی واحد در جریان اصولگرایی برسیم البته هنوز هم من ناامید نیستم.» این را مصطفی میرسلیم، رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی می گوید، کسی که از همان روزهای ابتدایی به طور قطع از وحدت کامل اصولگرایان سخن می گفت اما در این واپسین لحظات آنقدر آتش اختلافات شعله ور شده است که میرسلیم هم به این وحدت با تردید نگاه می کند و می گوید:«امیدوارم نفسانیات بر افراد غلبه نکند تا بتوانیم به یک جبهه اصولگرایی برسیم.» هر چند حدادعادل و میرسلیم نمی خواهند صراحتا به شکست ائتلاف اصولگرایان اعتراف کنند اما مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری پرده از این به «وحدت نرسیدن» برمی دارد. او به تسنیم می گوید:«جبهه پایداری بیشتر از آنکه به دنبال ارایه لیست در انتخابات پیش رو باشد به دنبال وحدت در جریان انقلاب است.»

احتمال ائتلاف پایداری ها و نواصولگرایان

صحبت های دیروز مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری درباره وحدت، لیست و عقایدش درباره مجلس آینده بیشتر از هر کسی به مذاق قالیباف که به تازگی به دلیل اختلاف با شورای ائتلاف نوای جدایی سر داده است، خوش آمد؛ تا آنجا که در توییتی نوشت:«مصاحبه آقاتهرانی را دیدم، فرصت خوبی برای وحدت نیروهای انقلاب ایجاد شده است. لیست را قطعی نکرده ایم تا ان شاءالله نتایج خوبی حاصل شود.» همین چند خط نشان می دهد، قالیباف و نواصولگرایان همراهش چندان بدشان نمی آید به جای شورای ائتلاف به جبهه پایداری بپیوندد و لیستی مشترک با آنها ارایه بدهند البته این گمانه زنی ها از چند روز پیش مطرح بود به وی‍ژه آن زمان که قالیباف با انتشار عکسی از لیست شورای ائتلاف در توییترش نوشت: «پای وعده هایم ایستاده ام و این لیست قابل تایید نیست.» و «وحید یامین پور» که این روزها به خط قرمز قالیباف تبدیل شده است با بازنشر این توییت او را خطاب قرار داد و نوشت: فرصت هنوز وجود دارد؛ از آنجا که نام یامین پور در لیست جبهه پایداری به چشم می خورد به نظر می رسید که منظور او از «فرصت» هم کاسه شدن با جبهه پایداری باشد و حالا این اظهارات قالیباف این گمانه را تقویت می کند.

چند لیست در 3 روز

از شنبه تا امروز که دیگر رسما تبلیغات انتخاباتی آغاز شده، زمزمه های چند لیست از درون اردوگاه اصولگرایی به گوش می رسد که حداقل 3 لیست آن قطعی شده است. اولین لیست همان لیست پر حرف و حدیث شورای ائتلاف است که قرار بود، لیست اصلی این جریان باشد اما وقتی اختلافات به میان آمد در این عزم وحدت نیز مشکل ها افتاد و جبهه پایداری نیز اعلام کرد که لیست جداگانه ای ارایه خواهد کرد. در این میان لیستی موسوم به «یاس» نیز که مخفف(یاران انقلاب، سلام) است، اعلام موجودیت کرده است؛ لیستی که البته اصولگراست اما معلوم نیست، کدام طیف از جناح راست آن را ساماندهی کرده باشند. البته در این میان برخی احزاب اصولگرا مانند مستقلین و اعتدالگرایان نیز اعلام کردند در انتخابات لیستی معرفی نمی کنند. هر چند این تعدد لیست ها در جریان اصولگرایی یک نشان از تفرقه و اختلاف است اما یک احتمال دیگر هم وجود دارد و آن اینکه در غیاب حضور پرقدرت اصلاح طلبان جناح راست، نیاز به یک رقیب دارد تا مشارکت در انتخابات را افزایش دهد و در چنین فضایی راهی جز ایجاد یک رقابت درون جناحی باقی نمی ماند؛ موضوعی که جواد آرین منش از فعالان سیاسی اصولگرا نیز آن را تایید می کند. او رقابت های انتخاباتی در مشهد با توجه به عدم ارایه لیست از سوی اصلاح طلبان را درون اصولگرایی می داند و می گوید:«علاوه بر لیست شورای ائتلاف لیست های خوبی در حال شکل گیری است و اتفاقا تعدد لیست ها در شرایط کنونی که اصلاحات در صحنه حضور ندارد نه تنها مغایر با وحدت نیست بلکه برای ایجاد فضای رقابتی و افزایش مشارکت مردم لازم هم هست.»