آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
بازار دیجیتال
۱۳

روی خط

علت عدم موفقیت ماهواره «ظفر» به روایت جهرمی

ایسنا : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در 12 ثانیه آخر که سوخت یا توان موتور ماهواره باید افزایش پیدا می کرد تا به سرعت موردنظر دست پیدا کند، این اتفاق نیفتاد و علت این هم می تواند به کیفیت سوخت و وزن مرحله دوم ماهواره ارتباط داشته باشد و هم می تواند به توان موتور مرتبط باشد.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران علت قرار نگرفتن ماهواره ظفر 1 را 12 ثانیه لعنتی عنوان کرد و گفت: آنچه که مشخص است این است که اگر موتور 12 ثانیه دیگر فعالیت و سوخت آن کفایت می کرد قطعا ماهواره در مدار قرار می گرفت و اشکال مرحله قبل که در ماهواره پیام داشتیم برطرف شده بود؛ همان طور که قبلا گفتم 95 درصد موفق بود ان شاءالله این 12 ثانیه لعنتی دفعه بعد برطرف می شود. وی همچنین درباره زمان ارسال ماهواره ظفر 2 خاطرنشان کرد: طراحی، ساخت و تست های ماهواره ظفر 2 انجام شده و قابلیت های ظفر 1 را دارد، اما دوربین آن کیفیت بالاتری نسبت به ظفر 1 دارد و 16 متری است. در برنامه ریزی های انجام شده ان شاءالله در خردادماه سال آینده بعد از آماده شدن ماهواره بر سیمرغ برای قرار گرفتن در مدار اقدام می شود.

 عذرخواهی آذری جهرمی

وزیر ارتباطات درخصوص واکنش‎های منفی به انتشار تصویر لباس فضانوردی گفت: خطای غیرقابل انکاری ازسوی تیم تبلیغاتی ما در انتخاب تصویر لباس فضانوردان رخ داد که لازم می دانم بدون لکنت از مردم و دانشمندان حوزه فضایی عذرخواهی کنم. آن پست را حذف خواهم کرد. آذری جهرمی افزود: هفته گذشته کار تبلیغی اشتباهی صورت گرفت و افکار عمومی نیز به آن واکنش نشان داد. وی ادامه داد: همان شب هم توضیح دادم که مساله چه بود، اما باید بدون لکنت عذرخواهی کرد که انتخاب آن لباس، اشتباه رسانه ای بود. این کار اصل موضوع تصمیم ایران برای اعزام فضانورد را تحت الشعاع قرار داد و خبر را پوشاند. باید از دوستانی که در حوزه فضایی و اعزام فضانورد تلاش می کنند پوزش خواست. این پست را حتما حذف خواهم کرد.

حمله اینترنتی به استارت‎آپ «علی بابا»

دنیای اقتصاد : ساعات اولیه بامداد روز گذشته مدیرعامل علی بابا از حمله هکرها به سرورهای علی بابا و سرقت اطلاعات کاربران این شرکت خبر داد. مسعود طباطبایی، مدیرعامل علی بابا در توییتی در این خصوص گفت: «متاسفانه تعدادی از سرورهای علی بابا مورد حمله هکرها قرار گرفته و به برخی از اطلاعات کاربران و سورس کدها دسترسی پیدا کردند. تیم امنیت علی بابا اقدامات لازم را انجام داده و با توجه به سرنخ های موجود، این موضوع از طریق نهادهای ذی ربط در حال پیگیری است.

  مسوولیت این رخداد را می پذیریم و از کسانی که به نحوی آسیب دیده اند، عذرخواهی می کنم. حفاظت از اطلاعات همواره اولویت ما بوده و هست. این اطمینان را به شما می دهم که اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار این اتفاق صورت گرفته و با قدرت بیشتر در جهت حفاظت از حریم خصوصی کاربران پیش خواهیم رفت.»  امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در واکنش به اعلام خبر هک علی بابا و لو رفتن اطلاعات کاربران، در توییتر نوشت: «صداقت شما و همراهی تان برای رشد و توسعه امنیت نشانه ای از تعهد شماست. همین که پنهان کاری رویه شما نیست و تعهد به شناسایی مشکل و رفع آن دارید، نقطه آغازین توسعه را نشان داده اید.   صداقت با مردم خود نشانه یک سرمایه اجتماعی است؛ و هم سازنده آن سرمایه.»