آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۹۷۰۷
بین الملل
۹

دومین دوره از انتخابات درون حزبی دموکرات ها برگزار شد

پیروزی سندرز در نیوهمپشایر؛ بایدن در رتبه پنجم قرار گرفت!

گروه بین الملل: پیروزی سندرز و شکست بایدن در انتخابات درون حزبی دموکرات ها در ایالت نیوهمپشایر، موردتوجه بسیاری از رسانه های آمریکایی قرارگرفته است. شاید در اردیبهشت ماه امسال، زمانی که بایدن حضور رسمی خود را در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد، کمتر کسی در خصوص پیروز قاطعانه وی در انتخابات درون حزبی دموکرات ها شک و شبهه داشت! ترامپ معتقد بود که بایدن سعی خواهد کرد با استناد به موضوعاتی مانند طرح احیای بیمه های عمومی و افزایش سطح خدمات اجتماعی، آراء ایالت حساس و تعیین کننده ای مانند فلوریدا، ویسکانسین، مشیگان و پنسیلوانیا را به خود اختصاص دهد. بااین حال بایدن موانع بسیار سختی در این مسیر خواهد داشت.ازاین رو رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، بایدن را  اصلی ترین دشمن خود در اردوگاه دموکرات ها می دانست .

واکنش ترامپ نسبت به اعلام حضور بایدن ظنیز قابل توجه بودرئیس جمهور آمریکا در آن زمان در پیامی توئیتری اعلام کرد: «جو» خوابالو به رقابت خوش آمدی. امیدوارم هوش و حواس کافی داشته باشی، که البته شکی بلندمدت در این خصوص وجود دارد، تا بتوانی در رقابت های ابتدایی (با هم حزبی های دموکرات) رقابت کنی. اگر در آن پیروز شدی، من در آغاز رقابت های سراسری خدمتت می رسم!

در ابتدای حضور بایدن ، نظرسنجی ها حکایت از پیشتازی و برتری قاطعانه وی در ایالات مهم و تعیین کننده داشت.مروری بر  دو نظرسنجی در ایالات آیووا و نیوهمپشایر در اردیبهشت ماه امسال به خوبی بیانگر همین حقیقت است. چنانچه شبکه CNN اعلام کرده بود ،بایدن در نظرسنجی های هر دو ایالت 'نیوهمپشایر' و 'آیووا'(در اردیبهشت ماه امسال) ، بالاتر از دیگر نامزدهای مطرح حزب دموکرات قرار داشته است. بایدن درنتیجه نظرسنجی دانشگاه 'مونموث' نیوجرسی که در انجمن حزبی ایالت آیووا برگزار شد، با کسب 27درصد آراء در صدر و 'برنی سندرز' با 16درصد آراء در رتبه دوم قرار گرفت و سناتور الیزابت وارن که در روزهای اخیر به دنبال انتشار گزارش بازرس رابرت مولر، به شدت خواستار استیضاح دونالد ترامپ شده بود، با به دست آوردن تنها هفت درصد آراء، در رتبه پنجم قرار گرفت.برتری بایدن در ایالت نیوهمپشایر نیز ملموس بود.مطابق گزارش

CNNدر نظرسنجی کالج سنت انسلم ایالت آیووا ، بایدن بازهم با کسب 23 درصد آراء در صدر و سندرز با 16 درصد آراء در مرتبه بعدی و سناتور وارن با کسب 9 درصد آراء در رتبه چهارم نتیجه این نظرسنجی قرار گرفت.

اما اکنون، پس از حدود 9 ماه نتایج انتخابات درون حزبی در آیووا و نیوهمپشایر چیز دیگری را نشان می دهد! برنی سندرز توانسته است بسیاری از آراء بلاتکلیف و خاکستری در حزب دموکرات را به سود خود به گردش درآورد.این قاعده در خصوص بوته جج نیز صادق است.سوال اصلی این است  که واکنش بایدن و ستاد انتخاباتی وی در قبال پیروزی های بایدن و بوته جج در آیووا و نیوهمپشایر چه خواهد بود؟ در این میان، سران حزب دموکرات و خصوصا سوپردلیگیت هایی که همواره در پشت پرده انتخابات درون حزبی دموکرات ها صاحب رای و نفوذ هستند، چه توصیه هایی به بایدن در رقابت های آینده خواهند کرد؟

«برنی سندرز»، سناتور چپ گرای آمریکایی در رقابت درون حزبی دموکرات ها در ایالت نیوهمپشایر توانست به برتری دست پیدا کند.بر اساس گزارش رویترز، سندرز با اختلافی کم نسبت به «پیت بوته جج»، در انتخابات درون حزبی دموکرات ها در نیوهمپشایر پیروزی شده است. بوته جج که هفته گذشته انتخابات درون حزبی پربحث در ایالت آیووا را با اختلافی بسیار کم از سندرز برده و در جایگاه دوم قرارگرفته است.سندرز در میان حامیانش در نیوهمپشایر گفت: «این پیروزی آغازی بر پایان دونالد ترامپ است.»

در همین حال، «سناتور امی کلوبوچار» نیز در انتخابات درون حزبی دموکرات ها در نیوهمپشایر در جایگاه سوم قرارگرفته است.«جو بایدن»، که زمانی اصلی ترین گزینه دموکرات ها برای رقابت با «دونالدترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری2020 محسوب می شد، بار دیگر با کسب نتایجی ناامیدکننده پس از «الیزابت وارن» در جایگاه پنجم ایالت نیوهمپشایر قرارگرفته است. او در انتخابات آیووا هم چهارم شده است.بایدن بااین حال همچنان به ادامه رقابت ها ابراز امیدواری کرده است. او به طرفداران خود در کارولینای جنوبی گفته، رقابت هنوز تمام نشده بلکه تازه شروع شده است.سندرز انتخابات نیوهمپشایر 7/25 درصد آرا ءرا به دست آورده و نزدیک ترین رقیب او بوته جج، به 4/24 درصد آراء دست پیداکرده است. امی کلوبوچار صاحب 7/19درصد آراء شده است. وارن 3/9 درصد آراء و بایدن 4/8 درصد آراء را از آن خود کرده اند.

انتخابات درون حزبی دموکرات ها مقدمه ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری2020 آمریکاست و کسی که بتواند از رقابت های درون حزبی نهایتا بیشترین موکلین انتخاباتی را کسب کند، با تائید کنوانسیون ملی دموکرات ها، رقیب دونالد ترامپ در انتخابات آبان ماه آتی خواهد بود.دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است ترجیح می دهد رقیب نهایی او در انتخابات آتی، مایکل بلومبرگ میلیاردر باشد و تمایل ندارد با برنی سندرز   روبرو شود زیرا سندرز هوادارانی واقعی در آمریکا دارد.

به گزارش تارنمای شبکه خبریCNBS آمریکا، ترامپ می گوید که مایکل بلومبرگ ، نامزد میلیارد دموکرات ها، طرفدارانش را با پول می خرد اما برنی سندرز هواخواهانی واقعی دارد.بسیاری از رای دهندگان در انتخابات درون حزبی گذشته در ایالت نیوهمپشایر این امیدواری را برانگیخته اند که دموکرات ها می توانند ترامپ را شکست دهند.سناتور برنی سندرز به عنوان پیشتاز انتخابات ایالت نیوهمپشایر توانسته توجه بسیاری از هواداران دموکرات را به خود جلب کند. از سوی دیگر درحالی که «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در رای گیری ها سقوط کرده، «مایکل بلومبرگ» میلیاردر و شهردار پیشین نیویورک با صرف ده هامیلیون دلار از ثروتش در نظرسنجی های ملی صعود کرده است.

ترامپ هم در انتقادی پرشور در خصوص اظهارنظرهای بلومبرگ در سال 2015 که از عملکرد پلیسی با کلیشه های نژادپرستانه اش در نیویورک دفاع کرده بود، گفت که ترجیحش رویارویی با این تاجر میلیاردر است تا سناتور سندرز. وی با اشاره به هواخواهان سندرز تاکید کرد این ها همان طرفدارانی هستند که در سال 2016 هم برای سناتور «هیلاری کلینتون» چالش های بسیاری درست کردند.