آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۶
خبر
۸

سایه روشن

مداح معروف لیست انتخاباتی می دهد

خبرآنلاین نوشت : حاج منصور ارضی مداح معروف اعلام کرد برای انتخابات تهران لیست می دهد. در بیانیه او آمده است: «با توجه به مراجعات مکرر در چندماه اخیر و از آنجا که لیست های ارائه شده آنچنان مدنظر طیف وسیعی از دلسوزان انقلاب اسلامی نیست، در فرصت باقی مانده لیستی از عناصرانقلابی و کارآمد با حمایت هیات های مذهبی و عزیزان حزب اللهی و دردمند نظام ارائه خواهد شد و لیست مردمی و انقلابی مقبول معرفی می شود.»

تکذیب مرگ زن مشکوک به کرونا در تهران

دنیای اقتصاد : کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ضمن تکذیب مرگ زنی مشکوک به ابتلا به کرونا در تهران، تاکید کرد تا چهارشنبه 23 بهمن ماه، موردی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران مشاهده نشده است.

او در گفت وگو با «ایسنا» درباره دانشجویان بازگشته از ووهان چین که اکنون در قرنطینه به سر می برند گفت: تمام این دانشجویان در سلامت کامل به سر می برند و به قطعیت می توان گفت که هنوز ویروس کرونا به ایران وارد نشده است. جهانپور افزود: تست کرونای دانشجویان منفی بوده و همه آنها در سلامت کامل به سر می برند، اما در عین حال طبق نظر کمیته فنی و پروتکل های بین المللی مدت 14 روزه قرنطینه باید طی شود.

استفاده از ماسک را برای همه توصیه نمی کنیم

همچنین سعید نمکی وزیر بهداشت نیز دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ موردی از بیماری ویروس کرونا جدید در کشور نداشته ایم، درباره استفاده از ماسک برای پیشگیری از این بیماری گفت: تا این لحظه چون مورد مثبتی از کرونا نداشته ایم، استفاده از ماسک را برای همه فعلا توصیه نمی کنیم. او افزود: خانمی در زنجان چند وقت تحت نظر بود و 3 بار تست شد که آخرین تست وی هم منفی بوده است. در مجموع تا الان مورد مثبتی از این بیماری در کشور نداشته ایم.

کمک داوطلبانه یک ایرانی در ووهان چین

در خبری دیگر، چانک هوا سفیر چین در ایران اعلام کرد که شهروندی ایرانی برای کمک رسانی به تیم پزشکی چین داوطلبانه در شهر ووهان مانده است. به گزارش «ایسنا» چانک هوا در یک توییت نوشت: یک شهروند ایرانی برای ارائه خدمات تهیه و آماده سازی قهوه و ارسال به تیم پزشکی داوطلبانه در شهر ووهان ماند و حاضر به بازگشت به ایران نشد.

تشییع پیکر نماینده سابق ولی فقیه در مازندران

ایرنا نوشت : پیکر آیت الله نورالله طبرسی نماینده سابق ولی فقیه در مازندران روز گذشته پس از تشییع با حضور اقشار مختلف مردم و مسوولان کشوری و استانی در ساری، در گلزار شهدای این شهرستان واقع در آرامگاه ملامجدالدین به خاک سپرده شد. خاک سپاری پیکر آیت الله طبرسی در گلزار شهدای ملامجدالدین ساری بر اساس وصیت این مرحوم صورت گرفته است. آیت الله طبرسی از سال 78 به عنوان نماینده ولی فقیه در مازندران منصوب شد و از سال 59 هم امامت جمعه شهرستان ساری را بر عهده داشت. او آبان ماه امسال از سمت نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه ساری «به جهت بیماری و نبود توان جسمانی» استعفا کرده بود.

تکذیب خبر شلیک موشک از کرمانشاه

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : یک منبع آگاه در نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر شلیک موشک از سوی ایران به سوی هدف نامشخص را تکذیب کرد و گفت: نیروی هوافضای سپاه پاسداران هیچ عملیاتی نداشته و هیچ موشکی روز سه شنبه شلیک نشده است. روز سه شنبه برخی منابع خبری از شلیک موشک به سوی اهدافی نامشخص از غرب کشور خبر دادند و تعداد آن را دو فروند اعلام کردند؛ این منابع محل شلیک را حوالی کرمانشاه اعلام کردند.

تست اعتیاد مرغ های کردستان منفی است

ایسنا نوشت : مجتبی ورمقانی، مدیرکل دامپزشکی استان کردستان با رد خبر خوراندن تریاک در مرغداری های کردستان اعلام کرد که بازرسی های این سازمان به دقت انجام می شود و تاکنون هیچ مشاهده و گزارشی از این موضوع دریافت نکرده ایم. او افزود: به دلیل نظارت صفر تا صدی کارشناسان دامپزشکی بر مرغداری ها، خوراندن تریاک به مرغ ها امکان پذیر نیست.

پیدا شدن جسد فرزند دادستان بوشهر در منزلش

خبرآنلاین نوشت : روابط عمومی دادگستری کل استان بوشهر اعلام کرد: جسد فرزند 21 ساله علی حسن پور، دادستان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بوشهر در ساعت 20:00 سه شنبه 22 بهمن در یکی از اتاق های منزل وی در بوشهر و در حالی که یک قبضه اسلحه شکاری در کنار جسد وی قرار داشت، پیدا شد.

کاهش نرخ باروری در کشور

ایسنا نوشت : مشاور وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نرخ باروری در کشور در سال های اخیر کاهش داشته است، گفت: نرخ باروری از سال 96 به سال 97 به میزان 127 هزار تولد کمتر بوده است که این آمار از سال 97 به سال 98 به 150 هزار تولد کمتر رسیده است. محمداسماعیل اکبری در نشست خبری دیروز خود به موضوع جمعیت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر جمعیت سالمند کشورمان زیر 10 درصد است؛ یعنی هنوز جامعه جوان است، اما این جمعیت نیز به سوی پیری می رود؛ به شکلی که تا 21 سال آینده این رقم به 20 درصد و در 30 سال آینده به 30 درصد می رسد؛ یعنی 30 سال دیگر ایران جزو چهار کشور پیر جهان قلمداد خواهد شد. وی با اشاره به اینکه در کشور ما حدود 60 تا 70 درصد دختران ازدواج کرده و بچه دار می شوند، گفت: این یعنی 30 تا 40 درصد از دختران ما ازدواج نکرده و طبق موازین شرعی موجود در کشور بچه دار نمی شوند.

نرخ 5 تا 9 درصدی ابتلا به HPV در ایران

ایسنا نوشت : معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نرخ ابتلا به HPV (زگیل تناسلی) در ایرانیان را حدود 5 تا 9 درصد اعلام کرد و گفت: در حال آزمایش واکسن ایرانی HPV بر روی گروهی از خانم ها هستیم تا از موثر بودن آن اطمینان حاصل کرده و بتوانیم این واکسن را با نمونه خارجی آن مقایسه کنیم.