آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۹۷۰۷
صفحه آخر
۱۲

گزارش از حواشی و نشست های تخصصی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

هجمه به ارزش ها و اعتقادات هنرمندان

گروه فرهنگی : سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر هم امسال با تمام حاشیه هایش بالاخره به اتمام رسید، اما این پایان مانند دیگر مراسم ها در این جشنواره نبود. شاید بتوان گفت آن چنان که بایدوشاید جوایز و برندگان این جشنواره نیز موردتوجه قرار نگرفت. در نخستین روز این مراسم برخی هنرمندان بالباس مشکی حاضر و برخی که دم از عدم ورود فیلم شان به جشنواره می زدند اما در کمال تعجب حضور یافتند. همچنین این جشنواره با برخی اتفاقات دیگر ازجمله صحبت های شهاب حسینی درباره اعتقاداتش حول محور امام زمان (عج) و صحبت های داریوش ارجمند در وصف شهید سردار سلیمانی با هجمه های فراوانی در فضای مجازی از سوی برخی کاربران روبه رو شد. با توجه به این که ایران کشوری اسلامی است و همه می دانند اگر اکنون با ایرانی سرافراز روبه رو هستیم به جهت فداکاری های شهدای این انقلاب است، گویا برخی با توجه به این که به این نظام پایبندی و دل بستگی زیادی ندارند با چهره ای مردمی به این عرصه ورود پیدا کردند تا بتوانند مهر چهره شدن خود را در میان اصحاب رسانه و هنر پررنگ تر کنند، به همین جهت با اظهاراتشان تنها به  خاطر درگیر کردن احساسات مردم به میدان آمدند. در ادامه «رسالت» برای بررسی بیشتر این حواشی گفت وگویی با یک تهیه کننده سینمایی و وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم داشته که در ادامه می خوانید.

 تحریم کنندگان جشنواره مدیون خون شهدا هستند

یک تهیه کننده سینما معتقد است: «اگر شخصی درصدد زیر سوال بردن نظام است باید پاسخگوی عمل خود نیز باشد.» محمدرضا مصباح در ادامه به «رسالت» گفت: «بحث تعامل و تضارب افکار و آزادی اندیشه همیشه در سینمای ایران بوده در این جشنواره نیز این موضوع شفاف بود چراکه افراد با سلایق و دیدگا ه های مختلفی حضور پیدا کردند، اما اگر شخصی چه هنرمند چه غیر هنرمند قصد داشته باشد تا در مقابل ارزش ها و آرمان های انقلاب قد علم کرده یا خدای ناکرده به دنبال تحقیر و هجمه علیه آن باشد، کار کاملا اشتباهی است و باید پاسخگوی این عمل خود باشد.»

وی ادامه داد: «ما در عرصه هنر اصولی را پذیرفتیم و باید در چارچوب آن فعالیت کنیم. دیالوگ ها و گفت وشنودهایی که در جشنواره اخیر شاهد بودیم تنها نشان از آن است که آزادی اندیشه و بیان در صنف هنرمندان و سینماگران حاکم و افراد از آزادی بیان درباره نظراتشان برخوردار هستند و این موضوع به جهت آن است که این آزادی به خاطر سایه امنیتی است که شهدای والامقاممان مانند شهید سلیمانی برایمان ایجاد کرده اند.»

این تهیه کننده با تاکید بر این آزادی بیان در کشور ما حاکم است، افزود: «اینکه ما می توانیم در جشنواره و اختتامیه آن حضور پیدا کنیم یا آن قدر امنیت و آزادی در کشورمان حاکم است که می توانیم جشنواره را تحریم کنیم از برکت خون شهداست.»

مصباح تصریح کرد: «افراد تحریم کننده جشنواره نیز آگاه هستند که از برکت خون شهدا و امنیتی که در کشور حاکم است، توان تحریم چنین مراسمی را دارند.»

وی ادامه داد: «من معتقدم اگر شخصی در بیان اعتقاداتش آن قدر راسخ است تا با صدای بلند آن را فریاد زند بنابراین هجمه ها (به ویژه فضای مجازی) برایش اصلا مهم نیست. افرادی مانند شهاب حسینی که در فضای واقعی محبوبیت خاصی میان مردم دارند اصلا این هجمه ها را در فضای مجازی نمی پذیرند. در این میان تنها طیف بسیار محدودی در فضای مجازی به دنبال چنین هجمه هایی علیه هنرمندان هستند تا آن ها را در موضع اتهام قرار دهند اما اکثریت مردم ایران چه هنرمندان، چه غیر هنرمندان، چه هنردوستان، چه کسانی که هنروسینما را پیگیری می کنند و چه افرادی که خود درگیر سینما هستند دارای اعتقادات خوب، محکم و پایبند به اصول انقلاب هستند. حال در این میان برخی تشخیص داده اند این پایبندی را فریاد زنند و برخی دیگر سکوت اختیار کردند.»

 هجمه کنندگان به اعتقادات هنرمندان، هم نوای ترامپ

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد در دولت دهم معتقد است: «افرادی که جایگاه سردار سلیمانی و ائمه را در کشور برنمی تابند تنها هم نوای ترامپ هستند.» سید محمد حسینی در ادامه به «رسالت» گفت: «سردار سلیمانی شخصیتی قابل احترام برای تمام ایرانیان و مردم منطقه است. حضور ملت ایران در تشییع پیکر سردار سلیمانی تنها نشان از عشق و علاقه شان به ایشان بود چراکه ایران یکپارچه به پا خاست و در اندوه این مرد بزرگ حتی در مراسم چهلم ایشان که مصادف با 22 بهمن بود، حضور یافتند.»

وی ادامه داد: «افراد چه هنرمند و چه هر شخص دیگری که از سردار سلیمانی تمجید می کنند به گونه درصدد بیان حرف دل و موضع ایرانیان درباره ایشان در مقابله با جنایتکاری مانند دونالد ترامپ است اما اگر معدود افرادی این مسئله را برنتابند درواقع قصد جدا کردن راهشان از مردم ایران و نوعی هم نوایی با ترامپ و آمریکا را در سر می پرورانند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم تصریح کرد: «سخن ما با امثال شهاب حسینی و داریوش ارجمند آن است که موضع هایشان قابل تقدیر و تحسین است، البته این سخنان به مذاق برخی خوش نمی آید اما همگی باید دارای چنین شهامتی باشند که حرف حق را قبول کنند ولو اینکه عده ای برنتابند و سخنان نامربوطی به آن ها بگویند.»وی تصریح کرد: «برخی افراد به هنرمندان به جهت بیان اعتقاداتشان هجمه وارد کردند درباره آن ها باید گفت که موضع هجمه کنندگان کاملا غیرمنطقی و به زیان خودشان است. عده ای نیز خارج از کشور لب به انتقاد از این افراد گشودند که دور از ذهن نیز نبود اما تعجب از آن دسته افرادی است که در داخل کشور مواضعی ضد سردار سلیمانی و نظرات حسینی و ارجمند مطرح می کنند.»

 جوایز جشنواره فجر 98

در ابتدای مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بخش اقلام تبلیغاتی اهدا شد. بر این اساس مریم  تخت کشیان، سیمرغ بلورین بهترین عکس را برای فیلم سینمایی تختی، به کارگردانی بهرام توکلی، امید رضایی نیز سیمرغ بلورین بهتری تیزر برای فیلم سینمایی شاه کش، محمد تقی پور سیمرغ بلورین بهترین پوستر جشنواره فیلم فجر برای فیلم سینمایی بیست وسه نفر، سعید نجاتی سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای کارگردانی فیلم کوتاه دابر را دریافت کردند. همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند به سام کلانتری برای مستند جایی برای فرشته ها نیست و سیمرغ بلورین بهترین فیلم در بخش نگاه نو به فیلم سینمایی روز صفر، ساخته سعید ملکان رسید. لازم به ذکر است که در این مراسم جایزه ویژه سپهبد شهید قاسم سلیمانی توسط ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به فیلم سینمایی آبادان یازده 60 و سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه به فیلم پوست به کارگردانی برادران ارک رسید. در ادامه سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به فیلم سینمایی روز صفر به کارگردانی سعید ملکان رسید.