آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۹۷۳۲
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

سندرز دست بردار نیست

گروه بین الملل : پیروزی برنی سندرز  در تازه ترین دور از رقابت های درون حزبی دموکرات ها،اگرچه نتوانسته است منجر به جبران فاصله آرای وی و جو بایدن شود، اما بار دیگر نشان داده است که سندرز قصد ندارد به سادگی از رقابت با بایدن انصراف داده و موجبات پیروزی آسان و بی دردسر معاون رئیس جمهور سابق آمریکا را در انتخابات درون حزبی دموکرات ها فراهم سازد. 

هم اکنون جو بایدن در رقابت های درون حزبی دموکرات ها پیشتاز است. او با پیروزی در انتخابات موسوم به روز سه شنبه بزرگ، توانسته است گوی سبقت را از سندرز رقیب خود برباید. روز شنبه 14 مارس (24 اسفندماه)، انتخابات درون حزبی دموکرات ها در جزایر ماریانای شمالی با 6 موکل انتخاباتی برگزار شد. «برنی سندرز» سناتور ایالت «ورمونت» با کسب 7/62درصد از آرا پیروز شد و «جو بایدن» معاون «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا با کسب 35/8 درصد از آرا در جایگاه دوم قرار گرفت.

جزایر ماریانای شمالی، چند جزیره در اقیانوس آرام است که از مناطق خودگردان ایالات متحده آمریکا به حساب می آید و پایتخت آن «سایپان» است که نزدیک به 63 هزار نفر در آن زندگی می کنند و اداره این جزایر از سال 1975 به بعد توسط آمریکا انجام می گیرد. در سال 2016، «هیلاری کلینتون» در انتخابات درون حزبی دموکرات ها در این گروه از جزایر پیروز شد.

شبکه CNN گزارش کرد که سندرز با این پیروزی، چهار موکل انتخاباتی را به دست آورد و دو موکل انتخاباتی نیز به جو بایدن تعلق گرفت.بایدن در حال حاضر 830 موکل انتخاباتی را به دست آورده است و برنی سندرز با مجموع 736 موکل انتخاباتی در جایگاه دوم قرار دارد.بایدن و سندرز قرار بوددر بحبوحه شیوع ویروس «کرونا» در «واشنگتن دی سی» با یکدیگر به مناظره بپردازند. پیش از این قرار بود مناظره آن ها در «آریزونا» برگزار شود که در پی تسریع شیوع کرونا، به پایتخت تغییر مکان یافت.

دور بعدی انتخابات درون حزبی دموکرات ها در تاریخ 17 مارس (27 اسفندماه) در ایالات «آریزونا»، «فلوریدا»، «ایلینوی» و «اوهایو» با مجموع 577 موکل انتخاباتی برگزار می شود.هر نامزد دموکراتی که بتواند تعداد 1991 موکل انتخاباتی را کسب کند، نامزد نهایی این حزب برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.وضعیت شیوع کرونا در آمریکا هر روز ابعاد گسترده ای پیدا می کند و طبق جدیدترین آمار و ارقام تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به 3045 نفر و آمار فوتی ها به 60 نفر افزایش یافته و اکنون به جز  یک ایالت همه ایالت ها با این ویروس درگیر شده اند. انتقادات جو بایدن و برنی سندرز، دو نامزد مطرح حزب دموکرات علیه سیاست های کلان دولت در مهار کرونا ادامه دارد. در این میان، بایدن و سندرز هر دو معتقدند که ترامپ با حذف بیمه های درمانی و به حداقل رساندن خدمات عمومی، جامعه را هم از لحاظ روانی و مالی و هم از لحاظ بهداشتی در مواجهه با ویروس کرونا ملتهب نگاه داشته است. طی روزهای اخیر ، سندرز و بایدن بسیاری از سخنرانی های انتخاباتی خود را در  ایالات مختلف آمریکا به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو کرده اند اما در اکثر سخنرانی های ویدئویی خود، مدیریت ترامپ را در ماجرای کرونا به شدت مورد انتقاد قرار داده اند. 

اصلی ترین نکته ای که بایدن در سخنرانی های خود مورد تاکید قرار داده است، مربوط به عدم وجود زیرساخت ها و آمادگی های لازم در جامعه بهداشتی آمریکا برای مواجهه با شیوع گسترده کروناست.