آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۹۷۳۲
بین الملل
۹

خبر

«نعیم السهیل» پیشنهاد برهم صالح برای نخست وزیری عراق

یک منبع سیاسی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق فاش کرد که برهم صالح، رئیس جمهور این کشور قصد دارد نعیم السهیل را در پست نخست وزیری منصوب کند. این منبع افزود: این تصمیم پس از موافقت اولیه احزاب شیعه گرفته شده است.احمد الاسدی، رئیس فراکسیون سند ملی در پارلمان عراق نیز اعلام کرد: به زودی  نام نخست وزیر مکلف اعلام خواهد شد.

گوترش: باید علیه ویروس کرونا اعلام جنگ کنیم

دبیر کل سازمان ملل درباره همه گیری کرونا ویروس نوشت: با گونه ای از تهدید سلامت روبه رو هستیم که با هیچ مورد دیگری در طول عمرمان مشابهت ندارد.

به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در مقاله ای درباره همه گیری کرونا ویروس آورده است:«تحولات ناشی از ویروس کرونا، یعنی کووید-19، ما را احاطه کرده است و می دانم که  بسیاری بیمناک، نگران و سردرگم هستند. این کاملا طبیعی است.با گونه ای از تهدید سلامت روبه رو هستیم که با هیچ مورد دیگری در طول عمرمان مشابهت ندارد.همزمان این ویروس در حال گسترش است. خطر رو به افزایش است و نظام های سلامت، اقتصاد و زندگی روزمره ما به گونه ای جدی به بوته آزمایش گذاشته شده است.

آسیب پذیرترین هابه ویژه سالمندان ما  و همچنین آنان که از قبل تحت مراقبت‎های پزشکی بوده اند، آنان که از دسترسی به مراقبت های بهداشتی قابل اطمینان برخوردار نیستند و آنان که در فقر  یا در لبه آن به سر می برند، بیشترین تاثیر   را می پذیرند.پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از ترکیب همه گیری جهانی با کند شدن اقتصادها، تعداد بسیاری از ما را برای چندین ماه تحت تاثیر قرار خواهند داد و گسترش ویروس به اوج خواهد رسید اما اقتصادهای ما بهبود خواهند یافت.تا آن زمان، باید با هم در راستای کند کردن گسترش ویروس اقدام نماییم و مراقب یکدیگر باشیم.اکنون زمان احتیاط است، نه هراس. زمان علم است، نه انگ. زمان حقایق است، نه ترس. 

بیانیه کتائب حزب الله: نیروهای مردمی عراق برای بیرون راندن اشغالگران تلاش می کنند

گردان های حزب الله عراق می گویند گستاخی رژیم اشغالگر آمریکا در حمله به نیروهای مسلح عراق باعث شده نیروهای مردمی این کشور با جدیت برای بیرون راندن آن ها تلاش کنند.به گزارش خبرگزاری فارس، «کتائب حزب الله عراق» اعلام کرد تشدید مقاومت عراقی ها، شوکی به نظامیان اشغالگر آمریکایی وارد و آن ها را سراسیمه کرده است.پایگاه التاجی که در 85 کیلومتری شمال بغداد قرار   دارد ظرف سه روز گذشته دو بار هدف حملات راکتی گروه های ناشناس قرار گرفته است. وزارت دفاع آمریکا نیز از کشته شدن سه نظامی (دو آمریکایی و یک انگلیسی) در حمله شامگاه چهارشنبه و زخمی شدن سه نظامی دیگر در حمله ظهر شنبه به این پایگاه خبر داد.