آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۷۳۰۶
ایران زمین
۱۰

نگرانی از شیوع کرونا در دید و بازدیدهای گرم نوروزی در کردستان

کرونا را به سرزمین مادری نبرید

شیما جهان بخش

با وجود آنکه از زمان شیوع کرونا در کشور تعداد مبتلایان به این ویروس در کردستان پایین بوده اما طی چند روز اخیر روند گسترش شیوع بیماری در این استان بویژه در شهرها سیر صعودی پیدا کرده است. در این بین شهرستان های سقز با 65 و بانه با 35 نفر مبتلا بیشترین تعداد بیماران را در استان داشته اند. اما مهم ترین نگرانی مسئولان کردستان در این روزها، بازگشت آن دسته از اهالی کردستان است که تاکنون در سایر استان ها بویژه استان های کانون بحران بوده اند. آنها در ایام نوروز به شهرها و روستاهای موطن خود در استان کردستان باز می گردند تا با اقوام و آشنایان و سرزمین مادری دیداری تازه کنند؛ دیداری همراه با سوغات ترسناک کرونا!

«ابراهیم قادری» معاون بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان نسبت به افزایش شیب ابتلا به کرونا در استان به مردم هشدار داد و اظهار داشت: تنها راه موثر برای کنترل این بیماری رعایت موارد بهداشتی و مهم تر از آن، قطع زنجیره انتقال است. از این رو از مردم می خواهم بحث قرنطینه خانگی را جدی گرفته و بدانند امن ترین مکان در این شرایط خانه خودشان است.

وی با اعلام ابتلای قطعی 165نفر به بیماری کرونا در استان افزود: تاکنون 407 نمونه از افراد مشکوک به کرونا مورد آزمایش قرار گرفته اند که 165 نمونه مثبت و 211 نمونه منفی بوده است. از این تعداد بیمار 65 نفر مربوط به سقز، 35 نفر بانه، 22 نفر سنندج، 5 نفر کامیاران، 12 نفر قروه، 5 نفر مریوان، 8 نفر دیواندره، 10 نفر بیجار، 2 نفر دهگلان  و یک نفر سروآباد بوده اند. همچنین آمار فوتی های استان به 16نفر رسیده است.البته جواب آزمایش باقی افراد هنوز مشخص نشده است.

روستاهای کردستان پاک هستند

قادری با اشاره به اینکه هیچ موردی از بیماری در روستاهای استان مشاهده نشده، ادامه داد: طبق بررسی های انجام گرفته روستاهای استان از لحاظ شیوع کرونا پاک هستند به همین جهت از روستاییان تقاضا دارم از رفت و آمد به شهر های استان خودداری کرده و تا زمان کنترل کامل بیماری ارتباط خود را با شهر قطع کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در حال حاضر پایگاه های سلامت در شهرها و خانه های بهداشت در روستاها در حال ارزیابی مردم هستند و در صورت مشاهده موارد مشکوک اقدامات لازم را انجام می دهند اما از افرادی که برخی علائم کرونا دارند، تقاضا داریم به سایت وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir مراجعه و فرم خوداظهاری را تکمیل کنند تا اگر نیاز به مراقبت های بیشتر باشد همکاران ما با آنها تماس می گیرند.

وی برچیده شدن جشن های عروسی، مراسم عزا و همچنین نمازهای جمعه و جماعت را در راستای حفظ سلامت مردم دانست و ازآنان خواست: از برگزاری سال نو پرهیز کنند تا این بیماری کنترل شود. فعلا نیرو و تجهیزات ما مناسب تعداد بیماران است اما اگر آمار مبتلایان بالاتر برود معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.

تعطیلی مراکز تجاری کردستان

«محمد فلاحی» مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان نیز در این زمینه اظهار داشت: با توجه به روند افزایشی بیماری در استان تمام مراکز تجاری و اصناف طبق مصوبه مدیریت بحران تا اطلاع ثانوی تعطیل شده اند. دست فروشان نیز حق فعالیت ندارند. البته نانوایی ها و فروشگاه های زنجیره ای برای تامین نیاز و مایحتاج عمومی باز بوده و به فعالیت خود ادامه خواهند داد. همچنین مقرر شده تمام دستگاه های اجرایی به غیر از دستگاه های خدمات رسان و مجموعه بهداشت و درمان با اولویت عدم حضور بانوان از یک سوم نیرو خود در روزهای کاری استفاده کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان افزود: تا پایان اردیبهشت 99 دستگاه های خدمات رسان مانند شرکت گاز، برق، آب و فاضلاب حق قطع انشعاب هیچ کدام از مشترکان خود را به علت عدم پرداخت قبوض ندارند ودر این مدت نیز کنتورخوان ها به در منازل مشترکان مراجعه نخواهند کرد.

وی ادامه داد: با همکاری هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی اکیپ های تب سنجی و اطلاع رسانی در مبادی ورودی استان مستقر شده اند و در صورت مشاهده افراد مشکوک آنان را برای بررسی های بیشتر و در صورت نیاز به قرنطینه به مراکز درمانی ارجاع خواهند داد.

تصمیمی برای قرنطینه شهرها نداریم

«بهمن مرادنیا» استاندار کردستان نیز با اشاره به اینکه تاکنون تصمیمی برای قرنطینه هیچ کدام از شهرهای استان گرفته نشده است، به «ایران» گفت: جهت تامین سلامت مردم محدودیت هایی در ورودی شهر ها اعمال شده و اکیپ های کنترل سلامت در همه ورودی ها و حتی مرزهای «باشماق» و «سیرانبند» مستقر شده اند تا افرادی که قصد ورود به استان دارند مورد بررسی قرار گیرند. کولبران نیز از این امر مستثنی نیستند.

 وی از مردم خواست تا از اقوام و بستگان خود بخواهند در این شرایط به کردستان سفر نکنند و افزود: ما نگران مسافران دیگر استان ها نیستیم چراکه میزان این سفرها احتمالا نزدیک به صفر خواهد بود بلکه نگرانی اصلی ما بومیانی هستند که در شهرها سکونت دارند و در ایام عید به استان بر می گردند، بنابراین از همه تقاضا دارم به بستگان و اقوام خود تاکید کنند در این شرایط مطلقا به استان نیایند.

مرادنیا با بیان اینکه مکان های تجمعی که احتمال انتشار بیماری کرونا وجود دارد بسته شده است، گفت: به دلیل شرایط استان اماکنی همچون بازار سرپوشیده و تاناکورای سنندج، بساط های دستفروشان، پاساژها و برخی دیگر از مکان های عمومی که امکان آلودگی زیادی دارند، تعطیل شده اند. حتی «جشن بین المللی نوروز» که قرار بود با حضور کشورهای حوزه نوروز به میزبانی سنندج برگزار شود نیز لغو شده است.

استاندار کردستان از «جایگاه های سوخت» به عنوان دیگر مکان های آلوده نام برد و تصریح کرد: سوخت گیری در این اماکن باید توسط اپراتورها انجام شود و خود مردم حتی الامکان از سوخت گیری پرهیز کنند. همچنین تردد هرگونه تریلی کشنده و ماشین آلات سنگین از محور سقز مریوان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

وی مقابله با گسترش کرونا را تنها در سایه همکاری و مشارکت مردم و ماندن بیشتر آنها در خانه ممکن دانست و خاطرنشان کرد: عدم ارتباط مردم با هم تنها راه قطع زنجیره سرایت است. به همین دلیل انتظار داریم که مردم کردستان همچون دیگر مسائل مهم در این بخش نیز ما را کمک کنند.