آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۶۱۲
شهر
۹
آسیب های اجتماعی

معاون اجتماعی شهرداری از اقدامات پیشگیرانه ابتلا به کرونا می گوید

فرهنگ سازی و آموزش به مردم، همراه با فراهم کردن فرصت مشارکت در محلات

گروه اجتماعی: محمدرضا جوادی یگانه، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در تشریح اهم اقدامات اجتماعی و فرهنگی شهرداری در خصوص پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا گفت: از روزهای ابتدایی شیوع این ویروس، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران وارد عمل شد و در حوزه های سلامت، خدمات اجتماعی، امور داوطلبانه و آموزش های شهروندی فعالیت های خود را آغاز کرد و اکنون نیز اداره کارگروه «آموزش، فرهنگسازی و مشارکت مردمی» ستاد بحران و مقابله با ویروس کرونا در شهرداری تهران بر عهده این معاونت است. به گزارش معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، یگانه افزود: در گام اول تمامی برنامه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، همایش ها و نشست های عمومی معاونت تا اطلاع ثانوی لغو شد و در گام های بعدی تمامی مجموعه های ورزشی، خانه های کودک، فعالیت های عمومی سرای محله ها، مجموعه های شهربانو، برج میلاد، نمایشگاه زنان و تولید ملی تعطیل شدند. البته در سراهای محله، خانه های سلامت به منظور ارایه خدمات مورد نیاز به شهروندان در حوزه مراقبت و پیشگیری از ویروس کرونا فعال هستند. همچنین برنامه های نوروزی شهرداری با عنوان نوروزگاه تعطیل شد و به جای آن برنامه های دیگری با محوریت شهروندان در خانه با نام نوروزخانه تدارک دیده شد.

 آموزش 40 هزار نفر از شهروندان و کارکنان

جوادی یگانه با اشاره به ظرفیت گسترده 352 خانه سلامت شهر تهران برای آموزش شهروندان گفت: از زمان اعلام شیوع ویروس کرونا در کشور چین آمادگی لازم در بدنه سلامت شهرداری تهران وجود داشت و پیش از شیوع این ویروس در تهران ما موفق شدیم 20 هزار و 195 نفر از شهروندان را در سطح مدارس، مساجد و خانه های سلامت در ارتباط با روش های پیشگیری از ویروس کرونا آموزش دهیم. پس از شیوع ویروس آموزش های حضوری ما در سطح شهر تهران متوقف و در قالب تولید محتوای آموزشی و توزیع در قالب پوستر، فضای مجازی و نمایشگرهای شهری ادامه پیدا کرد. همچنین 6 هزار نفر از نیروهای خدماتی و کارگران خدمات شهری شهرداری تهران به صورت حضوری توسط مربیان آموزشی خانه های سلامت و 14 هزار نفر از پرسنل شهرداری تهران به صورت غیر حضوری آموزش دیدند. معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه افزود: به طور مستمر محتواهای لازم برای آموزش شهروندان از طریق اکران عمومی در بیلبوردهای شهری، وسایل حمل و نقل عمومی و تمامی مراکز زیرمجموعه شهرداری تهران توسط این معاونت آماده و در اختیار سازمان های مرتبط قرار می گیرد. در همین راستا تاکنون در قالب سه موج، اطلاع رسانی در سطح شهر تهران صورت گرفته است که در فاز اول و دوم نسبت به آموزش روش های پیشگیری از ویروس کرونا پیام های شهری اکران شد و در فاز سوم در چارچوب دعوت مردم به ماندن در خانه خودشان، پیام ها طراحی و اکران شده است.

 آموزش تلفنی

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت توجه به سالمندان، افراد دارای معلولیت و بیماری های زمینه ای به منظور ماندن در خانه و عدم حضور در سطح جامعه گفت: در شرایط حاضر سالمندان، افراد دیابتی و افراد دارای معلولیت جزو گروه های در معرض خطر تلقی می گردند و در همین راستا از هفته گذشته از طریق 352 خانه سلامت شهر تهران تماس با افراد مذکور آغاز شده است.جوادی یگانه با اشاره بر این نکته که تاکنون با بیش از 4 هزار نفر از این افراد تماس تلفنی بر قرار شده است، افزود: در تلاش هستیم ضمن تداوم این ارتباط، تاکید بر ماندن در خانه و آموزش های تلفنی به افراد مذکور، مشکلات و نیازهای اساسی ایشان را احصا و از طریق ظرفیت های موجود در شهرداری و بهره گیری از داوطلبان شهر تهران نسبت به رفع نیازهای ایشان اقدام کنیم.

انجام تست غربالگری کرونا در گرمخانه ها

جوادی یگانه با اشاره به اینکه یکی از وظایف مهم این معاونت، رسیدگی به افراد آسیب دیده و کاهش آسیب های اجتماعی مشهود در شهر تهران است، تصریح کرد: با اعلام خبر جهانی شیوع بیماری کرونا، کمیته مدیریت و کنترل بیماری کرونا در سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران تشکیل شد و به دنبال آن ضمن آموزش تمامی نیروهای ستادی و ضدعفونی مستمر تمامی سطوح، در این مراکز به طور روزانه مواد ضدعفونی کننده دست، دستکش و ماسک توزیع می شود. همچنین تمامی مراکز به تب سنج لیزری مجهز شده و تب مددجویان پیش از ورود به گرمخانه چک می شود. او با اشاره به اینکه در تهران 24 گرمخانه و سامانسرا در حال حاضر فعال بوده و تمامی گرمخانه ها روزانه 3 بار ضدعفونی می شوند، گفت: به دلیل افزایش حجم کار کارکنان گرمخانه ها فراخوان جذب نیروی داوطلب مددکار اجتماعی، مددیار، پرستار و پزشک در فضای مجازی منتشر شد که تاکنون 40 نفر در این فراخوان اعلام آمادگی کرده اند.

توزیع 1000 بسته لوازم بهداشتی

 او با تاکید بر اینکه مباحث مربوط به کودکان کار و خیابان به خصوص کودکان زباله گرد را به طور ویژه دنبال می کنیم، گفت: کمک های حمایتی از این کودکان را در دستور کار قرار داده ایم. بخشی از این کمک ها ارایه خدمات درمانی و توزیع بسته های بهداشتی شامل دستکش، ماسک، صابون و اسپری ضدعفونی کننده دست است که تلاش کرده ایم ضمن اهدای این اقلام نسبت به آموزش این افراد اقدام کنیم. اولین اقدام در این خصوص حضور تیم پزشکی در گودها و گاراژهای تفکیک زباله بود که در روزهای گذشته شروع شد و با توجه به اهدای اقلام و اعلام آمادگی خیرین و افراد داوطلب در روزهای آینده نیز ادامه می یابد. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران عنوان کرد: همچنین به منظور غنا بخشیدن به تغذیه افراد حاضر در گودهای زباله گردی 200 پرس غذای گرم در این اماکن توزیع شد و طبق پیش بینی در هفته پیش رو به توزیع 1000 پرس غذا می رسیم. تامین و طبخ غذا به عهده سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی است، اما توزیع را به عهده سازمان های مردم نهاد گذاشتیم؛ چرا که آنها شناخت بهتری نسبت به جامعه محلی داشته، پذیرش بهتر و امکان توزیع عادلانه تر دارند.  جوادی یگانه ادامه داد: متناسب با ارزیابی نیاز افراد زباله گرد در روز های آینده، ظرفیت داریم میزان توزیع اقلام بهداشتی و تغذیه ای را افزایش دهیم.

به کارگیری بیش از 100 مشاور و روانشناس

او با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا موجی از استرس، ناامنی، اضطراب و ترس را در جامعه، خانواده ها و کودکان ایجاد کرده است، تصریح کرد: تسهیلگری برای ارایه خدمات تخصصی سلامت روان از وظایف اصلی اداره کل سلامت است. در این راستا، بهره مندی از ظرفیت مشاوران و روانشناسان دارای صلاحیت در سرای محله ها در دستور کار قرار گرفت . وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از 100 نفر از مشاوران و روانشناسان داوطلب و دارای پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی آماده ارایه خدمت برای کاهش استرس و اضطراب شهروندان به ویژه سالمندان، افراد دارای معلولیت و افراد دارای بیماری های زمینه ای هستند که خدمات روانشناختی را به صورت تلفنی به شهروندان ارایه می دهد.  او از آموزش نانواهای تهران در خصوص رعایت نکات بهداشتی و نحوه مقابله با ویروس کرونا خبر داد و گفت: با همکاری اتحادیه نانواهای سنتی تهران، توسط 352 خانه سلامت شهرداری تهران نسبت به آموزش4200 نانوایی شهر تهران و نصب پوسترهای آموزشی اقدام شده است. عدم پرداخت پول نقد، استفاده از کارت خوان، استفاده از انبر برای تحویل نان و رعایت نکات بهداشتی توسط نانواها موجب کاهش همه گیری کرونا می شود.معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه آموزش های شهروندی عنوان کرد: یکی از مواردی که از روز اول تعطیلی مدارس مطرح شد، بحث سلامت روان و پر کردن اوقات فراغت خانواده ها به ویژه کودکان و نوجوانان بود. با توجه به اینکه اداره کل آموزشی های شهروندی، دبیرخانه شهر دوستدار کودک است، در این مورد پیش قدم شد و رایگان شدن سایت های تماشای فیلم و سریال به عنوان اولین پیشنهاد مطرح شد که با حمایت های وزارت ارتباطات این اتفاق محقق شد. وی دومین اقدام را کتابخوانی عنوان کرد و افزود: برنامه ریزی شد در هر هفته با توافق یکی از استارت آپ های حوزه کتاب، کتاب های الکترونیکی کودک و نوجوان در یک بازه زمانی رایگان شود تا شهروندان بتوانند از این کتاب ها استفاده کنند. بخشی از این هزینه را معاونت اجتماعی شهرداری تهران پرداخت می کند و بخش دیگر شامل تخفیف خود استارت آپ می شود.  معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: این کار در هفته اول با اپلیکیشن «طاقچه» آغاز و بیش از 4 هزار کتاب دانلود شد. در هفته دوم این طرح با اپلیکیشن «واو خوان» ادامه پیدا کرد و آغازگر یک جریان شد. بخش های دیگر هم به این کار ورود کردند و کار با قوت بیشتری ادامه پیدا کرد. جوادی یگانه با اشاره به اینکه برای سرگرم شدن بچه ها بازی هایی که می توانند در خانه انجام دهند را معرفی کردیم، گفت: از تعدادی نویسنده درخواست کردیم برای بچه ها کتاب بخوانند که آقایان فرهاد حسن زاده و مصطفی رحمان دوست این کار را انجام دادند. تعداد تولیدات آموزش های حوزه فردی و عمومی بیش از 190 عنوان است. در کنار این تولیدات تلاش کردیم در حوزه سلامت روان هم نکاتی برای بچه ها مطرح کنیم.

آغاز به کار سامانه «کار داوطلبی»

وی در خصوص اقدامات مرتبط با جذب افراد داوطلب و مسوولیت پذیری اجتماعی تصریح کرد: مهم ترین اقدام در این زمینه نحوه جذب نیروهای داوطب و نوع به کارگیری آنها بود که از طریق ظرفیت های موجود در مدیریت شهری، خیرین و سازمان های مردم نهاد و استفاده از سامانه 137 انجام شد. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از آغاز به کار سامانه «کار داوطلبی» در هفته آینده خبر داد و افزود: داوطلبان و سازمان های مردم نهاد می توانند با ثبت نام در این سامانه نوع فعالیت و تخصص خود را تعریف کنند تا در مواقع نیاز بتوان از ظرفیت آنها استفاده کرد.