آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۴۸۵۳
بانک و بیمه
۱۲

آمارها از مبتلایان و فوتی ها در ماه آخر سال چه می گوید؟

تغییرات کرونا در سه ایستگاه

دنیای اقتصاد : روند مبتلایان و فوتی های اسفند را می توان در سه دوره مشخص بررسی کرد. در 10 روز نخست اسفندماه سال جاری، میزان شناسایی مبتلایان روزانه حدود 60 نفر بود و در این زمان، آمار فوتی ها روزانه 6 نفر گزارش شد. در دهه دوم اسفند ماه، جهش قابل توجهی در آمارها مشاهده شد، به نحوی که به طور متوسط در هر روز 700 نفر به میزان مبتلایان و 25 نفر به میزان فوتی ها افزوده می شد.

همچنین در دهه سوم نیز میزان مبتلایان روزانه به رقم هزار و 100 نفر افزایش یافته است، همچنین در این دهه میزان متوسط فوتی های روزانه به 94 نفر در روز افزایش یافته است. بنابراین با توجه به آمارهای روزهای اخیر به نظر می رسد که تا پایان اسفندماه میزان کل مبتلایان به بیش از 18 هزار نفر و میزان فوتی ها به بیش از 1200 نفر خواهد رسید.

جمعیت 16 هزار نفری مبتلایان

بر اساس آخرین آمارها در روز گذشته هزار و 178 نفر به میزان مبتلایان کرونا در کشور افزوده شد تا میزان کل مبتلایان در کشور به رقم 16 هزار و169 نفر برسد. تا انتهای اسفندماه می توان پیش بینی کرد که با تداوم این روند میزان کل مبتلایان این بیماری به بیش از 18 هزار نفر خواهد رسید، زیرا در روزهای گذشته، در هر روز به طور متوسط حدود هزار نفر به میزان مبتلایان افزوده شده است.  به طور کلی می توان اسفندماه سال جاری را به سه دوره قسمت بندی کرد.روند مبتلایان روزانه در اسفندماه سال جاری، به شکلی بود که در 10 روز نخست اسفند ماه میزان مبتلایان روزانه به طور متوسط 60 نفر در روز گزارش می شد، به نحوی که در دهه نخست اسفند ماه کل مبتلایان کمتر از 600 نفر گزارش شده بود. در 10 روز دوم اسفند ماه روند کمی تغییر کرد و با توجه به افزایش قدرت شناسایی، به میزان مبتلایان افزوده شد. به طور متوسط در هر روز حدود 700 نفر از مبتلایان شناسایی شدند تا در دهه دوم اسفند کل مبتلایان 7 هزار و 449 نفر گزارش شود. به بیان دیگر، میزان مبتلایان در دهه دوم اسفند نسبت به دهه اول، 5/ 12 برابر شده بود. این موضوع به دو دلیل بود؛ هم میزان شیوع بیماری در کشور گسترش پیدا کرده و  امکانات شناسایی این بیماری نیز گسترده تر از قبل شده بود. در دهه سوم نیز متوسط تعداد افراد مبتلا در هر روز به رقم هزار و 100 نفر رسید. این رشد در برخی روزها کاهشی و در برخی روزها افزایشی شد، اما به طور متوسط میزان مبتلایان در هر روز هزار نفر افزایش را تجربه کرده است. بنابراین اگر سه دوره اسفندماه را در نظر بگیریم، می توان گفت که در دهه آخر اسفند ماه رشد مبتلایان به کرونا شدت گرفته است. نکته قابل توجه اما این است که رقم شناسایی روزانه در محدوده هزار نفر بوده و افزایش نیافته است. این موضوع می تواند به دو دلیل باشد؛ یا اینکه سرعت رشد مبتلایان طی روزهای اخیر متوقف شده است یا اینکه ظرفیت شناسایی موجود در کشور طی یک روز در حد هزار نفر است. اگر وجه اول درست باشد می توان خوش بینی را نسبت به روند کاهشی آن در هفته های آینده ارزیابی کرد، اما اگر وجه دوم درست باشد، این موضوع به این معنا است که بخش قابل توجهی از مبتلایان کرونا طی روز شناسایی نمی شوند و این موضوع شرایط را برای کنترل این بیماری در هفته های آینده دشوار خواهد کرد. البته شاید تعطیلات عید نوروز در هفته های آینده به کاهش میزان مبتلایان روزانه کمک کند و سیاست های لازم برای کنترل شیوع این بیماری اتخاذ شود.

روند فوتی ها در اسفند ماه

بر اساس آخرین آمارها در روز گذشته 135 نفر به آمار فوتی ها افزوده شد تا در مجموع شمار کل فوتی ها تا روز 27 اسفندماه به رقم 988 نفر رسیده باشد. با توجه به این روند می توان پیش بینی کرد که تا پایان اسفندماه میزان کل فوتی ها به رقم بیش از 1200 نفر خواهد رسید. همانند روند مبتلایان می توان روند فوتی های حاصل از کرونا را در سه ایستگاه مورد بررسی قرار داد.

بررسی ها نشان می دهد که در دهه نخست اسفند ماه به طور متوسط میزان فوتی ها رقمی حدود 6 نفر بوده است و در دهه دوم اسفند ماه این رقم به حدود 25 نفر در روز افزایش یافت. همچنین در دهه سوم اسفند ماه میزان فوتی های روزانه به طور متوسط 94 نفر در روز گزارش شده است . این موضوع نشان می دهد که میزان رشد فوتی ها نسبت به مبتلایان از شیب بیشتری برخوردار بوده که آمارها نیز این روند را تایید می کند.  یکی دیگر از ارزیابی هایی که می توان با توجه به این آمارها انجام داد، نسبت فوتی ها به کل مبتلایان است. بررسی ها نشان می دهد که تا پایان روز دهم، این نسبت در سطح 3/ 7 درصد قرار داشت. همچنین تا پایان دهه دوم، یعنی در تاریخ 20 اسفند ماه این نسبت به رقم 6/ 3 درصد کاهش یافت. به این دلیل که در دهه دوم میزان مبتلایان بیشتری شناسایی شد و در نتیجه این نسبت روند نزولی را طی کرد. اما با توجه به افزایش میزان فوتی ها در دهه سوم اسفندماه این نسبت کمی افزایش یافت و در تاریخ 27 اسفندماه به رقم 1/ 6 درصد رسید. این آمار نشان می دهد که به طور متوسط در ایران از هر 100 نفر که شناسایی شده اند، 6 نفر فوت کرده اند. اما با توجه به اینکه در کشور شناسایی از افراد بد حال صورت می گیرد، به نظر می رسد که نسبت واقعی میزان مرگ به ابتلا باید کمتر از این سطح باشد. در نتیجه اگر دامنه شناسایی افراد در هفته های آینده بیشتر شود، این نسبت نیز دوباره روند نزولی خواهد گرفت.

تغییر محوریت در استان ها

روند تغییرات مبتلایان در استان ها در ماه اسفند نیز متفاوت بود. بر اساس آمارها در 10 روز نخست اسفند ماه بسیاری از استان ها گزارشی از وجود این بیماری نداشتند. اما تا پایان روز دهم، استان هایی نظیر تهران با آمار 225 نفر، قم 62 نفر و گیلان 53 نفر جزو استان های پیشرو محسوب می شدند. این رویه در دهه دوم نیز تداوم داشت و در دهه دوم به جز استان بوشهر، تمام استان های کشور درگیر این بیماری شدند. در دهه سوم، از شدت رشد بیماری در استان های پیشرو مانند قم، تهران و رشت کاسته شد، اما برخی دیگر از استان ها نظیر مازندران، اصفهان، یزد و خراسان رضوی به عنوان قطب های جدید گسترش این بیماری معرفی شدند. در مجموع تا پایان روز 27 اسفندماه تهران با مجموع آمار 4047 بیمار بیشترین سطح بیماری را به خود اختصاص داده است. مازندران با شناسایی 1433 بیمار در رتبه دوم و همچنین استان اصفهان با رقم 1376 بیمار در رتبه سوم قرار دارد. از سوی دیگر کهگیلویه و بویراحمد با 32 بیمار، چهارمحال و بختیاری با 54 بیمار و بوشهر با 42 بیمار کمترین میزان بیماران را به خود اختصاص دادند. نقشه بیماری کرونا نشان می دهد که هنوز تجمع بیماران در مرکز کشور بیشتر از سایر نقاط است، اما احتمالا از شدت این بیماری در مرکز کشور کاسته و در استان های دور افتاده بیشتر از گذشته خواهد شد.