آرشیو پنج‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۶۴
جهان
۷

خبر

برای نخستین بار اتفاق افتاد؛ گفت و گوی رئیس جمهوری آمریکا با رهبر طالبان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از گفت وگوی تلفنی «خوب» خود با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و مذاکره کننده ارشد گروه طالبان، خبر داد. این گفت وگوی تلفنی سه روز بعد از امضای توافق صلح بین نمایندگان آمریکا و گروه طالبان در دوحه انجام شد. به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ درباره این تماس تلفنی گفته است: رابطه بسیار خوبی با ملا دارم. ما گفت وگوی طولانی خوبی داشتیم و می دانید که آنها می خواهند خشونت ها را متوقف کنند. آنها علاقه مند هستند خشونت پایان یابد.طبق این گزارش، رئیس جمهوری آمریکا حاضر نشد تایید کند که این نخستین باری بوده که با طالبان گفت وگو کرده است. دونالد ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا این اولین باری بود که با طالبان صحبت می کردید، اظهار کرد: نمی خواهم این را بگویم.ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، پیش تر در توییتی از گفت وگوی تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با ملا برادر خبر داده بود. گروه طالبان در افغانستان هم در بیانیه ای گفته است که این گفت وگوی تلفنی 35 دقیقه طول کشید. گروه طالبان همچنین اضافه کرده است ملا عبدالغنی برادر در این تماس تلفنی به دونالد ترامپ گفته است که اگر آمریکا به این توافق پایبند باشد، طالبان و ایالات متحده در آینده رابطه مثبتی خواهند داشت.رئیس جمهوری آمریکا در حالی حاضر به این گفت و گو شده است که سال گذشته وقتی گزارش شد رهبران طالبان قرار است برای امضای توافق تاریخی با آمریکا به کمپ دیوید در نزدیکی واشنگتن بیایند، موجی از انتقادها علیه ترامپ به راه افتاد و حتی جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، چند روز بعد از لغو این دیدار کاخ سفید را ترک کرد. 

شرط طالبان برای مذاکره با کابل

از سوی دیگر، این گفت وگوی تلفنی در شرایطی روی داد که مناقشه بر سر آزادی زندانیان جدیدترین مانع بر سر مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان است که قرار است 10 مارس آغاز شود. هماهنگی برای تبادل زندانیان، بخشی از توافق خروج نیروهای آمریکایی میان ایالات متحده و طالبان بود که شنبه همین هفته به امضا رسید. در این حال دیپلمات ها ابراز نگرانی کردند که بن بست بر سر این مسئله روند صلح افغانستان را به خطر بیندازد. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در افغانستان هم به رویترز گفت مسئله آزادی زندانیان یکی از مهم ترین مطالبی است که مذاکره کنندگان آمریکا و طالبان زمان زیادی را برای توافق درباره آن صرف کردند. با این حال اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، یک روز پس از امضای توافق طالبان و ایالات متحده آمریکا در قطر، گفت دولت افغانستان هیچ تعهدی به آزادی پنج هزار زندانی طالبان ندارد. طالبان تاکید دارد تا زمانی که آزادی زندانیان محقق نشود، هیچ گفت وگویی با دولت افغانستان نخواهد داشت. سخنگوی طالبان در افغانستان همچنین گفت: حالا این مسئله در توافق نامه درج شده است و این به ایالات متحده بستگی دارد که چگونه این تعهداتی را که در توافق نامه به آن پایبند شده است، عملی کند. به ما ارتباطی ندارد که چه چیزی در اعلامیه مشترک دولت افغانستان و آمریکا آمده است. همچنین نیروهای آمریکایی در افغانستان تایید کردند که در ولسوالی «نهرسراج» ولایت هلمند در جنوب افغانستان به جنگجویان طالبان حمله هوایی کردند. سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در توییتی نوشت که حمله هوایی دفاعی بوده و با هدف مختل کردن حمله جنگجویان طالبان به پاسگاه نیروهای امنیتی افغان انجام شده است. او گفت که طالبان در چند ساعت گذشته به 43 حمله علیه نیروهای امنیتی افغانستان دست زدند و نیروهای خارجی در صورت نیاز از نیروهای دولتی که متحدان شان هستند، دفاع خواهند کرد.

اردوغان: از ترامپ درخواست تجهیزات کرده ام

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در یک سخنرانی در مقابل حزب عدالت و توسعه مدعی شد: بعد از چند مدت دیگر نظام بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، خود را رو در روی مردم سوریه نه فقط در ادلب؛ بلکه در بقیه مناطق کشورش می بیند و در این صورت اسد حتی نمی تواند نیروهایی را که به آنها تکیه می کند، نجات دهد. او ادعا کرد: نظام اسد از آغاز عملیات سپر بهار در ادلب بیش از سه هزارو 200 نفر از نیروهایش را از دست داده است. رئیس جمهوری ترکیه در ادامه درباره پناه جویان گفت که ما از همه کشورهای اروپایی و در راس آن یونان می خواهیم با آوارگانی که به کشورشان می روند، با احترام تعامل کنند. او همچنین درباره اظهارات آمریکا در موضوع مجهز کردن ترکیه به تجهیزات نظامی گفت: چنین درخواست هایی را به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا داده ام و امیدواریم که در مذاکرات مان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به توافقی برای آتش بس در ادلب دست یابیم.