آرشیو چهار‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۳
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: در خانه بمانید و با کرونا رژه نروید!

شهروندان انگلیسی به حرف ها و توصیه نخست وزیر و کارشناسان توجه نمی کنند و نگران شیوع کووید 19 نیستند. صف های طولانی این شهروندان در سوپرمارکت ها این ادعا را تایید می کند. روزنامه گاردین در عکس یک خود این صفوف طولانی را همراه با سبدهای خرید به تصویر کشیده است. شهروندان انگلیسی در واکنش به توصیه درخانه ماندن و همچنین شیوع گسترده ویروس کرونا، نگران گرسنه ماندن و هیچ چیزنداشتن شده اند. آنها به سوپرمارکت های کوچک و بزرگ هجوم آورده و قفسه ها را خالی کرده اند. گاردین در تیتر یک به اظهارات واکنشی نخست وزیر نسبت به این وضعیت پرداخته و از قول جانسون نوشته: در خانه بمانید و با ویروس کرونا رژه نروید! یکی از خصوصیات پررنگ ویروس کرونا، انتقال سریع و همه گیری گسترده است. این صف هایی که مردم برای خرید کالا و هر موضوع دیگری تشکیل می دهند و یک جا جمع می شوند، بهترین راه برای انتقال ویروس است. جانسون هشدار داده کووید 19 در اوج همه گیری خود قرار گرفته است. این ادعا با نگاهی به تغییرات روند ابتلا در انگلیس و همچنین افزایش میزان تلفات قابل اثبات است. گاردین نوشته میزان قربانیان ویروس کرونا در انگلیس از 35 نفر به 55 نفر رسیده است. همین یک نمونه آمار به خوبی نشان می دهد شهروندان باید با نهادهای نظارتی همکاری و زنجیره انتقال ویروس را قطع کنند. گاردین علاوه بر تیتر و عکس، در خبرهای کوتاه صفحه یک هم به موضوع بیماری کووید 19 پرداخته است. گاردین نوشته مسابقه بزرگ اسب دوانی سرعت موسوم به گرندنشنال هم به دلیل شیوع کرونا لغو شده است.

نکته: موضوعی جز کرونا در صفحه یک گاردین به چشم نمی خورد.

 
نشنال: امارات از کسب وکارها حمایت می کند

اوضاع اقتصادی راکد و بدی که در سراسر جهان و متاثر از شیوع بیماری کووید 19 پیش آمده، باعث شده تا دولت امارات دست به کار شود و برنامه ای برای گذر از این وضعیت تدارک ببیند. نشنال امارات در تیتر یک خبر می دهد شیخ محمد بن زائد، حاکم ابوظبی، تضمین داده از کسب وکارها حمایت خواهد کرد و مانع زمین خوردن و ورشکستگی خواهد شد. به گزارش نشنال، او از طرح ویژه خود رونمایی کرده و به صاحبان مشاغل در پایتخت امارات وعده داده با اجرای این طرح مشکلات آنها حل خواهد شد. یکی از مواردی که در طرح شیخ محمد بن زائد به آن توجه شده، تسهیل قوانین سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار خارجی برای پیشبرد پروژه های پایتخت است. این روزنامه اماراتی در عکس یک خود نمایی از فرودگاه مالاگا در اسپانیا را به تصویر کشیده است. نیروهای ویژه بهداشتی برای ضدعفونی این فرودگاه اقدام کرده اند. دولت اسپانیا شرایط اضطراری 15 روزه اعلام کرده است. نشنال در گزارشی مفصل می نویسد رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورسلا فون درلین، از کشورهای عضو خواسته به مدت 30 روز تمامی سفرهای غیرضروری اتحادیه لغو شود. او هشدار داده نظام سلامت اروپا زیر فشار سنگین قرار گرفته است. خانم درلین قرار است با سران کشورهای گروه هفت هم گفت وگو کند و از آنها بخواهد سازوکارهای حمایتی از اقتصاد را در این وضعیت شرح دهند.

نکته: کرونا، نشنال را هم واداشته بیشتر از همیشه در صفحه یک به این سوژه توجه کند. 

 
یواس ای تودی: با اطلاعات دقیق به جنگ ترس برویم

تصویری از فرودگاه بین المللی دالاس در صفحه یک روزنامه یواس ای تودی نگاه ها را به خود جلب می کند. انبوهی از مسافران در فرودگاه تجمع کرده اند تا به خانه هایشان بازگردند؛ چه اروپایی هایی که در آمریکا به سر می برند و باید بازگردند و چه آمریکایی هایی که سفرهای داخلی انجام می دهند. به دستور ترامپ سفرهای خارجی به مقصد آمریکا لغو شده تا بیش از این بیماری کووید 19 دردسر درست نکند. یواس ای تودی در تیتر یک به این موضوع می پردازد و در گزارشی می نویسد این صفوف به هم فشرده درواقع به این دلیل شکل گرفته که تیم غربالگری وزارت بهداشت آمریکا در فرودگاه حاضر شده و علائم بالینی مسافران را چک می کند. این تیم وظیفه دارد شهروندانی را که مشکوک به کووید 19 هستند، شناسایی و از جمعیت جدا کند. آنها دمای بدن و دیگر نشانه ها را ثبت می کنند. این روند باعث تاخیر در پروازها و خستگی مفرط مسافران شده است. شیوع ویروس کرونا باعث شده در آمریکا وضعیت اضطراری اعلام شود. یواس ای تودی در بخشی دیگر از صفحه یک به یادداشت سردبیر یواس ای تودی درباره تاثیرات کووید 19 در جامعه آمریکایی می پردازد. او نوشته این بیماری و ویروس پرسش های زیادی برای مردم ایجاد کرده، حتی باعث ترس آنها شده است. اما مقابل این وضعیت چه باید کرد؟ خانم سردبیر می نویسد تنها راه مقابله با ترس، انتشار اطلاعات شفاف و دقیق است. او به مخاطبان یواس ای تودی وعده می دهد از امروز تا پایان این وضعیت بخشی به نام سلامت ملی به این روزنامه اضافه می شود تا اطلاعات دقیق مربوط به کووید 19 در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

نکته: صفحه یک یواس ای تودی تمام صفحه در خدمت بیماری کووید 19 است. 

 
الشرق الاوسط: کرونا اوضاع اروپا را سخت تر می کند

افزایش تعداد موارد ابتلا به کووید 19 در اروپا و همچنین افزایش تعداد قربانیان در این قاره باعث شده سران اتحادیه تصمیم بگیرند اقدامات کنترلی سخت گیرانه تری انجام دهند. روزنامه الشرق الاوسط در تیتر یک با اشاره به این وضعیت می نویسد کرونا اوضاع اروپا را سخت تر می کند. اتحادیه اروپا تصمیم گرفته به مدت 30 روز پروازهای غیرضروری را در سطح قاره متوقف کند و حتی بستن مرزهای شنگن را هم در دستور کار خود قرار دهد. پیش از این اغلب کشورهای اروپایی مدارس و مراکز آموزشی و ورزشی و رویدادهای هنری را هم تعطیل و لغو کرده بودند. مکرون، رئیس جمهور فرانسه، هم گفته در فکر قرنطینه کردن کل کشور است. الشرق الاوسط در عکس یک خود نمایی از یکی از کمپ های آوارگان و مهاجران را در کویت به تصویر کشیده است. با رعایت فاصله نسبی، صندلی هایی برای ساکنان این کمپ تدارک دیده شده تا روی آن بنشینند و منتظر معاینه باشند. همه افراد ماسک به صورت دارند و در تست غربالگری کووید 19 شرکت می کنند. این آوارگان و مهاجران اغلب از کشورهای سوریه، لبنان و مصر هستند. الشرق الاوسط در گزارش خود خبر می دهد اولین مورد فوتی کووید 19 در بحرین ثبت شد. این روزنامه سعودی در مطلبی دیگر به مناظره بایدن و سندرز برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده می پردازد و می نویسد این دو نامزد دموکرات با وجود متهم کردن یکدیگر در برخی موارد، علیه ترامپ متحد هستند.

نکته: برخلاف دیگر نشریات، خبرهای غیرکرونایی در صفحه یک الشرق الاوسط دیده می شود.