آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
دیپلماسی
۱۵

کوتاه دیپلماسی

گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه امارات با ظریف

فارس: وزیر خارجه امارات متحده عربی در گفت وگوی تلفنی با ظریف، با دولت و ملت ایران در مقابله با شیوع کرونا اعلام همبستگی کرد. «شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان»، وزیر خارجه و همکاری بین المللی امارات متحده عربی، در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بر همبستگی با دولت و ملت ایران در مبارزه با شیوع کرونا تاکید کرد. ظریف نیز ضمن قدردانی از اعلام همبستگی و کمک های امارات، کرونا را موضوعی جهانی خواند که عزم، همکاری و همیاری همه کشورهای جهان برای شکست آن ضرورت دارد.

رایزنی تلفنی وزرای خارجه ایران و جمهوری آذربایجان

ایرنا: وزیران امور خارجه ایران و جمهوری آذربایجان بعدازظهر روز گذشته در گفت وگویی تلفنی درباره شیوع کرونا در منطقه و جهان و لزوم همکاری جمعی همه کشورها به رایزنی پرداختند. «محمدجواد ظریف» و «المار محمدیاراف» وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در گفت وگویی تلفنی درباره شیوع کرونا در منطقه و جهان و لزوم همکاری جمعی همه کشورها رایزنی و تبادل نظر کردند. در این گفت وگو وزیر امور خارجه کشورمان ضمن قدردانی از کمک های دولت و ملت جمهوری آذربایجان، تحریم های ظالمانه و یک جانبه ایالات متحده آمریکا را مانعی مهم بر سر راه مبارزه کشورمان با این ویروس خطرناک خواند و یادآور شد که ایران و جهان این مرحله سخت را پشت سر خواهند گذاشت.

تاکید ایران و کویت بر همکاری مشترک برای مبارزه با کرونا

ایرنا: «محمد ایرانی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران و «هلال السایر»، رئیس جمعیت هلال احمر کویت، روز یکشنبه در دیداری بر آمادگی دو کشور برای همکاری های مشترک برای مبارزه با کرونا تاکید کردند. طبق اطلاعیه سفارت ایران در کویت، سفیر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته با رئیس جمعیت هلال احمر کویت دیدار و گفت و گو کرد. ​ایرانی، در این دیدار با اشاره به سرعت انتشار ویروس کرونا و ضرورت مقابله جهانی با این پدیده شوم در قالب هماهنگی و همکاری های منطقه ای و بین المللی، اظهار کرد: تحریم های ظالمانه و یک جانبه غیر انسانی و غیر حقوقی آمریکا علیه مردم ایران در حال حاضر مانع اصلی پیشبرد برنامه های مقابله با ویروس کرونا و نیز تامین نیازمندی های دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در جمهوری اسلامی است. او افزود: اعمال کنندگان این تحریم ها در این روزهای سخت چهره زشت و غیر انسانی خود را بیش از گذشته به نمایش گذاشته اند. سفیر ایران در کویت در این دیدار آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای پذیرش کمک های بهداشتی و دارویی از دیگر نهادهای انسان دوستانه را اعلام کرد. رئیس جمعیت هلال احمر کویت نیز در این دیدار اظهار کرد: مقابله با انتشار این ویروس نیازمند همکاری و هماهنگی جهانی است و تلاش همه دولت ها برای مهار این شرایط خطرناک یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. 

ورود محموله های بهداشتی از ارمنستان

ایسنا: دولت ارمنستان پس از شیوع کرونا در کشورمان، در روز 28 فوریه محدودیت هایی را در تردد با ایران وضع کرد که بر اساس آن، تردد با گذرنامه عادی در مرز دو کشور فقط برای افراد در حال بازگشت به میهن خود مجاز است. بر اساس این تصمیم دولت ارمنستان، کامیون های حامل بار در مرز دو کشور با رعایت مقررات بهداشتی اجازه عبور داشتند. یک هفته بعد و در دوم مارس، دولت ارمنستان عبور کامیون ها در مرز دو کشور را نیز محدود کرد و رژیم لغو روادید با کشورمان را به طور موقت و برای دو ماه به حالت تعلیق در آورد. تصمیم درباره تعلیق لغو روادید از هفدهم اسفند اجرائی شده است. با پیگیری سفارت کشورمان در ارمنستان و توافق دو طرف درباره رفع تدریجی محدودیت حمل بار بین دو کشور، از روز شنبه، 24 اسفند، ورود محموله های مرتبط با اقلام بهداشتی و درمانی به کشورمان آغاز شده است.

تجدید دوستی ایران و بلاروس

فارس: معاون وزیر خارجه بلاروس، جمهوری اسلامی ایران را دوست نزدیک و شریک منطقه ای کشورش خواند و ابراز امیدواری کرد که دولت و ملت ایران به زودی از شرایط کنونی با موفقیت عبور کنند. «سعید یاری»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مینسک با «آندری داپکیوناس»، معاون وزیر امور خارجه بلاروس، دیدار و گفت وگو کرد.  در این دیدار، دستور کار همکاری های دو کشور در حوزه های سیاسی و اقتصادی بررسی و درباره تحولات منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر شد. داپکیو ناس با بیان اینکه بلاروس همواره ایران را به عنوان دوست و شریک خود محسوب کرده، ابراز امیدواری کرد دولت و ملت ایران به زودی از شرایط دشوار ناشی از شیوع اپیدمی کرونا با موفقیت و سربلندی عبور کنند.