آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اقتصادی
۴

یک کارشناس: «اسناد قولنامه ای» علت اصلی پدیده زمین خواری است

یک کارشناس حقوقی، استفاده از اسناد عادی در معاملات مرتبط با حوزه زمین و مسکن را عامل اصلی بروز پدیده زمین خواری اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رشد قارچ گونه پدیده زمین خواری در سطح کشور تبدیل به یکی از معضلات نهادهای اجرایی کشور شده است. در همین ارتباط یک کارشناس حقوقی، ضمن اشاره به اینکه برای مقابله با پدیده زمین خواری باید عوامل به وجود آورنده آن را شناخت و در جهت رفع آن قدم برداشت، گفت: «یکی از مهم ترین مصادیق فساد در کشور، مسئله زمین خواری است. در این بین استفاده از اسناد عادی در معاملات مرتبط با حوزه زمین و مسکن، عامل اصلی بروز این پدیده به تلقی می شود.»

سجاد طاهری در بیان ارتباط بین پدیده زمین خواری و مسئله اسناد عادی، عنوان کرد: «در حالی که معامله با استفاده از اسناد عادی نظیر قولنامه در هیچ یک از نظام های ثبتی کشور مورد پذیرش قرار نمی گیرد، در نظام قضایی و حقوقی کشور دارای اعتبار است. این امر سبب شده که زمین خواران از آن به عنوان ابزاری در جهت رسیدن به منافع خود استفاده کنند.»

این کارشناس مسائل حقوقی در توضیح نحوه استفاده زمین خواران از اسناد عادی به منظور فعالیت غیرقانونی، افزود: «زمین خواران زمین متعلق به منابع طبیعی را تصرف می کنند یا به صورت غیر مجاز تفکیک و تغییر کاربری می دهند. پس از ایجاد ملک بر اراضی تفکیک شده، با استفاده از اسناد عادی، شروع به فروش و معامله آن کرده و از این راه به سودهای کلان می رسند.»

طاهری ضمن اشاره به راهکارهای بی ثمر در زمینه مبارزه با زمین خواری، نظیر تخریب املاک مستقر بر اراضی مورد تعرض، توضیح داد: «تاکنون هیچ کدام از راهکارهای مورد استفاده در زمینه مبارزه با زمین خواری توانایی جلوگیری از این پدیده را نداشته و آمار این پدیده در کشور صعودی است. در چنین شرایطی بی اعتباری اسناد عادی در نظام قضایی و حقوقی کشور، فروش املاک ساخته شده بر اراضی مورد تعرض را غیرممکن کرده و به نظر می رسد، این راهکار منجر به پایان زمین خواری در کشور خواهد شد.»

وی در پایان ضمن مطرح کردن تجربه های جهانی مبارزه با زمین خواری، عنوان کرد: «بررسی نظام های ثبتی در اکثر کشورها نظیر اسپانیا و اتریش مشخص می کند، بی اعتباری اسناد عادی و اعتبار سند رسمی در دستورکار این کشورها قرار گرفته است. بدین ترتیب آمار ناشی از زمین خواری در این کشورها نزدیک به صفر گزارش می شود.»