آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
خودرو
۱۶

رویداد

شیب نزولی فروش تسلا در چین

ایسنا : میزان فروش خودروهای الکتریکی تسلا در چین در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه قبل از آن 64 درصد کاهش یافت.

تسلا موتورز که بدون شک یکی از بهترین برندهای تولیدکننده خودرو های الکتریکی مدرن لوکس و قدرتمند در جهان به شمار می رود، همچون بسیاری دیگر از خودروسازان در جهان روی بازار چین حساب زیادی باز می کند. طبق تازه ترین آمار و ارقام منتشر شده از سوی انجمن خودروهای سواری چین، میزان فروش خودروهای برقی پاک و دوستدار محیط زیست تسلا در بازار این کشور در ماه گذشته میلادی یعنی آوریل 2020، نسبت به ماه قبل از آن 64 درصد کاهش یافته است.

به عبارت دیگر میزان فروش خودروهای تسلا در چین که شامل خودروهای وارداتی و تولید شده در کارخانه های اختصاصی تسلا موتورز در در این کشور می شود، از 12 هزار و 709 دستگاه در مارس به 4 هزار و 633 دستگاه در آوریل سال جاری میلادی رسیده و کاهش یافته است. این آمارها همچنین نشان می دهد که میزان فروش خودروهای تسلا مدل 3 تولید شده در کارخانه گیگاگفاکتوری شانگهای در ماه گذشته نسبت به سایر مدل های این برند رکورد زده و 3 هزار و 635 دستگاه را برای خود به ثبت رسانده است.

ابهام در لیست قیمتی شورای رقابت

دنیای اقتصاد : روز گذشته خبرگزاری فارس اقدام به انتشار لیست قیمت جدید خودروهای داخلی کرد. براساس این خبر، قیمت های مدنظر شورای رقابت اعلام شده است. این در شرایطی است که رئیس شورای رقابت اخیرا اعلام کرده این شورا تنها دستورالعمل قیمت خودرو را تهیه می کند و اعلام قیمت بر عهده ستاد تنظیم بازار است.در این مورد، یک منبع آگاه در خودروسازی به «دنیای اقتصاد» گفت: در حال حاضر دستورالعمل تعیین قیمت در اختیار خودروسازان قرار دارد و آنها باید بر اساس آن اقدام به تعیین قیمت محصولات خود کنند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا لیست قیمتی منتشر شده، در اختیار خودروسازان قرار گرفته است، از وجود آن ابراز بی اطلاعی کرد. نکته ای که در لیست اعلامی ابهام برانگیز است، به کمتر بودن قیمت جدید خودروها نسبت به نرخ فعلی آنها است. از همین رو به نظر می رسد برای مشخص شدن قیمت نهایی و قطعی خودروهای داخلی باید منتظر اعلام رسمی لیست موردنظر از سوی ستاد تنظیم بازار بود.

بلاتکلیفی قیمتی برای نظارت بر بازار خودرو

ایسنا : سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران از کشف 387 خودروی صفر کیلومتر در سه پارکینگ خبر داد و در زمینه نظارت بر قیمت گذاری هایی که اخیرا انجام شده، گفت دستگاه های نظارتی منتظر ابلاغ آیین نامه قیمت ها هستند.تیمور پورحیدری درباره نظارت بر قیمت های اعلام شده جدید برای خودرو نیز گفت طی روزهای اخیر در این رابطه مکاتباتی با سازمان حمایت انجام شده و درخواست شد که اطلاعات قیمتی در اختیار سازمان های صمت استان ها قرار گیرد تا نظارت بر قیمت هایی که به صورت قطعی اعلام می شود آغاز شود.

این مقام مسوول با اشاره به ابلاغیه اخیر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به منظور جلوگیری از احتکار خودروهای صفر و سازماندهی بازار خودرو، تصریح کرد: اخیرا گشت مشترک سازمان صمت با سازمان تعزیرات حکومتی و پلیس امنیت اقتصادی در پی گزارشات مردمی سه پارکینگ را بررسی و طی آن در مجموع 387 دستگاه خودرو سواری صفر کیلومتر کشف شد.به گفته وی یکی از این پارکینگ ها در منطقه تهرانسر واقع شده بود که حدود 138 دستگاه خودرو تولیدی شرکت سایپا، 87 دستگاه تولیدی شرکت ایران خودرو، 12 خودرو متعلق به شرکت بهمن در آن کشف شد.پورحیدری از کشف یک پارکینگ دیگر در منطقه مهرآباد تهران خبر داد که 30 خودرو ام وی ام تولید شرکت مدیران خودرو و 30 خودرو متعلق به شرکت های ایران خودرو و سایپا در آن کشف شد.همچنین به گفته این مقام مسوول پارکینگ سوم در محدوده خیابان انقلاب واقع شده بود که 74 دستگاه خودرو تولیدی شرکت ایران خودرو، 18 دستگاه تولید شرکت سایپا و سه دستگاه تولید شرکت بهمن در آن کشف شد.سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صمت استان تهران با اشاره به اینکه پرونده های تشکیل شده برای پیگیری قضایی تحویل تعزیرات شده، تصریح کرد: بعد از اینکه پرونده ها تعیین تکلیف شود در صورتی که خودروهای ثبت نامی بوده باشد باید تعیین تکلیف و به صاحبان که ثبت نام کردند تحویل داده شود، در غیر این صورت در تعزیرات درباره جریمه و فرآیندهای قضایی تعیین تکلیف می شود.

مجازات حبس در انتظار احتکارکنندگان خودرو

خانه ملت : مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران، از تعیین جریمه نقدی از 10 تا 70 درصد ارزش کالای احتکار شده و از 5 تا 20 سال مجازات حبس برای احتکارکنندگان خودرو خبر داد.محمد علی اسفنایی گفت: بی تردید وظیفه ذاتی سازمان تعزیرات حکومتی این است که با احتکار به طور جدی برخورد کند، بنابراین، اگر اسامی احتکارکنندگان را اعلام کنند بدون هیچ گونه اغماض یا مماشاتی با آنها برخورد قانونی خواهیم کرد به نحوی که هم موثر باشد و هم اثر تنبیهی آن مشهود باشد.

این مقام مسوول تصریح کرد: اگر موضوع احتکار در قالب جرم مطرح شود، به طور قطع قوه قضائیه می تواند به آن رسیدگی کند، کما اینکه این قوه ثابت کرده است خط قرمزی به غیر از اجرای عدالت در پیش ندارد و هیچ منعی برای برخورد با مجرمان ندارد و فرقی هم نمی کند که این افراد وابسته به اشخاص یا دستگاه خاصی باشند.این نماینده ادوار مجلس افزود: اگر احتکار صورت گرفته در قالب اخلال در نظام توزیع یا نظام اقتصادی کشور باشد، به طور قطع قوه قضائیه توان برخورد با احتکارکنندگان را به نحو شایسته و اثرگذار دارد و بخشی هم که به تعزیرات مربوط است برخورد قضایی جدی در چارچوب قانون با آنها خواهد شد.اسفنانی در بیان نوع مجازات تعیین شده برای احتکارکنندگان خودرو یادآورشد: اگر این افراد تخلف تعزیراتی مرتکب شده باشند، چون این سازمان یک مرجع شبه قضایی است، چنانچه درخصوص احتکار یا گرانفروشی ورود پیدا کند، برای گرانفروشی 2 یا 5 برابر ارزش گرانفروشی صورت گرفته جریمه تعیین می شود و برای احتکار نیز از 10 تا 70 درصد ارزش کالای احتکار شده برای آن جریمه نقدی تعیین خواهد شد.مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران، تاکید کرد: اگر قرار باشد در قالب جرم اعم از اخلال در نظام توزیع یا اخلال در نظام اقتصادی کشور برای احتکارکنندگان خودرو مجازات تعیین شود، چنانچه مشمول فساد فی ‎الارض نشود، حداقل از 5 تا 20 سال مجازات حبس برای احتکارکننده تعیین خواهد شد.

تکذیب دپوی خودرو در فرودگاه مهرآباد

فارس : مدیرکل فرودگاه مهرآباد گفت: پارکینگ های فرودگاه مهرآباد به منظور ارئه خدمات به مسافران و مراجعان فرودگاهی و جزو تسهیلات فرودگاهی به شمار می آید و اجازه هیچ گونه فعالیت دیگری به بهره برداران پارکینگ ها داده نمی شود. ابراهیم مرادی درباره موضوع «دپوی خودرو در یکی از پارکینگ های فرودگاه مهرآباد» که ازسوی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی عنوان شده بود، اظهار کرد: فرودگاه بین المللی مهرآباد با سه پارکینگ مسافری و یک پارکینگ اداری با ظرفیتی معادل 5000 خودرو صرفا نسبت به ارائه خدمات تسهیلات فرودگاهی اقدام می کند.وی ادامه داد: درواقع پارکینگ مذکور یکی از پارکینگ های اختصاصی دستگاه ها و ارگان های مستقر در محدوده فرودگاه است.این مقام مسوول گفت: پارکینگ های فرودگاه مهرآباد به منظور ارائه خدمات به مسافران و مراجعان فرودگاهی و جزو تسهیلات فرودگاهی به شمار می آید و اجازه هیچ گونه فعالیت دیگری به بهره برداران پارکینگ ها داده نمی شود. مرادی تاکید کرد: در پارکینگ های تحت تملک فرودگاه بین المللی مهرآباد که در مقابل ترمینال های مسافری است، صرفا مسافران و مراجعان فرودگاهی از آنها استفاده می کنند و امکان تردد خودروهای فاقد پلاک در آنها میسر نیست؛ ضمن اینکه پارکینگ های مذکور مورد بازرسی مستمر پلیس فرودگاه است.