آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۹۷۷۲
سیاسی
۳

خبر

دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرد؛ مبلغ زکات فطریه 99 مشخص شد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری سه استفتاء جدید پیرامون احکام فطریه را منتشر کرده است.

کارت به کارت کردن زکات فطره برای فقیر

پاسخ: اشکالی ندارد، اما اگر زکات فطره را جدا کرده باشد، تعویض آن جایز نیست و اگر در شهرش، فقیر وجود دارد، پس از جدا کردن فطریه، انتقال آن به شهر دیگر هم بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

جنس و مقدار فطریه

جواب: مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد کافی است. (مبلغ زکات فطره برای سال 99 شمسی مطابق سال 1441 قمری، بر مبنای قیمت گندم، مبلغ 10 هزار تومان می باشد.)

پرداخت فطریه با اجناسی غیر از گندم و جو

پاسخ: باید همان جنس هایی که در رساله گفته شده یا پول آن به مستحق داده شود. بله اگر از مستحق برای قبول فطریه و خرید جنس دیگر، وکالت بگیرید، می توانید جنس مورد نیاز مستحق را با فطریه بخرید و به او بدهید.

 
محمدباقرقالیباف: همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم قسم شده اند

منتخب مردم تهران در مجلس تصریح کرد: همه منتخبان تهران در این دوره برای تغییر رویه سیاسی بازی که مانع از رسیدگی به مشکلات می شود، هم قسم شده اند.به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر مطلبی درباره اتحاد منتخبان مردم تهران منتشر کرد.متن این مطلب به این شرح است:یکی از فعالان صنعتی در جمع منتخبان گفت که مشغول بودن نمایندگان تهران به سیاسی بازی مانع از رسیدگی آن ها به مشکلات حوزه انتخابیه شان می شود. به او گفتم که همه منتخبان تهران در این دوره برای تغییر این رویه هم قسم شده اند؛ فقط نمایندگان میدانی و عملیاتی می توانند مسئله ای حل کنند.

 
فواد ایزدی: واشنگتن از تجربه انگلیسی ها درس بگیرد

استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی به دولتمردان واشنگتن توصیه کرد که از تجربه انگلیسی ها در ارتباط با ایجاد مزاحمت برای نفتکش های ایرانی درس بگیرند و اقدام احمقانه ای علیه نفتکش های ایرانی انجام ندهند.به گزارش تسنیم، فواد ایزدی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی در مورد تهدیدهای اخیر مقامات آمریکایی علیه نفتکش های ایرانی که در حال حرکت به سمت ونزوئلا هستند و احتمال این که ناوهای آمریکایی برای این نفتکش ها مشکلاتی ایجاد کنند،گفت: این اقدام مقامات آمریکایی تداعی کننده فعالیت دزدان دریایی است و به نظر می رسد که ژن دزدان دریایی همچنان در برخی از مقامات آمریکایی باقی مانده است.فواد ایزدی با تاکید بر اینکه هرگونه اقدام آمریکا علیه نفتکش های ایرانی بر خلاف مقررات بین المللی است و ایران می تواند در این زمینه به دادگاه های بین المللی شکایت کند، افزود: تحریم هایی که از سوی دولت واشنگتن علیه دولت های ونزوئلا و ایران وضع شده است تحریم های کنگره این کشور است و دیگر کشورها الزامی به اجرای این تحریم ها ندارند. دو کشور ایران و ونزوئلا بر اساس تجارت آزاد می توانند با یکدیگر تعامل کنند و این موضوع ربطی به کشور ثالثی همچون آمریکا ندارد.