آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
جامعه
۱۳

خبر

افزایش شمار مبتلایان کرونا به 124603 نفر

شرق: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با شناسایی دو هزارو 111 مورد جدید کووید19 در 24 ساعت گذشته، مجموع مبتلایان این بیماری در کشور به 124 هزارو 603 نفر رسید. دکتر کیانوش جهانپور گفت: از دیروز تا امروز 30 اردیبهشت 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی دو هزار و 111 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد. وی با بیان اینکه حداکثر 20 درصد موارد جدید کرونا از موارد بستری در بیمارستان ها هستند، تاکید کرد: از بین مبتلایان جدید، 424 مورد بستری و هزار و 687 مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. وی افزود: به این ترتیب مجموع بیماران کووید19 در کشور به 124 هزار و 603 نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در 24 ساعت گذشته، 62 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند. به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری به هفت هزار و 119 نفر رسید. به گفته وی، خوشبختانه تاکنون 97 هزار و 173 نفر از بیماران نیز بهبود یافته و ترخیص شده اند. وی گفت: 2698 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. به گفته جهانپور، تاکنون 716 هزار و 176 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است. سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: در 24 ساعت گذشته در 10 استان موارد فوتی صفر و در 6 استان یک مورد فوتی گزارش شده است. وی تاکید کرد: وضعیت استان خوزستان همچنان قرمز است اما با توجه به اقدامات مناسب انجام شده و اعمال محدودیت ها، امیدواریم در هفت تا 10 روز آینده گزارش های مثبتی در این استان داشته باشیم. جهانپور افزود: سایر استان ها و از جمله استان هایی که قبلا هشدار اعلام شده بود، به دنبال اقدامات مناسب انجام شده وضعیت نسبتا پایداری دارند. طبیعتا تداوم این روند مستلزم استمرار در رعایت موازین بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله گذاری اجتماعی است. وی با اشاره به در پیش بودن تعطیلات عید فطر نیز گفت: لازم است مردم در همه استان ها سفر را از برنامه خود خارج کنند و امیدواریم در این روزهای تعطیل ترددهای غیرضرور نداشته باشیم. 

مشمولان پایه خدمتی خرداد قبل از اعزام معاینه می شوند

ایسنا: معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: تمامی مشمولان اعزامی خردادماه 99، قبل از اعزام به خدمت به منظور پیشگیری از شیوع کرونا از طریق مراکز بهداشتی وابسته به شبکه های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی استان ها معاینه می شوند. سرهنگ نجف حمیدزاده اظهار کرد: به منظور پیشگیری از انتقال بیماری کرونا و ایجاد شرایط بهداشتی مناسب برای مشمولان اعزامی پایه خدمتی خردادماه سال 1399 به مراکز آموزش نیروهای مسلح، تمامی مشمولان اعزامی این ماه، قبل از اعزام به خدمت از طریق مراکز بهداشتی وابسته به شبکه های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی استان ها معاینه می شوند. وی ادامه داد: این دسته از مشمولان باید به همراه برگ محل مراجعه که از طریق یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+10 دریافت کرده اند، به مرکز بهداشت محل سکونت خود مراجعه و در صورت تایید سلامتی آنان در زمینه ویروس کرونا، برگ محل مراجعه، ممهور به مهر تایید مرکز بهداشت می شود. معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا عنوان کرد: برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری کرونا، معاینه سربازان مجدد در روز اعزام در وظیفه عمومی استان ها و مراکز آموزش نیروهای مسلح انجام می شود. وی اظهار کرد: گندزدایی درون و بیرون اتوبوس ها، معاینه رانندگان و کمک رانندگان و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی مشمولان در داخل اتوبوس ها از دیگر اقدامات پیشگیرانه در اعزام مشمولان این دوره است. براساس گزارش سایت پلیس، سرهنگ نجف حمیدزاده گفت: از خانواده های مشمولان تقاضا می شود به منظور رعایت مسائل بهداشتی و عدم ایجاد ازدحام، از حضور در محل اعزام فرزندان خود در روز اعزام خودداری کنند. 

کشف بیش از 22 کیلوگرم مواد مخدر در فرودگاه امام

شرق: فرمانده پلیس فرودگاه های کشور از کشف بیش از 22 کیلوگرم موادمخدر و دستگیری یک متهم توسط ماموران پلیس فرودگاه امام خمینی (ره) خبر داد. سردار حسن مهری اظهار کرد: ماموران پلیس فرودگاه امام خمینی (ره) در راستای مقابله با سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد مخدر، حین بازرسی مسافران به فردی با هویت معلوم، مشکوک و در بازرسی تخصصی از بار همراه وی 22 کیلو و 550 گرم تریاک که به طرز ماهرانه ای در داخل بطری و لابه لای لباس ها در داخل چمدان جاسازی شده بود را کشف کردند. وی افزود: در بازجویی فنی، متهم اقرار کرد که مواد مخدر مکشوفه را از فردی در یکی از استان های جنوبی خریداری کرده و با جاسازی قصد انتقال به  لندن را داشته است. به گزارش سایت پلیس، این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: پرونده در خصوص متهم تشکیل و برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی ارسال شد و پیگیری های لازم به منظور دستگیری سایر متهمان این پرونده از طریق مبادی ذی ربط در حال انجام است.