آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
گزارش روز
۵

اضمحلال رژیم غاصب صهیونیستی با توجه به پیش بینی رهبر انقلاب

روز قدس و اهمیت راهبردی آن برای جهان اسلام

هدیه آقاپور

چشم‏های زیتون سرخ شده‏اند؛ از بس دیده به دروازه‏های امید دوخته است، اما اندکی  صبر  سحر نزدیک است، بارقه امید ما باشد همان که رهبرمان گفت، اسرائیل 25 سال آینده را نخواهد دید. اکنون این ثانیه های پایانی حیاتشان است که به صورتشان سیلی می زند، برخیز بیت المقدس! ببین که این نوار محورمقاومت است که به شاخه های زیتون ات جان می دهد!

«رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نخواهد دید.» این جمله امام خامنه ای به عنوان مهم ترین و به یادماندنی ترین جمله رهبر انقلاب اسلامی در سال 94 از نگاه مردم انتخاب شد و البته آتش عظیمی هم به جان استکبار انداخت، شمارش معکوس خیلی وقت است شروع شده و فقط 20 سال دیگر باقیمانده تا لکه ننگ منطقه غرب آسیا از نقشه حذف شود.

قدس نماد همبستگی مسلمانان جهان

پس از دستور حضرت امام خمینی(ره) برای نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس، این روز به نماد اعلام همبستگی مسلمانان جهان با ملت مظلوم فلسطین در آمده است و همه ساله به عنوان یک وظیفه اسلامی- انسانی مردم مسلمان اقصی نقاط دنیا در این روز در حمایت از فلسطینیان و محکوم نمودن صهیونیست ها به تظاهرات می پردازند.

با این حال هر سال با توجه به تحولاتی که در داخل سرزمین های اشغالی فلسطین،یا منطقه و حتی در جهان در ارتباط با مسئله فلسطین روی می دهد ،به روز جهانی قدس رنگ و بوی تازه ای می بخشد.

در حالی که زمانی فلسطین در مرکز ثقل تحولات منطقه و جهان اسلام قرار داشت  رژیم صهیونیستی با ایجاد گستره بحران ها در منطقه غرب آسیا تلاش کرد تا مسئله فلسطین را از اولویت انداخته و از متن به حاشیه براند و واضح بود که بحران های منطقه نمی تواند اتفاقی باشد و یکی از عواملی که نقش رژیم صهیونیستی را در شکل گیری بحران های منطقه ای نشان می دهد این است که این بحران ها تماما به نفع این رژیم تمام شده و حداقل فضای تنفسی را برای این رژیم فراهم کرد و کار به جایی رسید که عربستان به عنوان مدعی رهبری جهان اسلام و خادم حرمین شریفین دست دوستی به سمت اسرائیل دراز کرد و علت آن را برقراری موازنه در برابر ایران می کند.

ضرورت حمایت از فلسطین

از هر نظر که به مسئله فلسطین نگاه شود اهمیت و ضرورت حمایت از فلسطین به عنوان یک وظیفه انسانی، اسلامی و ملی نه تنها کم نشده بلکه در مقایسه با گذشته به مراتب افزایش یافته است.

 به لحاظ داخلی همه فلسطینی ها صرف نظر از اینکه در غزه،کرانه باختری و یا اراضی 48 ساکن باشند به طور مشترک با تهدیدهایی از سوی صهیونیست ها مواجه اند و همچنانکه گفته شد در برخی موارد که در ظاهر چندان ملموس نیست فلسطینی های ساکن اراضی 48 با خطر تسویه نژادی روبرو هستند و اگر ساکنان غزه از این خطر مصون هستند اما آنها بار سنگین محاصره اقتصادی چندین ساله را بردوش می کشند و ساکنان کرانه باختری نیز در میدان جزایری پراکنده و قطعه قطعه شده قرار می گیرند که این مناطق را همانند غزه به زندان های دسته جمعی تبدیل کرده است.

اگر از منظر منطقه ای و بین المللی به مسئله فلسطین نگاه شود باز لزوم حمایت از فلسطین اهمیت مضاعف می یابد. در شرایطی که فلسطین از متن به حاشیه رانده شده و مسئولیت های دینی، اسلامی و عربی به فراموشی سپرده شده روز جهانی قدس فرصتی را برای یاد آوری این مسئولیت ها فراهم می کند و همچون گذشته ملت مسلمان و روزه دار ایران در خط مقدم مسئولیت خواهی و مسئولیت پذیری حاضر خواهد شد و ندای اتحاد در جهان اسلام را با محوریت فلسطین و قدس شریف سر خواهد داد. امین اسدی کارشناس مسائل سیاسی در گفت وگو با گزارشگر کیهان می گوید: «قدس نقطه آغاز هویت مسلمانان در صدر اسلام است. غصب آن، ربودن بخشی از هویت اسلامی مسلمانان و ایجاد شکاف در صفوف آنها خواهد شد. قدس نقطه آغاز حذف یک رژیم نامشروع در فلسطین است.»

وی ادامه می دهد:«هر سال که هنگام بحث روز جهانی قدس می شود باید به این سوالات و پاسخ های آن فکر کرد. امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در جملاتی کوتاه به این پرسش ها پاسخ داده اند. ایشان می فرمایند؛ «روز قدس یک روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز قدس روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است، روز مقابله ملت ها با ابرقدرت هاست. روز قدس روزی است که باید به همه قدرت ها هشدار دهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما و عمال خبیث شما نیست. روز قدس روز حیات اسلام است. روز قدس روزی است که اسلام را باید احیاء کرد.»

اسدی تاکید می کند: «امام خمینی اهداف خاصی از این نامگذاری داشتند که برخی از آنها عبارتند از:کوتاه کردن دست غاصب اسرائیل و پشتیبانان او از سرزمین فلسطین،

نقش تعیین کننده سر نوشت فلسطین،روز مقابله مستضعفین با مستکبرین،هشدار به ابرقدرت ها، روز احیای اسلام،بسیج عمومی اسلامی،تشکیل حزب مستضعفین، بیداری و آزادی از قید اسارت و بردگی شیاطین بزرگ و ابرقدرت ها،استفاده از ایمان و قدرت اسلام.»

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه می کند: «امام (ره) دستور کار مسلمانان را به بهانه روز قدس مشخص کرده است. مبتنی بر این دستور، کار جهاد با تبهکاران جهانی و در راس آنها آمریکا و انگلیس و پایگاه نظامی منطقه ای آنان یعنی رژیم اشغالگر قدس و نیز نوکران آنها در منطقه و جهان باید وظیفه هر مسلمان انقلابی و آزاده در جهان با هر عقیده یا مذهب تلقی شود.»

وی با اشاره به اینکه کسانی که آرزو دارند روزی شعار مرگ بر آمریکا و انگلیس و اسرائیل غاصب از زبان ملت ایران و ملت های منطقه و جهان حذف شود، عملا در صف مستکبرین عالم عمل می کنند و راهبرد امام(ره) در مقابله با کفر و استبداد جهانی را قبول ندارند، می گوید:«کسانی که مرزبندی با آمریکای ستمکار ندارند و به صلح و سازش با او می اندیشند، اسلام را در سیطره قدرت های جهانی به ویژه آمریکا می خواهند.»

اسدی تاکید می کند: «کسانی که صف خود را از صف مجاهدان در راه خدا و آزادی قدس جدا کرده اند، به اسلام و احیای اسلامی فکر نمی کنند. اینها همان کسانی اند که رکس تیلرسون وزیر خارجه خبیث آمریکا می گوید؛ قرار است در ایران با آمریکا همکاری کنند و مسیر حرکت نظام جمهوری اسلامی را به نفع منافع آمریکا تغییر دهند.»

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه رژیم جعلی، اشغالگر قدس با چالش های بیرونی و درونی متعددی مواجه است که موجودیت آن را به خطر انداخته اند یادآور می شود: «هرچند این رژیم قصد دارد بر این عوامل سرپوش بگذارد و در مورد آنها فرافکنی و فضاسازی می کند.»

وی خاطر نشان می کند: «نکته مهم این است که رژیم اشغالگر قدس، فقط از ناحیه عوامل بیرونی مانند جریان مقاومت تهدید نمی شود و باید به عوامل درونی هم که موجودیت و بقای این رژیم جعلی را تهدیدی می کنند نیز توجه کرد. از طرفی هم نباید عوامل بیرونی را در جریان مقاومت محدود کرد، چراکه خود آمریکا که در نگاه اول به عنوان حامی اسرائیل غاصب محسوب می شود، در برخی موارد می تواند یکی از عوامل افول این رژیم جعلی کودک کش در سطح منطقه ای و بین المللی نیز لحاظ شود.»

تاریخ پرماجرای قدس شریف

تاریخ پرماجرای فلسطین با نام و یاد انبیای سلف آغاز می شود. قدس به لحاظ تاریخی از کهن ترین شهرهای جهان به شمارمی رود، به طوری که قدمت آن از 45 قرن فراتر است. سه دین آسمانی اسلام، یهود و مسیحیت در این محل تلاقی کرده اند و قدس مکانی است که از قرن ها پیش خبرسازترین مناطق دنیا بوده است.

حضرت امام خمینی، تعهد داشتند که مسئله جدی بودن سیاست توسعه طلبانه اسرائیل نسبت به سرزمین های عربی و اسلامی را مکرر یادآوری کرده وهدف غایی رژیم صهیونیستی مبنی بر سیاست از نیل تا فرات را به کشورهای مسلمان هشدار دهند. تعبیر دقیق حضرت امام که اسرائیل را غده سرطانی منطقه دانستند و تکرار این مطلب که تنها با فداکاری و پایداری و اتحاد دولت های اسلامی می توان این غده چرکین را از بین برد از فرازهای برجسته دیدگاه های امام تلقی می شود.

هوشیاری امام خمینی (ره) در ماجرای فلسطین

در این فضا حضرت امام خمینی(ره) با در دست گرفتن پرچم فلسطین، مسلمانان را به ابراز مخالفت با رژیم صهیونیستی فراخواندند و روز قدس را به عنوان روز اسلام معرفی کردند. ایشان با هوشیاری خاصی قضیه فلسطین را از دایره عربی و در چارچوب مناسبات سیاسی بین شخصیت ها و پایتخت های عربی خارج کردند و این روز را در گستره جهان اسلام مطرح کردند.

درون سرزمین فلسطین نیز سکه سازشکاران از رواج افتاده و امروز نیروهای مقاومت نظیر جنبش حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه های مقاومتی به عنوان نماد و نماینده فلسطینی ها شناخته شده اند و جریان سازشکار با وجود برخورداری از پشتیبانی قاطع سیاسی، دیپلماتیک و مالی قدرت های جهانی نمی تواند روند خیانت واگذاری فلسطین را پیش ببرد.

سید محمد حسینی کارشناس مسائل سیاسی در گفت وگو با گزارشگر کیهان می گوید: «یکی از آرمان های والای انقلاب اسلامی بحث حمایت از مظلومیت مردم فلسطین بوده و این شعارها از پیش از انقلاب اسلامی نیز وجود داشته است است.»

وی ادامه می دهد: «پس از انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس نامگذاری کردند مورد استقبال واقع شد این در حالی بود که سران مرتجع عرب شعار سازش را مطرح می کردند اما جمهوری اسلامی ایران دفاع از مردم فلسطین را مدنظر قرار داد.»

حسینی می افزاید:» همه مذاکراتی که صورت گرفت چیزی را عاید فلسطینی ها نکرد و فقط روحیه سرکش و زیاده خواه صهیونیست ها افزون تر شد و در دوران ترامپ سفارت آمریکا به بیت المقدس منتقل شد  و معامله قرن صورت گرفت.»

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید می کند: «جمهوری اسلامی به خاطر وظیفه انسانی و الهی خودش همواره سعی کرده از جبهه مقاومت حمایت کند و خوشبختانه روز به روز هم قدرت نیروهای جهادی در منطقه افزایش پیدا کرده و وضعیت رژیم صهیونیستی متزلزل تر شده است.»

حسینی خاطرنشان می کند: «لازم است امسال پر قدرت تر از گذشته از این فلسطین حمایت کنیم و پیام این مردم مظلوم را به گوش جهانیان برسانیم و در این راه از ابزارهای مختلف رسانه از جمله فضای مجازی بهره ببریم و نگذاریم که جنایات صهیونیست ها برایشان بدون هزینه بماند.»

گوشه ای از زوال قدرت اسرائیل

اسرائیلی ها می خواستند شرایط سوریه به نفع آنها متحول شود و دو قدم مهم در این راستا برداشتند؛ در قدم اول سعی کردند تروریست ها در این منطقه بمانند و به صورت جمعیت حائل بین اسرائیل و سوریه جبهه مقاومت عمل کنند؛ اما این کار امکان پذیر نشد.

در گام دوم، اسرائیلی ها می گفتند تسخیر درعا و قنیطره بدون عملیات نظامی صورت گیرد؛ نه اینکه ارتش سوریه و گروه های مقاومت و حزب الله لبنان بیایند و با انجام عملیات نظامی مقاومت، با اتفاقی فراتر از حضور دولت این کار انجام شود. این خواسته اسرائیل هم محقق نشد.

اسرائیلی ها منطقه جولان را منطقه خاص اعلام کرده بودند و در واقع در این 50 سال از 1967 تا امروز، برای حفظ جولان، تلاش های بسیاری انجام دادند به طور مثال اسرائیل عملیات T4 را در این منطقه انجام داد و جبهه مقاومت تصمیم گرفت پاسخ محکمی به این عملیات بدهد؛ جبهه مقاومت با محوریت ایران به این مسئله پاسخ داد و دو ساعت تمام منطقه جولان اشغالی زیر آتش نیروهای جبهه مقاومت مخصوصا ایران بود. اسرائیلی ها برای توقف عملیات دست به دامن آمریکایی ها، روس ها، فرانسوی ها و انگلیسی ها شدند و بعد از دو ساعت عملیات با این قول اسرائیلی ها که دیگر هرگز به نیروها یا موقعیت های ایرانی در سوریه حمله نخواهد کرد، متوقف شد.

اسرائیلی ها خیلی تلاش کردند مسئله خروج ایران یا به تعبیر خودشان «اخراج ایران از سوریه» را محقق کنند. مذاکرات زیادی انجام دادند و مبنای آنها این بود که ایران از سوریه برود. حتی آمریکایی ها اعلام کردند ما از سوریه می رویم به این شرط که ایرانی ها هم از سوریه بروند؛ این یعنی آنها می خواستند آبرومندانه طوری که اعتبارشان زیر سوال نرود مسیرخروج ما را تنظیم کنند. اما این اتفاق نیفتاد. اکنون تنها خواسته اسرائیلی ها که البته این هم محقق نخواهد شد، این است که ما (ایران) سلاح های سنگین مان را از مرزهای آنها دور کنیم.

در توضیح بیشتر فلسطین اشغالی یک لوزی است که تا حدودی طول دارد اما عرض آن بسیار کوتاه است و با سلاح های متوسط می توان از این طرف فلسطین، به آن طرف فلسطین شلیک کرد. در این فضایی که اسرائیل به شدت تهدیدپذیر است و عوامل تهدید کننده در اطراف مرزهای شمالی و شمال شرقی آن حضور دارند، اسرائیلی ها نمی توانند حتی یک خواسته کوچک مانند دور کردن سلاح های سنگین از مرزهای جولان را محقق کنند. این ها نشانه ضعف است.