آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
خودرو
۱۶

رویداد

اخراج 400 نفر در رنو

تسنیم : خودروسازی فرانسوی رنو قصد دارد حدود 400 نفر از سه هزار و 200 کارمند خود در اسلوونی را اخراج کند. به نقل از رویترز، همه گیری ویروس کرونا ضربه سختی به محصولات شرکت خودروسازی ریواز در اسلوونی زده است. ریواز که شعبه ای از شرکت رنو در اسلوونی است، مدل های کلیو، توئینگو و اسمارت فورفور را تولید می کند و بزرگ ترین بازارهای آن فرانسه، آلمان و ایتالیا هستند.

در بیانیه این شرکت آمده «با توجه به شرایط بی ثبات در بازار جهانی خودرو که پیامد همه گیری ویروس کرونا است و اطلاعاتی مبنی بر کاهش سفارش های جهانی برای خودرو، ریواز تولید خود را در دو شیفت ادامه می دهد.»

ریواز البته اعلام کرده طی همکاری با نهادها و خدمات اشتغال اسلوونی، جلسات مشاوره ای برای تمام کارگرانی که شغل خود را در این شرکت از دست می دهند، برگزار می کند. تعداد این کارگران احتمالا بیش از 400 نفر خواهد بود. شرکت ریواز تولید خود را در اواسط ماه مارس به مدت 6 هفته و به خاطر همه گیری ویروس کرونا متوقف کرد. اسلوونی تا به امروز بیش از هزار و 467 مورد ابتلا به ویروس کرونا و 104 مرگ ناشی از آن را گزارش داده است. این کشور البته هفته گذشته اولین دولت اروپایی بود که پایان همه گیری کرونا را اعلام کرد.

شورای رقابت: قیمت خودرو را ابلاغ نکرده ایم

تسنیم : رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه شورا به هیچ عنوان مسوول اعلام قیمت جدید خودروها نیست، گفت: شورای رقابت براساس قانون دستورالعمل قیمت گذاری خودرو را تعیین کرده و باید ستاد تنظیم بازار قیمت های جدید را به خودروسازان ابلاغ کند.

رضا شیوا با اشاره به انتشار جدولی تحت عنوان قیمت تعیین شده برای محصولات ایران خودرو و سایپا توسط شورای رقابت، اظهار کرد: این جدول مربوط به بررسی های ابتدایی شورای رقابت برای تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو بود که نهایی نیست و بعد از برگزاری جلسات مختلف ستاد تنظیم بازار با اصلاحاتی همراه شد. وی با بیان اینکه در این جدول قیمت های کارخانه درج شده بود، افزود: البته باید توجه کرد که به قیمت های کارخانه هزینه های مالیات ارزش افزوده، شماره گذاری و بیمه که در مجموع 14 درصد است هم اضافه خواهد شد.

وی با اعلام اینکه بعد از جمع بندی های انجام شده برای محصولات ایران خودرو مجوزافزایش 10 درصدی و برای سایپا مجوز افزایش 23 درصدی نسبت به قیمت بهمن ماه 97 صادر شد، افزود: البته قرار شد خودروسازان به شرط رعایت وزن تیراژ، اجازه تغییر درصدها را برای افزایش قیمت محصولات خود داشته باشند.

واردات کامیون کارکرده به صلاح نیست

ایرنا : دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: واردات کامیون های کارکرده اقتصادی نبوده و به صلاح کشور نیست.

احمد نعمت بخش افزود: مطابق بندی از قانون برنامه پنجم توسعه کشور، شرکت های حمل و نقلی می توانند برای نوسازی ناوگان خود خودروهای کامل تا سه سال کارکرد را وارد کنند.

به گفته این مقام صنفی، کامیون های کارکرده در اتحادیه اروپا خودمالک نیستند، بلکه در اختیار و مالکیت شرکت های حمل ونقلی قرار دارند و به صورت سه شیفته از آنها کار کشیده می شود. نعمت بخش ادامه داد: به همین دلیل، این خودروها پیمایش بالایی داشته اند و قطعات یدکی آنها نیازمند تعویض است و در مجموع خرید آنها به صرفه نخواهد بود. وی اضافه کرد: علاوه بر این، کامیون های کارکرده باید از خدمات پس از فروش برخوردار و تاییدیه سازمان ملی استاندارد ایران را اخذ کنند، اما ثابت کردن و اخذ همین استانداردها برای مالکان خودروها بسیار هزینه بر خواهد بود.

سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در راستای فعالیت های متنوع خود برای نوسازی ناوگان باری کشور و استفاده از همه ظرفیت های قانونی مندرج در قوانین احکام دائمی توسعه، در نظر دارد به منظور تسریع در انجام روند نوسازی و براساس ماده (30) قانون احکام دائمی برنامه کشور، از تاریخ سوم خرداد امسال از متقاضیان ورود خودروهای سنگین تا سه سال ساخت در آدرس اینترنتی خود (www.rmto.ir) بخش نوسازی و توسعه ناوگان ثبت نام کند.

حذف قید زمان برای ترخیص برخی خودروهای دپویی

روابط عمومی گمرک : بنابر اعلام معاون فنی گمرک ایران، با وجود اتمام زمان ترخیص خودروهای دپویی، دو هزار و 471 دستگاهی که دارای پرونده قضایی هستند، نیاز به تمدید زمان ندارند، ولی برای هزار و 248 خودروی دیگر که هزار و 100 دستگاه آن فاقد ثبت سفارش است، باید مهلت از سوی هیات دولت تمدید شود.

جمال ارونقی با بیان اینکه طبق بند 3 مصوبه بهمن 98 هیات دولت، مهلت ترخیص خودروهای موضوع بند(3) تصویب نامه دولت در دی ماه 1397، به مدت سه ماه تمدید شد، گفت: بنابراین مهلت سه ماهه تعیین شده، فقط خودروهای مشمول این بند را در بر می گیرد و در دو بند دیگر، هیچ محدودیت زمانی تعیین نشده است.

وی افزود: از این رو خودروهای بالای 2500 سی سی که مستثنی شده اند، خودروهای مربوط به جانبازان و همچنین خودروهای دارای پرونده قضایی (دارای حکم برائت) نیازی به تمدید مهلت ترخیص ندارند. معاون فنی گمرک با اشاره به خودروهایی که مشمول مهلت سه ماهه می شوند، گفت: از هزار و 48 دستگاهی که در دور قبل به گمرک اظهار شده و پروانه گمرکی نیز دریافت کرده بودند، هزار مورد ترخیص و 48 دستگاه باقی مانده است. همچنین از 340 دستگاه که اظهار شده ولی پروانه دریافت نکرده بودند، حدود 240 دستگاه ترخیص و 100 مورد باقی مانده است. به گفته وی، همچنین برای  هزار و100دستگاه خودرو فاقد ثبت سفارش نیز هیچ اظهار و ترخیصی صورت نگرفته است. ارونقی در جمع بندی اظهاراتش گفت: در مجموع از پنج هزار و 108 خودرویی که در گمرک باقی مانده، حدود هزار و 389 دستگاه ترخیص و سه هزار و 719 دستگاه باقی مانده است.