آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۹۷۷۳
بین الملل
۹
یادداشت

تاملی بر شانتاژ هایکو ماس علیه رسانه های ایرانی

گروه بین الملل: وزیر امور خارجه آلمان اخیرا در سخنانی موهن، بدون ارائه هرگونه مستنداتی اتهاماتی را علیه ایران، روسیه، ونزوئلا و چند کشور دیگر مطرح کرده است. هایکو ماس در این خصوص عنوان کرده است: «شیوع ویروس کووید 19 موسوم به کرونا تبعات جدی برای حقوق بشر داشته و «حکومت های مستبد» از آن برای برخوردهای سختگیرانه علیه شهروندان استفاده کرده اند. روسیه، ونزوئلا، ایران، ترکیه و چین از فرصت ایجادشده در سایه شیوع کرونا برای برخورد با خبرنگاران استفاده کرده اند.»

در خصوص اظهارات اخیر هایکو ماس، نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن ها گذشت:

نخست این که وزیر خارجه آلمان، نماینده کشوری است که بنا بر اذعان رسانه های اروپایی، روزانه تعداد زیادی از سالمندان بدون بهره گیری از حداقلی ترین مراقبت های پزشکی جان خود را (به دلیل ابتلا به کووید 19) از دست می دهند. علی رغم مستندات زیادی که در این خصوص وجود دارد، مقامات آلمانی که مدعی شفافیت در گردش اطلاعات هستند، سخنی در خصوص این فاجعه به میان نیاورده و حتی به رسانه های وابسته به خود نیز دستور داده اند در این مورد چندان مانور ندهند. هزاران سالمند در سایه سکوت رسانه ای و سیاسی در آلمان  و در خانه های سالمندان، قربانی کووید19 می شوند، بدون آن که آمار و اطلاعات دقیقی از آن ها منتشر شود. 

نکته دوم این که هایکو ماس ، همان وزیر خارجه ای است که پس از افشای ماسک دزدی آمریکا از ژرمن ها، به جای پیگیری مطالبات شهروندان کشورش و ایستادگی در مقابل اقدام وقیحانه واشنگتن، به لاپوشانی این ماجرا روی آورد  و در قبال آن سکوت کرد. بدون شک وزیر خارجه ای که به فکر سلامتی و جان شهروندان کشورش نباشد، اساسا صلاحیت سخن گفتن از مقوله حقوق بشر را ندارد، چه برسد که بخواهد به دروغ مصادیق نقض آن را در کشورهای دیگر بیان کند. بدون شک در آینده ای نزدیک، اسناد زیادی در خصوص خیانت وزیر خارجه آلمان و دیگر مقامات این کشور به مردم خود (در دوران شیوع کرونا) منتشر خواهد شد. اسنادی که بیانگر معامله مرکل، هایکو ماس و دیگر مقامات آلمانی با جان شهروندان خود می باشد . 

نکته سوم به دلیل اصلی نارضایتی و خشم هایکو ماس از کشورمان مربوط می شود. وزیر خارجه آلمان  به مانند بسیاری دیگر از مقامات اروپایی تصور می کرد شیوع ویروس کرونا در ایران، به عاملی جهت ایجاد شکاف میان مردم و حاکمیت در کشورمان تبدیل می شود. با این حال، گذشت زمان نشان داد که این محاسبه از ابتدا نادرست بوده است. تبلور هم افزایی و همکاری مردم و مسئولین در مواجهه با ویروس کرونا در ایران، بدخواهان ملت و نظام از جمله هایکو ماس را به شدت عصبانی کرده است. گردش آزاد اطلاعات در ایران در دوران شیوع کرونا و پیشنهادات و حتی انتقادات آزادانه ای که بسیاری از رسانه های در خصوص عملکرد دستگاه های نظارتی و اجرایی در قبال شیوع کرونا صورت می دهند، اساسا انکارپذیر نیست و وزیر خارجه آلمان نیز این موضوع را به خوبی می داند. 

نکته آخر این که هایکو ماس، خود یکی از عاملان و بانیان کشتار ملت یمن از سوی سعودی ها محسوب می شود. وزیر خارجه آلمان و حزب متبوعش (حزب سوسیال دموکرات آلمان) از اصلی ترین دلالان و حامیان فروش سلاح به عربستان در دوران جنگ یمن بوده اند. در چنین شرایطی بهتر است 

هایکو ماس به عنوان یک «جنایتکار جنگی» ، پاسخگوی عملکرد خود در کشتار کودکان و زنان بی دفاع در یمن باشد. کسانی که امروز به سخت ترین نحو ممکن و با استفاده از سلاح های ساخت کشور آلمان (و دیگر کشورهای اروپایی) جان خود را از دست می دهند.