آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
اخبار کشور
۲

در تماس تلفنی جهانگیری و الکاظمی در مورد اوضاع اقتصادی ایران و عراق گفت و گو کردند

نخست وزیر عراق و معاون اول رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی درمورد بحران اوضاع اقتصادی و کاهش قیمت جهانی نفت گفت وگو کردند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور تلفنی با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در مورد اوضاع منطقه و اوضاع اقتصادی دو کشور رایزنی کرد.

خبرگزاری رسمی عراق به نقل از دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر این کشور اعلام کرد که دو طرف طی این تماس، در مورد «بحران اقتصادی»، کاهش قیمت نفت و از سرگیری فعالیت کمیته وزارتی مشترک و برگزاری نشست های این کمیته بعد از شیوع کرونا بحث و گفت وگو کرده اند.

کابینه مصطفی کاظمی هجدهم اردیبهشت از پارلمان عراق رای اعتماد گرفت و او رسما نخست وزیر عراق شد.

 او طی برنامه اعلامی دولت خود، بر تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای همسایه تاکید کرده است.

همکاری نزدیک تهران و باکو

به گزارش مهر، جهانگیری همچنین در تماس تلفنی با علی اسداف نخست وزیر جمهوری آذربایجان با اشاره به تاثیرپذیری همه کشورها از ویروس کرونا، بر ضرورت همکاری دو چندان همه کشورها و سازمان های بین المللی برای مقابله با این ویروس تاکید کرد و افزود: لازم است همه کشورها تجربیات خود را برای مقابله و مداوای بیماری کرونا در اختیار یکدیگر قرار دهند. وی اظهار امیدواری کرد شاهد اجرایی و عملیاتی شدن توافقات و پروژه های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان نظیر پروژه های مشترک نفتی دریای خزر، راه آهن رشت-  آستارا و پل روگذر آستارا چای باشیم. نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این تماس تلفنی، روند توسعه همکاری های تهران و باکو را در حوزه انرژی رضایت بخش توصیف و تصریح کرد: دو کشور باید تلاش کنند سطح این روابط را بیش از پیش گسترش دهند.