آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
اصناف و تشکل ها
۱۸

«دنیای اقتصاد» نظرات مخالفان و موافقان درج قیمت ها در فضای مجازی را مطرح می کند

چالش قیمت گذاری آنلاین مسکن

گروه تشکل ها : رئیس اتحادیه مشاوران املاک با استقبال از ممنوعیت قیمت گذاری مسکن در پلت فرم های آنلاین معتقد است که حذف روشمند و همیشگی قیمت گذاری در این پلت فرم ها تاثیرات مثبتی در بازار مسکن به جا خواهد گذاشت و موجب شفافیت و تقارن اطلاعات می شود.چند وقت است که برخی کارشناسان از پلت فرم های خرید و فروش آنلاین به عنوان متهمان اصلی نوسان قیمت ها در بازار هایی همچون خودرو و مسکن نام می برند.

در این بازار موجران، مستاجران، فروشندگان و خریداران به دنبال داده ها هستند. اگرچه در سال های اخیر پلت فرم های آنلاین به کمک مخاطبان این بازار آمده اند و اطلاعات را راحت تر در اختیار فعالان این بازار قرار می دهند؛ اما بررسی فعالیت های این پلت فرم ها نشان می دهد همچنان بازیگران سنتی این بازار مهم ترین سهم را در گردش اطلاعات دارند. بیشتر مشاوران املاک علاوه بر شیوه قدیمی، فایل های خود را در این بستر ها بارگذاری می کنند. از سوی دیگر سامانه های اطلاعاتی وزارت راه و مسکن و اطلاعات دریافتی از معاملات صورت گرفته به کندی به گردش درمی آید و پاسخگوی نیاز جست وجو گران قیمت در بازار مسکن نیست. مهرداد، یکی از مشاوران مسکن در منطقه غرب تهران می گوید: متوقف شدن قیمت گذاری در سایت های خرید و فروش هیچ نتیجه مثبتی به همراه نداشته است.

او ادامه می دهد: نبود اطلاعات تنها باعث شده تماس های انجام شده با بنگاه ها بیشتر شود و ما مرتبا درحال پاسخگویی به تلفن کسانی هستیم که جویای قیمت هستند. بنا به باور این مشاور املاک، نبود اطلاعات درست باعث شده مشتریان دست به عصاتر گام بردارند و در روز های اخیر به نظر می رسد رکود بیشتر هم شده است. او که خود نیز فایل های مربوط به مسکن را در برخی از پلت فرم های آنلاین بارگذاری می کند، می گوید: ما می توانستیم از این طریق بی واسطه فایل ها را در اختیار کسانی که تنها به دنبال اطلاعات قیمتی هستند، قرار دهیم.

اگرچه به نظر می رسد کار برای فعالان در این بازار از گذشته سخت تر شده، اما رئیس اتحادیه مشاوران املاک حذف قیمت مسکن از سایت ها را دارای آثار مثبتی برای بازار مسکن تلقی می کند. او در گفت وگو با تارنمای اتاق اصناف تهران گفته است که حذف همیشگی درج قیمت در سایت ها در بلندمدت قیمت مسکن را کاهش می دهد.

مصطفی قلی خسروی، درباره درج قیمت های نامتعارف در برخی سایت ها و تاثیر آن بر بازار مسکن می گوید: تعیین قیمت ها توسط کاربران و مالکان بدون هیچ مبنا و اساسی صورت می گیرد و مالک که گاهی اصلا به دنبال فروش هم نیست، بدون هیچ منطق و الگویی بلکه تنها با توجه به قیمت اعلام شده از سوی همسایه یا هم محله خود قیمتی را در سایت ها درج می کند، همین اتفاق توسط دیگران هم تکرار می شود و بدون دلیل قیمت ها را بالا می برد.

او ادامه می دهد: عده ای هم گروه هایی تشکیل داده و با درج قیمت ها با هماهنگی یکدیگر در بازار مسکن، باعث می شوند، بدون اینکه فعالیت خاصی در این بازار رخ دهد، قیمت ها افزایش یابد، بعد هم ادعای کارآفرینی دارند.

به گفته وی هیچ کجای دنیا با وجود فناوری های پیشرفته چنین اتفاقاتی رخ نمی دهد، کشورهایی مثل هند با بالاترین تکنولوژی در زمینه آی تی و اروپا و آمریکا هم هرگز چنین کاری نمی کنند.

قلی خسروی تصریح می کند: در کشورهای دیگر، سایت و مرجع رسمی اینترنتی وجود دارد و قیمت ها هم در این سایت ها به تفکیک منطقه و محله موجود است، اما مبنا و مرجع مشخصی دارد و هرکسی نمی تواند به صورت سلیقه ای، قیمت گذاری کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک حذف قیمت مسکن از سایت ها را دارای آثار مثبتی برای بازار مسکن می داند او نیز تاکید می کند: درج قیمت در این گونه سایت ها باید برای همیشه حذف شود.

قلی خسروی با تشکر از دادستان کشور برای حذف قیمت ها می گوید: این اتفاق باید ادامه دار باشد تا سودجویان بازار مسکن فکر نکنند این قانون موقتی است و این ممنوعیت برداشته می شود و می توانند، دوباره فعالیت های خود را ادامه دهند.

قلی خسروی در پاسخ به اینکه آیا این اقدام تاثیری بر قیمت ها داشته گفت: بیشتر از 10 روز نیست که چنین قانونی اجرا شده و نیاز به زمان دارد.  رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه می دهد: طبیعی است که فعلا قیمت ها تغییر نکند اما در بلندمدت حتما تاثیر کاهشی بر قیمت مسکن خواهد گذاشت.

 سردرگمی بیشتر مردم

حمایت رئیس اتحادیه مشاوران املاک از تصمیم دستگاه قضایی درحالی صورت می گیرد که دقیقا یک سال پیش همین اتفاق رخ داد. در آن زمان نیز نوسانات بازار ها به گردن پلت فرم ها افتاد و مدت زمانی قیمت ها از روی این سایت ها حذف شدند. با گذشت زمان این بستر به فضا های دیگری مانند کانال ها و گروه ها و شبکه های مجازی و پیام رسان هم کشیده شد.

میلاد بازدار، مدیر دپارتمان املاک شیپور به عنوان یکی از پلت فرم های خرید و فروش آنلاین در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» می گوید: ما و دیگر پلت فرم ها با این تصمیم کاملا مخالف هستیم. زیرا موجب سردرگمی، عدم شفافیت و جولان قیمت ها خواهد شد.او ادامه می دهد: این تصمیم موجب می شود هزینه های مردم برای یافتن گزینه مطلوب بالاتر برود. صرف زمان زیاد، کمبود اطلاعات، عدم امکان مقایسه و... از سویی زمان زیادی را از مردم می گیرد و از سوی دیگر امکان خطا را افزایش می دهد.

بازدار در ادامه می گوید: ما در سایت شیپور با 14 هزار مشاور املاک همکاری داریم و آنها از این بستر برای فروش راحت تر استفاده می کنند. او ادامه می دهد: ما در همین مدت شاهد واکنش کسانی بوده ایم که می گویند از تماس و جست وجوی زیاد به تنگ آمده اند. آنها از حذف قیمت گذاری آنلاین ناراضی هستند و با مشکلات زیادی برای یافتن گزینه مناسب روبه رو شده اند.

بازدار با تاکید بر این موضوع که پلت فرم ها هیچ نقشی در قیمت گذاری ندارند و تنها آگهی ها را منتشر می کنند می گوید: در این شرایط قیمت ها مشخص نیست و قابلیت رصد و مقایسه این آگهی ها ممکن نیست.  او درباره محدودیت های گردش اطلاعات و شفافیت در این بازار می گوید: ما در شیپور تلاش کردیم به کمک سامانه سابا وابسته به وزارت راه و مسکن و همچنین با همکاری با مشاوران املاک و دسترسی به معاملات دفاتر املاک بازه های قیمتی در یک محدوده و یک بازه زمانی خاص را مشخص کنیم. او ادامه می دهد: با ارائه این اطلاعات به مشتریان و امکان مقایسه آنها با آگهی های روز، اطلاعات مهمی در اختیار مشتریان قرار می دادیم. همچنین آگهی هایی که فاصله زیاد و معناداری از این داده ها داشتند را بررسی و برخی از آنها را حذف می کردیم.

بنا به اظهارات این فعال بخش بازار مسکن، داده ها تدریجا در این بازار می توانند تکمیل شوند و پلت فرم ها با ارائه این گونه خدمات می توانند نقش مهمی در شفافیت بیشتر بازار ایفا کنند. او با تاکید بر این موضوع که به هر حال املاک جز سرمایه شخصی افراد محسوب می شود و کسی نمی تواند افراد را ملزم به قیمت گذاری کند، می گوید: اما دسترسی به این اطلاعات موجب تعادل در بازار می شود. همچنین مشاوران و دفاتر املاک نیز به وسیله این اطلاعات می توانند نقش مهمی در تعدیل قیمت های غیرواقعی داشته باشند.یادآور می شود که به دستور دستگاه قضایی سامانه هایی مانند دیوار، شیپور و سایر پلت فرم های آگهی، حق اعلام قیمت خودرو و مسکن را ندارند و آگهی ها با قیمت توافقی نمایش داده می شوند.