آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
اقتصادی
۴

طبق اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی فروش سهام عدالت از سه شنبه آغاز می شود

طبق اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی، مردم می توانند از سه شنبه برای فروش 30 درصد سهام عدالت به بانک ها مراجعه کنند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات)، اعلام کرد: کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش سهام خود را دارند، می توانند از روز سه شنبه 6 خرداد 99 به شعب بانک هایی که قبلا در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی سازی معرفی کردند، مراجعه و با تکمیل فرم های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش 30 درصد از سهام عدالت خود یعنی قسمتی از سهام خود تعهدنامه مربوطه اقدام نمایند.

ضمن اینکه از تاریخ 10 خرداد 99 بانک ها از طریق کارگزاری های خود و یا کارگزاری های طرف قرارداد به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصل را در قالب توافق شده به حساب آنها واریز خواهند کرد. البته متقاضیان توجه داشته باشند که فروش سهام عدالت اجباری نیست.

سهام عدالت را نگه دارید

از سوی دیگر، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت هم با بیان اینکه، نگهداری بلندمدت سهام عدالت به صرفه تر از فروش آن است، اظهار داشت: سهام عدالت برای فروختن نیست بلکه برای نگهداری بلندمدت است و این امکان فروش به معنای تشویق افراد به فروش نیست بلکه امکانی برای افراد است و این مزیت فروش همیشه وجود خواهد داشت.

فهیمی افزود: از تاریخ 10 خرداد اجرای عملیات فروش از سوی کارگزاری های وابسته به بانک ها انجام خواهد شد. بعد از چند روز که فروش از سوی کارگزاری انجام شد مبلغ مربوطه از طریق حساب دریافت شده از سوی بانک در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه تاکنون حدود 10 میلیون نفر روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کرده اند، ادامه داد: افرادی هم که روش مستقیم را انتخاب کرده اند می توانند با مراجعه به شعب بانک ها از مزیت فروش فوری 30 درصد پرتفوی سهام عدالت استفاده کنند.

به گفته فهیمی، افرادی که روش مستقیم را انتخاب می کنند 36 شرکت سهام عدالت در سیستم معاملاتی شان قرار می گیرد اما افرادی که در روش غیرمستقیم قرار می گیرند تنها یک شرکت سرمایه گذاری استانی در پرتفوی آنها لحاظ می شود. این سهام از 10 خرداد به بعد بر اساس شرایط بازار به صورت یک جا و یا به صورت تدریجی از طریق کارگزاری و با رعایت مصالح مشمولان سهام عدالت به فروش خواهد رفت.