آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۴
سیاسی
۳

اخبار

عضو ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب: انتظار داریم یکشنبه «عید سعید فطر» باشد

عضو ستاد استهلال دفتر رهبرمعظم انقلاب اعلام کرد: ازغروب شنبه 100 گروه رصدی در استان های مختلف با بهره گیری از تجهیزات مناسب، برای دیدن هلال ماه شوال فعالیت خواهند کرد. به گزارش خبرگزاری صداو سیما، حجت الاسلام موحدنژاد افزود: پیش بینی کارشناسان آن است که هلال ماه شوال درغروب شنبه قابل دیدن است و انتظار داریم که طبق تقویم، روز یکشنبه چهارم خرداد عید سعید فطر باشد.وی گفت: روال به این شکل است که گزارش های گروه های رصدی از طریق ستادهای استهلال استان ها برای ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب ارسال و براساس وضعیت آب و هوایی طبقه بندی و سپس به رهبرمعظم انقلاب ارائه می شود.اگر رهبر انقلاب، گزارش ها را در خصوص رویت هلال ماه به لحاظ شرعی اطمینان بخش بدانند، عید سعید فطر اعلام می شود.

بقاع متبرکه بعد از عید فطر بازگشایی می شوند

رئیس جمهوری در جلسه  روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ابراز خرسندی از روند کاهشی شیوع کرونا و رسیدن به آستانه مرحله مهار آن در کشور، افزود: دستیابی به این موفقیت نتیجه همکاری مردم با مسئولان و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در جامعه است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی افزود: در زمینه بقاع متبرکه و زیارتگاه ها نیز با توجه به رایزنی ها و جلسات متعددی که کمیته امنیتی- اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با متولیان این اماکن داشته اند، مقرر شده بعد از عید سعید فطر با شرایطی که اعلام خواهد شد، این اماکن بازگشایی شود و امیدواریم با رعایت این شرایط و دستورالعمل ها از سوی عاشقان اهل بیت(ع) و مردم شریف امکان زیارت این بقاع متبرکه فراهم شود.

رایزنی های تلفنی جهانگیری با نخست وزیران عراق وجمهوری آذربایجان

معاون اول رئیس جمهوری در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق   با بیان اینکه سیاست اصولی ایران بهبود و تقویت مناسبات با کشور های همسایه بخصوص کشور عراق است، گفت: توسعه این روابط موجب افزایش ثبات در منطقه و برقراری روابط متوازن در چارچوب منافع همه کشور ها خواهد بود. به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری همچنین بر آمادگی ایران برای انتقال تجربیات مقابله با کرونا به عراق تاکید کرد.  نخست وزیر عراق نیز با بیان اینکه عراق اهمیت فراوانی برای روابط خود با جمهوری اسلامی ایران قائل است، تصریح کرد: در شرایط فعلی لازم است همکاری و تعامل خود را بیش از پیش تقویت کنیم. جهانگیری همچنین عصر پنجشنبه در تماس تلفنی با «علی اسداف نخست وزیر جمهوری آذربایجان» بر توسعه همکاری های دوکشور تاکید کرد.

لاریجانی: رفتار برجامی ایران عاقلانه بود

رئیس مجلس دهم در گفت وگو با مرکز صدا و سیمای قم تاکید کرد که رفتار جمهوری اسلامی بعد از عهدشکنی امریکا در قبال برجام، عاقلانه بود. به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی گفت: زمانی در کشورمان 9 هزار سانتریفیوژ فعال بود که آن زمان امریکا از طرف سلطان قابوس درخواستی برای حل موضوع ارائه کرد که برای همین جلسات زیادی با رهبر معظم و شورای عالی امنیت ملی برگزار شد و شروطی تعیین شد که غنی سازی ایران باید پذیرفته شود که آنها نیز به صورت کتبی آن را پذیرفتند. وی ادامه داد: سه سال رفت و آمد درباره این موضوع صورت گرفت و همزمان جلساتی در دو سطح شورای عالی امنیت ملی و رهبری و همچنین شورای هسته ای برای بررسی جزئیات به صورت دو هفته یکبار برگزار شد که در نهایت سر چارچوب هایی توافق شد که مقام معظم رهبری نیز آنها را تعیین کردند و علیرغم اختلاف نظرها نهایتا از سوی رهبری معظم اعلام شد که این موضوع باید به تصویب مجلس برسد و ما نیز طرحی ارائه کردیم که در صورت رعایت چارچوب ها  توافق صورت گیرد که این موضوع به تصویب رسید و شورای عالی امنیت ملی نیز مصوبه ای مشابه مجلس ارائه کرد و در نهایت رهبری معظم در بیانیه ای نکاتی به این مصوبات اضافه کردند و قرار شد شورایی ایجاد شود تا مستمرا اجرای برجام و نظارت بر آن را مورد بررسی قرار دهد. وی با اشاره به خروج ترامپ از برجام افزود: باز هم جمهوری اسلامی عاقلانه عمل کرد. لاریجانی با اشاره به لوایح چهارگانه  مرتبط با «اف ای تی اف» اظهار داشت:  اگر تمامی این موارد را می پذیرفتیم می توانستیم در رنکینگ جهانی بانک ها، با آنها همکاری کنیم که این معاهده ها را بسیاری از کشورها نیز پذیرفته اند و ما نیز با حق تحفظ پذیرفتیم مثلا برای همکاری با چینی ها باید بالاترین استانداردها را رعایت کنیم همانطور که کشورهای دنیا نظیر سوریه و لبنان نیز این معاهده ها را با حق تحفظ پذیرفته اند.