آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
بورس
۱۰
خبر شرکت ها

«پیزد» در تابلوی دوم فرابورس ایران جا خوش کرد

گروه شرکت ها : 10 درصد از سهام شرکت صنایع یزد تایر با بیش از سه دهه فعالیت در حوزه تولید تایر در کشور روز چهارشنبه در تابلوی فرابورس ایران درج و عرضه شد. به این ترتیب سهام این شرکت در نماد معاملاتی «پیزد» و با مشارکت 3 میلیون و 123 هزار و 208 کد معاملاتی و با قیمت 40 هزار و 353 ریال کشف قیمت شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» این شرکت دارای 510 میلیون سهم بوده که روز مذکور 51 میلیون سهم آن روی تابلوی دوم فرابورس عرضه شد. بررسی ترکیب سهامداران عمده نیز نشان می دهد مجتمع صنعتی آرتاویل تایر با بیش از 61 درصد، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با 36 درصد و آستان قدس رضوی با بیش از 2 درصد از سهام این شرکت مهم ترین سهامداران «پیزد» محسوب می شوند.

به گزارش «دنیای اقتصاد» شرکت تولیدی یزد تایر با در اختیار داشتن سهم 22 درصدی از کل تولید تایرهای سواری و وانتی رادیال به میزان 4 میلیون حلقه تولید در سال قصد دارد تا سال 1404 میزان تولید سالانه خود را به 50 هزار تن برساند و 10 درصد از بازارهای جهانی و 20 درصد از سهم بازار داخل را در اختیار بگیرد.

این شرکت تنها تولیدکننده ایرانی تایر محسوب می شود که با حق استفاده از برند Vredestein هلند روی تایرهای رادیال خود فعالیت می کند. یزد تایر در طرح توسعه ظرفیت تولید خود در سه فاز میزان تولید خود را از 7 هزار حلقه در روز به 15 هزار حلقه افزایش داده است. این شرکت در فاز اول میزان تولید خود را از 7 هزار حلقه به 9 هزار حلقه افزایش داد و در فاز دوم با رشد 3 هزار حلقه در روز روبه رو شد و در نهایت میزان تولید را به 15 هزار حلقه در روز افزایش داده است که جهشی در حوزه تولید این شرکت محسوب می شود. یزدتایر با فعالیت بیش از 260 نمایندگی فروش در سراسر کشور برای توزیع مویرگی محصولات تولیدی این شرکت باعث توسعه بازار داخلی این شرکت شده است. با این حال یزد تایر در حوزه بازارهای خارجی نیز فعالیت گسترده ای انجام داده و دارای بیش از 10 نمایندگی فروش در خارج از کشور است.

این شرکت تنها شرکت ایرانی است که دارای کارخانه بازیافت تایرهای فرسوده بوده که این اقدام در راستای مسوولیت های اجتماعی آن است. بر همین اساس کارخانه مذکور برای بازیافت تایرهای فرسوده با نام شرکت فرآورلاستیک ایساتیس راه اندازی شد که سالانه می تواند 45 هزار تن ضایعات لاستیک فرسوده را جمع آوری و به ریکلیم و پودر لاستیک تبدیل کرده که در چرخه محصول به عنوان ماده اولیه در تولید صنایع قیرسازی، قطعات لاستیکی، تایرسازی، بلوک و آجر سیمانی و... مورد استفاده قرار می گیرد.  پشتیبانی تکنولوژیک درازمدت شرکت های مدرن اروپایی برای محصولات رادیال به عنوان مثال اخذ تکنولوژی از شرکت فردشتاین هلند یا IRIC ژاپن برای محصولات دوچرخه ای و موتوری و تلاش برای استفاده از دانش روز فنی، باعث شده یزدتایر در لیست تامین کنندگان تایر مورد نیاز تمام خودروسازان کشور باشد.