آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۵
سیاست گذاری
۶

بررسی آمارهای وزارت بهداشت و درمان نشان می دهد : تعادل جدید در آمار کرونایی

دنیای اقتصاد : بررسی آمارهای کرونایی نشان می دهد در دو هفته اخیر میزان فوتی های روزانه بر اثر بیماری کرونا عموما رقمی بین 40 تا 70 نفر گزارش می شود. از سوی دیگر آمارهای مبتلایان نیز بسته به میزان تست گیری در هر روز حدود 1500 تا 2500 نفر تغییر می کند. به نظر می رسد که این آمارها یک تعادل جدید را در بیماری کرونا شکل داده است. از سوی دیگر، وضعیت در اکثر استان ها نیز مدیریت شده گزارش شده است؛ اما برخی از استان ها نظیر خوزستان در وضعیت قرمز از لحاظ بیماری کرونا قرار دارد.

میزان بیماری های شدید و فوتی ها نسبت به هفته های نخست شیوع بیماری به طور قابل توجهی کاهش یافته و آمارها در یک بازه قابل پیش بینی حرکت می کنند. برخی کارشناسان معتقدند که تداوم این موضوع باعث می شود که شمار استان های با وضعیت سفید در روزهای آینده بیشتر شود. اگرچه به نظر می رسد که هنوز صحبت از کنترل کامل این بیماری در شرایط کنونی زود است و احتمالا در هفته های پیش رو نیز تعادل جدید در آمارهای کرونایی برقرار خواهد بود.

روز گذشته آمار بیماران کرونایی روزانه به رقم 2311 نفر رسید، این رقم نسبت به هفته قبل افزایش 10 درصدی را ثبت کرد؛ اما نسبت به روز قبل کاهش 3 درصدی را رقم زده است. در سه روز اخیر میزان مبتلایان روزانه در سطح 2300 تا 2400 نفر نوسان کرده است. با این آمار میزان کل مبتلایان کشور به رقم 131 هزار و 652 نفر رسید. به گفته مسوولان وزارت بهداشت، در بین مبتلایان جدید روز گذشته، 413 نفر بستری شدند؛ اما 1889 نفر علائم خفیف و سرپایی داشتند، این رویه در روزهای اخیر نیز قابل مشاهده بود؛ زیرا با توجه به افزایش قدرت تست، از افراد مشکوک نیز آزمایش صورت می گیرد و حدود 70 تا 80 درصد از مبتلایان نیز نیاز به خدمات بیمارستانی ندارند.  روز گذشته رقم فوتی های روزانه نیز به 51 نفر کاهش یافت. این رقم نسبت به هفته قبل افزایش 6 درصدی داشت؛ اما نسبت به روز قبل 23 درصد کاهش یافت. در روزهای اخیر نیز میزان فوتی ها در سطح 50 یا 60 نفر در روز گزارش می شود و تغییرات قابل توجهی در آمارهای کرونایی مشاهده نمی شود. در هر صورت این امیدواری وجود دارد که با کاهش شیوع بیماری در هفته های آینده، نرخ مرگ ومیر روزانه نیز به تدریج روند نزولی به خود بگیرد.

کاهش نسبت فوتی ها به مبتلایان

با آمار روز گذشته میزان کل فوتی ها در کشور بر اثر بیماری کرونا به رقم 7300 نفر رسید. همچنین نسبت فوتی ها به کل مبتلایان نیز به سطح 5/ 5 درصد رسید. رقمی که در یک ماه پیش 3/ 6 درصد ثبت شده بود، به نظر می رسد افزایش میزان مبتلایان و کاهش روند فوتی ها باعث شده که این نسبت نیز کوچک تر از قبل شود. آمارها نشان می دهد در 14 استان موارد فوتی صفر بوده و در 6 استان، فقط یک مورد فوتی گزارش شده است. این موضوع نشان می دهد 20 استان کشور در وضعیت مناسبی به سرمی برند.

رکوردزنی در آزمایش ها

براساس آمارهای وزارت بهداشت و درمان تا روز گذشته 763 هزار و 913 نفر آزمایش شدند. این موضوع نشان می دهد میزان تست انجام شده در روز گذشته به رقم 17 هزار و 878 نفر رسیده است. این بیشترین میزان تست از ابتدای انتشار آمار رسمی کرونا بوده است. به طور متوسط ظرفیت تست نسبت به روزهای قبل به میزان 3 هزار نفر افزایش یافته است. همچنین بیش از 82 درصد از آزمایش های انجام شده نیز به صورت سرپایی انجام شده است. در روزهای گذشته انجام تست از ورزشکاران نیز در دستور کار قرار گرفته است تا شرایط به نحوی برای ادامه رقابت های ورزشی در کشور فراهم شود.

روز گذشته میزان کل مبتلایان دنیا نیز به رقم 5 میلیون و 220 هزار نفر رسید. از این تعداد 335 هزار نفر نیز در دنیا قربانی این بیماری شدند. در دنیا نسبت فوتی ها به کل مبتلایان به رقم 4/ 6 درصد رسیده است. این موضوع نشان می دهد وضعیت ایران نسبت به میانگین دنیا از لحاظ این نسبت بهتر است که یا ریشه در افزایش شناسایی مبتلایان دارد یا اینکه نسبت به دیگر کشورها آمار فوتی کمتری را ثبت کرده است. کشور آمریکا با شناسایی یک میلیون و 620 هزار بیمار صدرنشین کشورهای دنیا است، در این کشور 96 هزار فوتی نیز گزارش شده است. پس از این کشور، روسیه با ثبت رقم 326 هزار نفر در رتبه دوم قرار دارد؛ اما میزان فوتی های کشور به شکل قابل توجهی پایین است، رقم فوتی های این کشور تنها 3 هزار و 249 نفر است که نشان می دهد نسبت فوتی ها به مبتلایان در این کشور کمتر از یک درصد است. برزیل که در روزهای اخیر، رشد قابل توجهی از لحاظ شیوع بیماری کرونا داشته و تا روز گذشته 312 هزار بیمار را شناسایی کرده است. در این کشور 20 هزار فوتی نیز گزارش شده است. برزیل نیز یکی از کشورهایی بود که در ابتدا به بحث های علمی مقابله با این بیماری بی اعتنایی می کرد؛ اما رفته رفته با توجه به گستردگی این بیماری در این کشور، به یکی از مهم ترین مراکز شیوع این بیماری در آمریکای جنوبی تبدیل شد. در جدول رده بندی کرونا ایران از لحاظ مبتلایان رده دهم را کسب کرده است. همچنین از لحاظ فوتی ها نیز در رتبه نهم قرار گرفته است. در بین کشورها ترکیه با شناسایی 153 هزار بیمار بالاتر از ایران و در رتبه نهم قرار دارد. از سوی دیگر کشور هند نیز با شناسایی 119 هزار بیمار در رتبه یازدهم قرار دارد. نکته جالب این است که در این کشور با جمعیت یک میلیارد و 378 هزار نفری، میزان فوتی ها بر اثر این بیماری تنها 3 هزار و 600 نفر گزارش شده است. به طور کلی آمارهای جهانی نشان می دهد عملکرد کشورهای آسیایی نسبت به کشورهای اروپایی و قاره آمریکای شمالی و جنوبی بهتر بوده است. این کشورها بهتر توانسته اند که از تجارب قبلی خود درس بگیرند و در نتیجه رشد شیوع بیماری در اکثر کشورهای آسیایی به خصوص شرق آسیا بسیار کند شده است. حال در اکثر کشورها مقررات سختی برای ورود و خروج مسافران به کشورها وضع شده است. این موضوع می تواند در آینده کمی تسهیل شود؛ اما تا ساخت واکسن بعید است که اوضاع به شکل سابق بازگردد. در روزهای اخیر امیدواری های زیادی مبنی بر تولید واکسن در انتهای سال جاری میلادی به وجود آمده است؛ هرچند درحال حاضر روند قطعی در تولید واکسن و دارو وجود ندارد، اما سرمایه گذاری های بسیاری از سوی دولت ها و حتی بخش های خصوصی صورت گرفته است. تولید واکسن در یک کشور یا شرکت می تواند اعتبار زیادی را در مقابله با این بیماری در سطح جامعه جهانی ایجاد کند؛ به همین دلیل یک فضای رقابتی برای نسخه شفابخش بیماری کرونای جدید ایجاد شده است.