آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۳
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

پاکستان: سقوط هواپیمای مسافربری

یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس 320 که از شهر لاهور عازم کراچی بود در نزدیکی فرودگاه بین المللی کراچی در جنوب این کشور سقوط کرد.

به گزارش اسپوتنیک، نماینده خطوط هوایی پاکستان با تایید خبر سقوط هواپیما تعداد مسافران این هواپیما را در حدود

90 نفر اعلام کرد. این هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هواپیمایی کشوری پاکستان (PIA) است که قبل از فرود دچار حادثه شده و حدود 80 تا 90 مسافر داشته است. اما عصر دیروز شبکه های خبری پاکستان گزارش دادند رئیس بانک پنجاب که یکی از سرنشینان هواپیمای حادثه دیده در کراچی بود، به شکل معجزه آسا زنده مانده در بیمارستان در شرایط پایدار بسر می برد.

برخی از شاهدان عینی از محل حادثه به خبرنگاران گفتند: بخش انتهای بدنه هواپیما اولین برخورد آن با زمین بوده و پس از آن تیم های امداد و نجات پیش بینی می کنند که احتمال زنده بودن برخی از سرنشینان این هواپیما که در قسمت جلوی هواپیمای بودند زیاد است. شبکه های خبری پاکستان با پخش آخرین تبادل پیام میان خلبان هواپیمای ایرباس 320 و برج مراقبت در کراچی، اعلام کردند از کار افتادن موتور هواپیما، باز نشدن چرخ ها و آتش سوزی از دلایل حادثه دیروز به نظر می رسد. برخی رسانه ها تعداد مسافران و خدمه این پرواز را 107 نفر اعلام کرده اند.

روسیه: دستگیری «دزد سال»

سازمان امنیت روسیه از دستگیری سارقی حرفه ای خبر داد که توانسته بود در چند دقیقه حدود 300 هزار دلار از دستگاه خودپرداز به سرقت برد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این پیرمرد سارق، با لباس و کیف مخصوص متصدیان حمل پول، از دو دستگاه خودپرداز در شهر پنزای روسیه، در چند دقیقه بیش از 20 میلیون روبل، معادل حدود 300 هزار دلار سرقت کرد، اما واقعیت ماجرا این بود که وی اصلا پیرمرد نبوده و 39 سال سن دارد.

این سارق حرفه ای با تهیه ماسک لاتکس، طراحی و دوختن کیف مخصوص حمل پول، سرقت خود را به دقت برنامه ریزی کرده و برای فرار از صحنه، پلاک جعلی اتومبیل نیز تهیه کرده بود.

پلیس اعلام کرد: علاوه بر همه این برنامه ریزی ها، وی دستگاه های خودپرداز را با استفاده از کلید مخصوصی باز کرده است که فقط در اختیار متصدیان اصلی خودپردازهاست.

به گفته پلیس، این سارق به همراه همه مبالغ سرقت شده که در زیرزمین خانه اش مخفی کرده بود، دستگیر شد.

نروژ: درخواست 21 سال زندان برای عامل حمله مسلحانه به مسجد

دادستان دادگاهی در نروژ خواستار 21 سال زندان برای مهاجم راست گرای افراطی شده که سال گذشته در نزدیکی اسلو پایتخت نروژ به سوی یک مسجد آتش گشود.

به گزارش یورونیوز، «یان اووربرگ» دادستان این پرونده گفت: به نظر می رسد او برای مدتی طولانی همچنان خطرناک باقی بماند.

فیلیپ منشاوس 22 ساله، به جرم «عمل تروریستی» و نیز «قتل» محاکمه می شود. او متهم است که خواهر ناتنی خود که اصلیت چینی داشت را کشته و سپس به سوی ساختمان یک مسجد تیراندازی کرده است.

فیلیپ منشاوس روز 10 اوت سال 2019 درحالیکه جلیقه ضدگلوله بر تن و کلاهی مجهز به دوربین بر سر داشت به روی مسجد مرکز اسلامی نور آتش گشود، اما نمازگزاران توانستند بدون آنکه کسی زخمی شود وی را متوقف کنند و تحویل پلیس بدهند.