آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
صفحه اول
۱
گزارش

وزیر ارشاد : بذری که در حوزه فرهنگ و هنر کاشته می شود مانند انفاق است که دوباره اثرات آن به خودمان بازمی گرد

معاون اول رییس جمهوری در نشست مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: مدافع اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باشید

اسحاق جهانگیری عصر روز گذشته در نشست مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از اصلی ترین دغدغه ها در دولت ایفای نقش حاکمیتی و واگذاری تصدی گری است، گفت: ارتقای جایگاه حاکمیتی به عنوان وظیفه ای جدی در وزارتخانه های اقتصادی دقیق تر تعریف شده است اما باید این تفکیک در حوزه فرهنگ و هنر نیز با دقت اجرا شود.جهانگیری با تاکید بر ضرورت حرکت در چارچوب های تدوین شده در حوزه فرهنگ عمومی یا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر سیاستگذاری باید بر نحوه اجرای سیاست ها نیز نظارت جدی داشته و پیگیر مصوبات تعیین شده باشد تا جایی تخطی صورت نگیرد.معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه در زیرمجموعه این وزارتخانه و در بخش های فرهنگ، هنر، رسانه، بین الملل و نظرسنجی ها همواره حساسیت های جدی از سوی مراکز مختلف وجود دارد، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر ایفای نقش حاکمیتی و نظارت، باید نقش پناهگاه و مامن اصحاب فرهنگ، هنر، اندیشه و رسانه باشد و فعالان این حوزه احساس کنند که این وزارتخانه پناهگاه آنان است.جهانگیری ادامه داد: اصحاب فرهنگ، هنر و اندیشه باید در چارچوب های تدوین شده از سوی این وزارتخانه فعالیت کنند و مطمئن باشند که این وزارتخانه سخنگوی آنهاست و اگر مساله ای به وجود بیاید از آنها حمایت می کند.

معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از مجوزهایی که برای فعالیت اهالی فرهنگ و هنر و رسانه و اندیشه در بخش های مختلف ارائه می کند حمایت کند و اگر جایی کسی با مشکلی برخورد کرد عرصه را خالی نکند و از مجوزهایی که صادر می کند، دفاع کند و بر سر تصمیمات خود بایستد تا مجوز آنها اعتبار لازم را داشته باشد.

جهانگیری با بیان اینکه کار رصد افکار عمومی وظیفه ای مهم و حساس است که می تواند موجب پیشبرد برنامه های ملی شود، گفت: در برگزاری مراسم روز 13 فروردین امسال مردم به سخنان مسئولان توجه کرده و با اینکه جریمه ای برای حضور آنها برای رفتن به طبیعت مشخص نشده بود از رفتن به خارج از خانه پرهیز کردند. این اتفاق و همراهی میان مردم، نخبگان و دولت می تواند در بخش های دیگر و تنگناهای پیش رو نیز به کار گرفته شود تا همه در کنار یکدیگر از مقطع دشوار پیش رو عبور کنیم.معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه رصد و پیمایش های مربوط به افکار عمومی باید به طور دوره ای و مستمر انجام شود، گفت: می توان از نتایج این افکارسنجی ها به افزایش یا کاهش سرمایه اجتماعی و گرایش مردم به اجرای طرح های مختلف پی برد بنابراین نباید این پژوهش ها متوقف شود یا نتایج آن در کتابخانه ها باقی بماند، بلکه باید از آن برای حل مسائل و مشکلات کشور در بخش های مختلف استفاده کرد.جهانگیری تصریح کرد: همه مسئولان باید در بیان آمارها به نتایج مراکز رسمی و نظرسنجی های معتبر استناد کنند در غیر این صورت هرکس می تواند ارقام و اعدادی متفاوت برای بیان دیدگاه خود ابراز کند، ضمن آنکه باید از نتایج نظرسنجی ها نسبت به تقویت نقاط مثبت یا اصلاح امور استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه همه صاحبنظران معتقدند که زندگی پس از کرونا در همه ابعاد بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، گفت: باید پیامدها و آثار اجتماعی و فرهنگی کرونا را نیز مورد بررسی قرار دهیم و برای مقابله با چالش های ناشی از آن راهکار تهیه کنیم.

جهانگیری افزود: کسب و کارهای بخش فرهنگ همانند کسب و کارهای سایر بخش ها در شرایط کرونا دچار آسیب شده اند که در این خصوص اخیرا جلساتی با فعالان عرصه فرهنگ و هنر برگزار کردم که مطالب مطرح شده در آن جلسات بسیار نگران کننده بود زیرا گزارش ها حاکی از آن بود که برخی از هنرمندان در تامین نیازهای جاری زندگی نیز با مشکل مواجه شده اند.

جهانگیری همچنین با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب که به مناسبت افتتاح مجلس یازدهم ارسال شد، گفت: رهبر معظم انقلاب معمولا برای هر سال نامگذاری اقتصادی انجام می دهند اما در پیامی که برای افتتاح این دوره مجلس شورای اسلامی ارسال کردند، دو اولویت مهم را برای مسئولان کشور تعیین کردند که این دو اولویت مسائل فرهنگی و اقتصادی کشور بود اما متاسفانه توجه همه مسئولان بیشتر به موضوع اقتصاد معطوف می شود و توجه کافی به موضوع فرهنگ صورت نمی گیرد. بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حوزه فرهنگ باید پیگیری های لازم برای پرداختن دستگاه ها به اولویت های فرهنگی را انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهوری یکی از مهم ترین پیام های اقتصاد مقاومتی را توجه و اتکا به ظرفیت های داخلی کشور دانست و گفت: بر اساس سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، فعالیت هایی که به ظرفیت داخلی کشور اتکا دارند و نتایج این فعالیت ها قابل عرضه به دنیا است، باید در اولویت باشند که این موضوع شامل اقتصاد بخش فرهنگ نیز می شود زیرا اقتصاد حوزه فرهنگ، اقتصادی خلاقانه و متکی به توان داخل است که از بازدهی بالا برخوردار است و قابلیت عرضه به دنیا را نیز دارد.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت توجه همه جانبه به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه خاطرنشان کرد: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از مهم ترین سرمایه های کشور هستند که باید هم از نظر معیشت و هم از نظر منزلت اجتماعی مورد توجه قرار گیرند.

دکتر جهانگیری افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در دوره شیوع کرونا نشان دادند که می توانند خیلی کارساز و راهگشا باشند برخلاف تصور عده ای که معتقدند اصحاب فرهنگ و هنر فقط در زمان انتخابات مورد توجه دولت قرار می گیرند، فعالیت آنها در دوره کرونا نشان داد که در زمان گرفتاری های مختلف کشور نیز می توانند به عنوان مرجعی موثر در جامعه نقش ایفا کنند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: نمونه مشخص فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر در دوره تحریم و در شرایط شیوع کرونا باعث شد امریکا تحت فشار افکارعمومی جهان قرار بگیرد و فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر فضایی را در عرصه بین الملل ایجاد کرد که امریکایی ها هر روزمصاحبه می کردند و به دروغ می گفتند که ما جلوی واردات دارو و کالای اساسی به ایران را نگرفته ایم. فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران نامه هایی را به اصحاب فرهنگ و هنر دنیا نوشتند و این موضوع را اعلام کردند که ملت ایران برای استفاده از پول و دارایی خود جهت واردات دارو و کالای اساسی مشکل دارد و این موضوع بازتاب های گسترده ای در دنیا ایجاد کرد و نشان داد که اصحاب فرهنگ و هنر در مواقع نیاز پای کار کشور می ایستند و حرفشان موثر است.دکتر جهانگیری ارتباط با نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر را ضروری و پراهمیت خواند و افزود: اینکه می گویند دولت قادر نیست حرف خود را به گوش جامعه برساند به دلیل اختلال ارتباطی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نماینده دولت برای ارتباط با جامعه است چرا که مهم ترین گروه های مرجع جامعه مخاطب این وزارتخانه هستند و دستگاهی که می تواند اختلال ارتباطی دولت با نخبگان جامعه را اصلاح کند همین وزارتخانه است. معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه بخش هایی نظیر مطبوعات کشور روزهای سختی را سپری می کنند، گفت: سختی ها و مشکلات مطبوعات مستقل که وابستگی به بودجه دولت و نهادهای عمومی ندارند دو چندان است و انتظار دارند که دولت در این شرایط سخت به نوعی از آنها حمایت کند. دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه دولت سال گذشته تصمیماتی را برای حل مشکل کاغذ مطبوعات اتخاذ کرد، اظهار داشت: سال گذشته میزان تخصیص ارز 4200 تومانی حدود 15 میلیارد دلار بود اما امسال این رقم به حدود هشت میلیارد دلار رسیده ضمن آنکه دستگاه های تامین کننده این منابع معتقدند که حتی تخصیص هشت میلیارد دلار برای سال 99 نیز به طور کامل محقق نخواهد شد و لازم است برای حمایت از مطبوعات با استفاده از منابع و راهکارهای دیگر، کاستی ها را جبران کنیم.معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم کار جدی در حوزه فرهنگ، دین و زبان مشترک از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در ایام اخیر گویا جریانی اصرار داشت که در حوزه زبان فارسی بین مردم ایران و مردم افغانستان نقاط اختلاف آمیزی را ایجاد و به آن دامن زده شود. اتفاقاتی را نیز برای اختلاف افکنی میان دو کشور مطرح می کردند که البته مسئولان مرتبط گزارش های لازم را ارائه و این اتفاقات را تکذیب کردند.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید از حوزه فرهنگ و مناسبات فرهنگی بین المللی و نیز شخصیت های این بخش حراست کنیم، تصریح کرد: در یکی از جلسات هیات دولت پیشنهادی برای تقدیر از استاد نجیب مایل هروی استاد حوزه زبان فارسی و عرفان افغانستان تصویب و ابلاغ شد اما همین موضوع با اتفاقی که برای  یکی از بستگان این استاد در اعتراض به اقامت پدرش در مشهد رخ داد تبدیل به فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران شد. معاون اول رئیس جمهوری افزود: وقتی در بخش های مختلف انعکاس خدمات و واقعیت ها بخوبی انجام نمی شود، دیگران با طرح مطالب خلاف واقع، خدمات و اقدامات مثبت را به مسائلی علیه کشور تبدیل می کنند. دکتر جهانگیری با اشاره به استفاده از فضای مجازی در ایام شیوع کرونا گفت: در این ایام خدمات مختلفی نظیر برگزاری کنسرت و فیلم های خانگی از طریق فضای مجازی به مردم ارائه شد و این موضوع نشان داد که باید روی فضای مجازی حساب باز کنیم. البته هر بخش با تهدیدها وفرصت هایی همراه است که به نظر می رسد فرصت های فضای مجازی بیش از تهدیدهای آن است.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با بیان اینکه زبان دولت در بیان اقدامات و دستاوردهایش رسا نبوده است، گفت: اقدامات بزرگی در این دولت انجام شده، اما ما نتوانسته ایم آنها را بخوبی برای مردم تبیین کنیم. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری با سایر دستگاه ها برای استفاده از ظرفیت های همه دستگاه ها به منظور بیان دستاوردها با روش های فرهنگی و هنری است که تاثیر و ماندگاری بیشتری نیز دارد.

صالحی: فرهنگ حوزه انفاق است

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار با بیان اینکه تحولات فرهنگی از سال 92 تاکنون به لحاظ کمی روند رو به رشدی داشته است، گفت: فرهنگ حوزه انفاق است و بذری که در حوزه فرهنگ و هنر کاشته می شود مانند انفاق است که دوباره اثرات آن به خودمان بازمی گردد. او در ادامه بر ثمرات توجه به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و حمایت از اهالی آن تاکید کرد و با اشاره به گستره فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف از رشد کمی قابل توجه شاخص های مختلف خبر داد: «در همه اقدامات این وزارتخانه از سال 92 تاکنون در شاخص های مختلف شاهد رشد کمی قابل توجهی بوده ایم که از آن جمله می توان به عناوین کتاب ها، نمایش های تولید و اجرا شده، تعداد عناوین رسانه های چاپی و برخط، تعداد مجوزهای صادر شده بسته های نرم افزار داخلی، تعداد اعضای صندوق اعتباری هنر و... اشاره کرد.»وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از صحبت های خود بر ظرفیت های موجود این وزارتخانه در حوزه های مختلف انسانی، اقتصادی و اجتماعی (مرجعیت اجتماعی فرهنگ و هنر) اشاره و تاکید کرد: بهره گیری از این ظرفیت ها در حوزه های مختلف کمک بسیاری به ما می کند و می توان از اصحاب فرهنگ و هنر و نقش آنها در بحران های اجتماعی مانند مشکلات طبیعی و... مانند کرونا استفاده کرد و نباید از نقش تاثیرگذار آنها و کمک های مشورتی آنها غافل بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: استفاده حداکثری از ظرفیت های کارشناسی اصحاب فرهنگ و هنر در حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور از دیگر این انتظارات است.گفتنی است همزمان با حضور معاون اول رئیس جمهوری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 17 سند فرهنگی این وزارتخانه رونمایی شد.