آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
فرهنگی
۱۹
خبر روز

< لیان > نخستین مجری کنسرت های تابستانی

ندا سیجانی

شامگاه پنجشنبه (پنجم تیرماه) گروه موسیقی لیان آغازگرنخستین کنسرت تابستانی درایام پساکرونا بود. اجرای این برنامه با شرایط حال حاضرجامعه و بیم ونگرانی مردم ازشیوع کووید19 توانست درفضای بازسالن «آوای خلیج فارس» جزیره کیش مورد استقبال مخاطبان قرار بگیرد. این درحالی است که طبق اعلام وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی قرار بود اجرای های صحنه ای از یکم تیرماه از سر گرفته شود اما تا به اکنون در پایتخت و دیگر کلانشهرهای ایران چندان مورد استقبال قرارنگرفته است.

به گفته محسن شریفیان(سرپرست گروه موسیقی لیان) دراین اجراعلاوه براعضای اصلی این گروه به خوانندگی اکلو فرامرزی نوازندگان میهمان دیگری هم از جمله گروه موسیقی «تنبوره» به سرپرستی نوید قویدل از بندرعباس حضور داشتند و اجرا با ساز تنبوره بخشی از این برنامه بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. همچنین نوازندگانی از خوزستان در این اجرا با «لیان» همراهی داشتند.

این نوازنده نی انبان درگفت و گو با «ایران» درباره آداب و سنن گروه موسیقی بومیان جزیره کیش سخن گفت که برای نخستین بار روی استیج به اجرا درآمد. شریفیان افزود: طبق آیین قدیمی جزیره و براساس تحقیقاتی که انجام داده ام، هرگاه گروه موسیقی ازشهری دیگربه کیش می آید، نوازندگان بومی با نواختن ساز در ساحل به استقبال آنها می روند و پرچم ایران را به گروه میهمان امانت می دهند و این حرکت به نشانه اطلاع رسانی به گروه بومی منطقه و دریافت مجوز اجرای گروه میهمان است. البته این رسم بیشتر در مراسم عروسی اجرا می شود اما در این برنامه به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی، برای نخستین بار گروه موسیقی بومی جزیره روی صحنه به اجرای موسیقی پرداختند و پرچم ایران را به من دادند و درپایان برنامه، پرچم را با ساز و آواز تحویل گرفتند.

شریفیان گفت: «مردم ما علاقه مند به موسیقی هستند و به شنیدن و دیدن موسیقی نیاز دارند و ما این نیاز را در بین مخاطبان خود احساس کردیم و بسیارخوشحالیم که بعد ازیک ساعت و نیم اجرای برنامه، بسیار شاد و سرحال سالن را ترک کردند. ناگفته نماند ما هنرمندان هم نیاز داریم با مخاطبان مان دیدار داشته باشیم و با آنها ارتباط برقرار کنیم هرچند که شرایط حال حاضر موجب شده با فاصله دور این دیدار ها شکل بگیرند اما چاره ای نیست. البته پیش تر در اجرای آنلاین تجربه با صندلی های خالی را داشته ام که بحمدالله واکنش های بسیار خوبی از سوی مخاطبان در صفحات مجازی دیده و به اشتراک گذاشته شده. چاره ای نیست باید خودمان را با شرایط اکنون جامعه ساز گار کنیم.»