آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
فرهنگی
۱۹
گزارش

علاقه مندان سینما در روز آخر هفته به سینما آمدند

ضیافت 18 هزار نفری سالن های سینما در روز جمعه

نیلوفر ساسانی

اختصاص سانس فوق العاده در اولین روز اکران فیلم های تازه نفس نشانه‎هایی امیدوارکننده از استقبال مخاطبان از بازگشایی سالن های سینما بود. نشانه ها بر اقبال مخاطب به فیلم دیدن در سالن های سینما دلالت داشت اما برای استناد رسمی آمار و ارقام دور از دسترس بود. قرار بر این بود که با آغاز فعالیت سامانه سمفا مشکلات اکران کمتر و شفافیت در سینمای ایران بیشتر شود اما افتتاح شتابزده این سامانه اهالی رسانه و سینماداران را سردرگم کرد. سامانه سینماشهر و سایت های فروش بلیت از ارائه اطلاعات منع شده بودند و با گذشت سه روز از آغاز اکران دو فیلم «خوب بد جلف 2، ارتش سری» و «شنای پروانه» آمار فروش روی این سامانه قرار نگرفت. شامگاه روز جمعه بالاخره زمزمه هایی از اخبار رسمی و قابل استناد از میزان استقبال مخاطبان به گوش رسید. مسعود نجفی مدیر کل روابط عمومی سازمان سینمایی در برنامه تلویزیونی این خبر امیدوار کننده را اعلام کرد «سالن های سینما در دور جدید بازگشایی تا شامگاه روز جمعه میزبان 43 هزار و 961 مخاطب در کل کشور بودند» طبق اطلاعات ارائه شده در این برنامه حدود 60 درصد از این تعداد، مخاطب فیلم «شنای پروانه» بوده اند، 25 درصد برای دیدن فیلم «خوب بد جلف 2» به سینما آمده اند و سهم دیگر فیلم ها 15 درصد بود. این ارقام از استقبال ویژه مخاطبان در روز تعطیل آخر هفته هم حکایت داشت: «تا ساعت اعلام خبر (22:30 ششم تیرماه) 18 هزار و 574 نفر در روز جمعه به سالن های سینما آمدند». با اعلام حضور بیش از 18 هزار تماشاگر در سالن های سینما در روز جمعه، حسین انتظامی با انتشار توئیتی از مخاطبان و سینماداران به خاطر رعایت ضوابط بهداشتی سپاسگزاری و تاکید کرد فیلم دیدن در سینما، یک آیین است.

تلخی چهره های بدون ماسک

استقبال 44 هزار نفری از بازگشایی سینما در شرایطی است که فعالیت سالن های سینما مشروط به استفاده از حداکثر 50 درصد ظرفیت سالن های نمایش شده اند با وجود این علی سرتیپی سینمادار و پخش کننده فیلم «شنای پروانه» معتقد است که آمار اعلام شده پایین تر از رقم واقعی است چرا که برخی از سالن ها به سامانه سمفا وصل نشده اند. او با اظهار غافلگیری از میزان استقبال مخاطبان به «ایران» می گوید که التفات مخاطبان بخصوص علاقه مندان «شنای پروانه» بیش از تصور و پیش بینی بوده است.  فارغ از آمار و ارقام امیدوارکننده، در چند روز گذشته برخی اخبار نگران کننده هم مبنی بر رعایت نکردن نکات بهداشتی در سالن های سینما در فضای مجازی منتشر شد. سازندگان «شنای پروانه» هم در اطلاعیه ای استقبال مردم از سینماها را سرمایه ای بزرگ دانستند که نیازمند مراقبت و محافظت است. اما آن طور که علی سرتیپی می گوید علاوه بر ضدعفونی سالن های سینما، تب سنجی و ضدعفونی دست مخاطبان در ورودی سالن ها، ماسک های رایگان هم در اختیار مخاطبان قرار گرفته است: «با توجه به فاصله گذاری که زمان خرید بلیت در انتخاب صندلی ها لحاظ شده برخی مخاطبان با حضور در سالن احساس می کنند ضرورت و الزامی برای استفاده از ماسک وجود ندارد و ما هم نمی توانیم مخاطبی که ماسک ندارد را از سالن اخراج کنیم یا مانع ورود افراد بدون ماسک شویم» او در ادامه با تاکید بر اینکه فضای سالن های سینما را به محیطی امن برای مخاطب تبدیل کرده ایم، ابراز امیدواری می کند که مخاطبان نیز پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. اما عملی نشدن وعده حمایتی تبلیغاتی از سوی شهرداری و تلویزیون که باعث انصراف سازندگان «شنای پروانه» و «خوب، بد، جلف 2» از اکران فیلم شان در زمان مقرر اول تیرماه شد همچنان پابرجاست. پخش کننده فیلم «شنای پروانه» در این باره می گوید: «فعلا که نه تیزر تلویزیونی پخش شده و نه تبلیغات محیطی از طرف شهرداری به فیلم ها تعلق گرفته است، چند تبلیغ محیطی که وجود دارد از طرف صاحبان فیلم هاست»

سینما زنده است

«سینما زنده است» طرحی است که حدود یک ماه و نیم پیش از سوی رسول صدرعاملی بر اساس تجربیاتش در زمان اکران «دختری با کفش های کتانی» به مدیران سینمایی ارائه شده است. بر اساس این طرح قرار بر این بوده که مدیر سازمان سینمایی در جلسات مشترک با مدیران فرهنگی شهرداری و سازمان صداوسیما حمایت آنها را برای اطلاع رسانی در خصوص بازگشایی سینماها جلب کند. سید مازیار هاشمی مجری طرح «شنای پروانه» با اعلام این خبر می گوید: «طبق شنیده ها از سوی آقای انتظامی طرح موضوع و بحث شده اما تا امروز در این خصوص هیچ جلسه ای با مسئولان مربوطه صداوسیما نداشته ایم. خروجی جلسات با شهرداری هم وعده اختصاص چند بیلبورد بوده که البته تا امروز عملی نشده و احتمالا ظرف چند روز آینده اجرایی می شود.»هاشمی با اشاره به انتظارات و توقعات از تلویزیون به عنوان گسترده ترین رسانه جمعی می گوید: «زمان ارائه این طرح به سازمان سینمایی هنوز تصمیم قطعی برای اکران «شنای پروانه» نداشتیم، هدف حمایت از سینما بود اما از زمان تصویب بازگشایی سالن های سینما از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، تلویزیون هیچ اطلاع رسانی در این خصوص نداشته و بخش زیادی از مردم هنوز نمی دانند که سالن های سینما بازگشایی شده و چه فیلم هایی اکران می شود. در حالی که وقتی قرار است سینما به عنوان مهم ترین بخش از ویترین فرهنگ بعد از 4 ماه بازگشایی شود؛ اطلاع رسانی و فرهنگ سازی گسترده می طلبد»

حامی سینما باشیم

«سینما یعنی تالار نمایش. یعنی سالن سینما. در همه جای دنیا فیلم دیدن در سالن سینما معنا پیدا می کند. رابطه مان با فیلم ها را در سالن های سینما حفظ کنیم» این عبارات بخشی از صحبت های سیروس الوند از فیلمسازان شناخته شده سینما در حمایت از بازگشایی سالن های سینما و البته فیلم هایی است که در شرایط استثنایی بحران کرونا به اکران عمومی تن داده اند. در روزهای گذشته بخش زیادی از چهره های سینمایی با انتشار تیزر یا پوستر فیلم های در حال اکران در صفحات مجازی تلاش کرده اند به نوعی اطلاع رسانی و از سینما حمایت کنند. برخی همچون نوید محمدزاده، شقایق فراهانی و نگار عابدی هم در اکران ویژه فیلم ها حاضر شده اند. سیروس الوند بر این باور است که فیلم و سینما با سالن سینما زنده است و اگر سینما رفتن را فراموش کنیم و به فیلم دیدن در خانه کفایت کنیم صنعت سینما از بین می رود: «بله با پولی که برای تماشای یک فیلم می دهید می توانید به شکل اکران آنلاین در خانه و کنار خانواده فیلمی را تماشا کنید اما بخش زیادی از فیلم ها برای پرده عریض ساخته شده اند. جریان سالن سازی و نوسازی سالن های سینما شکل گرفت تا مخاطب با کیفیت بالای نور و صدا به تماشای فیلم بنشینند. از سوی دیگر در جریان اکران آنلاین فیلم ها قاچاق می شوند و بازگشت سرمایه ای وجود ندارد و به تبع آن سینما از بین می رود.» او با تاکید بر آسیب پذیری بخش خصوصی در این بحران ادامه می دهد: «بخش خصوصی است که به سینما معنا و اعتبار داده است. در بخش های دولتی و نهادها عموما فیلم هایی ساخته می شود که نفعشان در تولید است و دغدغه اکران ندارند. این فیلم ها جز اینکه به صنعت سینما و رابطه طبیعی مخاطب با سینما لطمه بزنند آورده دیگری ندارند. در چنین وضعیت آشفته ای باید از نمایش فیلم ها در سالن های سینما حمایت شود تا سینما رفتن و فیلم دیدن از یاد نرود.»