آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
سیاست
۲

رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با مسوولان قوه قضاییه، الزامات و شاخص های مبارزه با فساد را تبیین کردند

دستورالعمل مبارزه با ویروس فساد

رهبر انقلاب صبح دیروز در ارتباط تصویری با رئیس و مسوولان عالی قضایی و همچنین روسای کل دادگستری های سراسر کشور با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در یک سال اخیر، بر لزوم استمرار حرکت تحولی در قوه قضاییه به صورت متوازن و با محوریت مردمی بودن قوه تاکید کردند و گفتند: مبارزه با فساد که در این دوره به اوج خود رسیده است باید بدون اغماض و بر اساس حق و عدل و قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بیگناه با قدرت ادامه یابد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با تاکید بر این که ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، همه مردم و مسوولان را به جدی گرفتن رعایت دستورالعمل های بهداشتی و جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کرونا فراخواندند.

توصیه ها و راهکارها برای مبارزه با فساد

رهبر انقلاب اسلامی در بخشی از سخنرانی دیروز خود نکاتی را در خصوص مبارزه با فساد بیان کردند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

مبارزه بدون اغماض با مفسد: حضرت آیت الله خامنه ای با بیان این که مبارزه با فساد از دوره قبل در قوه قضاییه آغاز شده بود و اکنون به اوج خود رسیده است، گفتند: مردم از مبارزه بدون ملاحظه و بدون اغماض با مفسد امیدوار می شوند زیرا فساد مالی و اقتصادی همچون ویروس کرونا، بسیار خطرناک و به شدت واگیردار و مسری است.

ایشان افزودند: تنها تفاوت ویروس کرونا با ویروس فساد این است که ویروس کرونا با شست وشوی دست برطرف می شود اما تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است.

برخورد متوازن با همه اشکال فساد: رهبر انقلاب اسلامی، وظیفه قوه قضاییه را برخورد متوازن با همه اشکال و ابعاد فساد برشمردند و درعین حال تاکید کردند: باید مبارزه با فساد، در درجه اول در داخل قوه و به صورت جدی و کارشناسی انجام شود، زیرا تبعات و ضربه فساد در داخل قوه قضاییه بسیار سنگین خواهد بود.

محاکمه بر مبنای عدل، حق و قانون: حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر لزوم نگاه کارشناسی برای شناخت بسترهای فسادزا و مقابله با آن، افزودند: ملاک در مبارزه با فساد باید فقط حق، عدل و قانون باشد و هیچ ملاحظه دیگری در کار نباشد.

جلوگیری از تعدی به افراد بی گناه: ایشان گفتند: البته همان طور که در برخورد با فساد نباید اغماض وجود داشته باشد اما افراد بی گناه هم نباید مورد تعدی قرار گیرند و رسیدگی ها باید کاملا براساس قانون و عدالت و بدون جوگیری انجام شود.

مراقبت درباره فضای مجازی: رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گسترش فضای مجازی و قضاوت افراد مختلف درباره رویدادها و مسائل، خاطرنشان کردند: عموم مردم و فعالان فضای مجازی مراقب باشند تا نسبت به افراد بی گناه تعدی و ظلمی واقع نشود.

حضرت آیت الله خامنه ای با گلایه از اهانت و ظلم به برخی بزرگان پاکدست قبلی قوه قضاییه در جریان قضاوت ها و اظهارنظرهایی که در خصوص دادگاه اخیر شده افزودند: خطاب من در این موضوع مردم و جوانان مومن است که مراقب باشند تعدی نکنند و به افراد معاند که به دنبال گرفتن انتقام از مواضع انقلابی و محکم قاطع فلان شخصیت هستند، کاری ندارم.

ایشان تاکید کردند: حرکت مبارزه با فساد که اکنون در قوه قضاییه به خوبی مشاهده می شود و خود را نشان داده است، از دوره آقای آملی لاریجانی آغاز شد و ایشان هم در داخل و هم در بیرون از قوه شروع کننده آن بودند و اینها نباید از نظر دور باشد.

استفاده از گزارش های مردمی:رهبر انقلاب یکی از نکات مهم در زمینه مبارزه با فساد را «نظارت ها و گزارش های مردمی» خواندند و افزودند: باید برای این موضوع زیرساخت های حقوقی در قوه قضاییه فراهم شود تا امنیت مادی و معنوی گزارشگر حفظ شود و آمر به معروف و ناهی از منکر دلگرم باشد که دستگاه قضایی پشتیبان او است و در مقابل زمینه تهمت زنی نیز فراهم نشود.

 مردمی بودن دستگاه قضا: رهبر انقلاب تعمیم تحول خواهی از مسوولان دستگاه قضا به بدنه و همه کارکنان دستگاه را ضروری خواندند و افزودند: «مردمی بودن» از دیگر ضروریات ایجاد تحول است.

حضرت آیت الله خامنه ای نگاه از بالا به مردم را غیرقابل قبول دانستند و گفتند: همه ما مسوولان نظام جزو مردمیم و خیلی از مردم از ما بالاتر هستند، بنابراین همه باید خود را در عمل خدمتگزار مردم بدانیم.

«دسترسی آسان مردم به دستگاه قضا»، «تلاش برای ارتقای آگاهی و اطلاعات قضایی مردم»، «حضور مستمر و مواجهه مستقیم با مردم» و «بهره گیری از کمک و اطلاعات مردمی در مسائلی نظیر مبارزه با فساد» از دیگر تاکیدات رهبر انقلاب به مسوولان قضایی بود.

 ضرورت بهره گیری از هنر و ظرفیت های رسانه ای: ایشان بیان گزارش زبانی و آماری به مردم را لازم اما ناکافی دانستند و با اشاره به ضرورت بهره گیری از هنر و ظرفیت های رسانه ای در ارائه گزارش فعالیت ها گفتند: متاسفانه با غفلت برخی مسوولان مربوط در عرصه نظارت بر فیلم ها، شاهد نمایش فیلم هایی هستیم که اساس و مبانی قضایی جمهوری اسلامی را زیر سوال می برند.

رهبر انقلاب افزودند: غربی ها برخلاف واقعیت، در فیلم های سینمایی ، دادگاه های خود را عرصه عدالت محض نشان می دهند ولی ما حتی در ارائه واقعیات کشور از ظرفیت های هنری و رسانه ای بهره نمی گیریم و گاهی برعکس نشان می دهیم.

ایشان با اشاره به سخنان رئیس جمهور آمریکا درباره 10 سال حبس برای کسانی که نمادهای برده داری و نژادپرستی را به پایین بکشند یا جداکردن فرزندان مهاجران از والدین شان گفتند: البته از این بی قانونی ها در غالب فیلم های غربی خبری نیست.

اقدامات شایسته تقدیر دستگاه قضا

 احیای حقوق عامه: رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به وظایف مهم و بسیار گسترده قوه قضاییه در قانون اساسی، پیگیری و اجرای متوازن همه این وظایف را ضروری برشمردند.

ایشان در همین زمینه موضوع «احیای حقوق عامه» را مهم خواندند و با ابراز خرسندی از فعالیت های اخیر قوه در این زمینه، گفتند: اگر دادستانی ها احساس کردند حقوق عامه در حال تضییع است باید وارد کار شوند و از حق مردم دفاع کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به یکی دیگر از وظایف اساسی دستگاه قضا در قانون اساسی یعنی «پیشگیری از وقوع جرم» افزودند: اگر بسترهای شکل گیری و وقوع جرم به درستی شناخته شود، پیشگیری علمی از وقوع جرم و در نتیجه کاهش فراوان هزینه های مقابله با جرم محقق خواهد شد که این کار نیازمند همراهی همه قوا به خصوص قوه مجریه است.

رهبر انقلاب گفتند: در مسائل گوناگون از جمله پیشگیری از وقوع جرم و تعاریف حقوق عامه، دانش صرفا قضایی مشکل گشا نیست و باید از نخبگان حوزه و دانشگاه در علوم مختلف کمک گرفت.

ایشان با ابراز خرسندی از مشخص شدن برخی مصادیق حقوق عامه از جمله محیط زیست و نیز واگذاری های غیردقیق بنگاه های تولیدی گفتند: اگر مراکز تولیدی به اشخاص ناصالح یا ناتوان واگذار شود، تولید کشور ضربه می خورد، بنابراین این مصادیق جزو حقوق عامه است.

حمایت از تولید

 جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی: رهبر انقلاب اسلامی یکی از اقدامات خوب قوه قضاییه در مبارزه با فساد را «حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی» دانستند و گفتند: در شرایط کنونی که مردم از لحاظ معیشت دچار سختی هستند، هر دستگاهی که بتواند به اقتصاد کشور کمک کند، باید این کار را انجام دهد و این اقدام قوه قضاییه درواقع کمک به اقتصاد کشور است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ابلاغیه اخیر رئیس قوه قضاییه مبنی بر این که برخی بانک ها حق مصادره و تعطیلی واحدهای تولیدی را ندارند، خاطرنشان کردند: این کار، بسیار درست و قابل تعمیم در مورد کسانی است که با خرید واحدهای تولیدی و اخراج کارگران و فروش تجهیزات، کاربری این واحدها را تغییر می دهند زیرا این گونه اقدامات، ضربه به اقتصاد کشور است.

تحول را پیگیری کنید

 پیگیری تحول قضایی: رهبر انقلاب اسلامی در سخنان دیروزشان با گرامیداشت یاد شهید مظلوم آیت الله بهشتی، شهید قدوسی، شهید لاجوردی و دیگر شهیدان دستگاه قضا، «تدوین نسخه ارتقا یافته و پیشرفته تر سند تحول قضایی» را با استفاده از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و تجربیات درون قوه ای کاری با ارزش خواندند و افزودند: در زمان های لازم از اجرای این سند و برنامه های مترتب بر آن به مردم گزارش دهید که این کار در امیدواری مردم به دستگاه قضا قطعا تاثیرگذار است.

ایشان تحول را ضرورتی مستمر، مدیریت شده و توام با دریافت های جدید و ابتکارات تازه خواندند و افزودند: این کار باید بر اصول و مبانی اسلامی و دینی مبتنی باشد و گرنه تحول بدون مبنا، به تذبذب و هرج و مرج منجر می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای ایجاد تحول را در عمل بسیار دشوار خواندند و گفتند: البته برخی مقاومت ها نه از روی سوء نیت، بلکه از سر ناتوانی یا نداشتن حال و حوصله تغییرات بنیادین است. البته مخالفت های کسانی که از وضع موجود منتفع هستند و کارشکنی ها و فضاسازی های شبکه در هم تنیده مفسدان و مجریان نیز ایجاد تحول را سخت تر می کند.

حضرت آیت‎ا... خامنه ای تلاش های بی وقفه دشمنان برای «خنثی کردن هر حرکت اصلاحی و تحولی در نظام» را از طریق جوسازی رسانه ای و ایجاد وسوسه و بدبینی در افکار عمومی از دیگر دشواری های ایجاد تحول خواندند و تاکید کردند: تنها راه موثر برای مقابله با همه عوامل و عناصر ضد تحول، «منفعل نشدن، استقامت، توکل بر خدا و ادامه شجاعانه مسیر تحول» است.

بی توجهی به کرونا، مشکلات اقتصادی را بیشتر می کند

رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان به یک موضوع غیرقضایی اما مهم یعنی مساله کرونا نیز اشاره کردند و با انتقاد از برخی افراد که مساله کرونا را تمام شده می دانند، گفتند: در اثر فداکاری دستگاه ها و کادرهای درمانی و بهداشتی و همچنین مجاهدت داوطلبانه گروه های مردمی و همکاری عموم مردم، ایران به عنوان یک کشور موفق در دنیا معرفی شد، اما این مربوط به ابتدای کار بود و اکنون متاسفانه آن حرکت و مجاهدت از جانب بعضی مردم و مسوولان سست شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر از خدمات طاقت فرسای کادرهای درمانی، شیوع بیماری را موجب خسته شدن این زحمتکشان دانستند و افزودند: این که گفته می شود باید کاری کرد که مشکلات اقتصادی از ناحیه کرونا به وجود نیاید، حرف درستی است اما در صورت بی توجهی و شیوع گسترده بیماری، مشکلات اقتصادی هم بیشتر خواهد شد.

ایشان با تاکید بر لزوم مراقبت از کشور در همه جهات از جمله در مقابل دشمنی های آمریکای خبیث و انگلیس خبیث و همچنین در مواجهه با اقدامات دولت های اروپایی، خاطرنشان کردند: اگر ما به وظایف خود عمل کنیم به توفیق الهی آنها در هر کاری سرشان به سنگ خورده و نمی توانند مقاصدشان را عملی کنند و نتیجه فشار به قول خودشان حداکثری برای به زانو درآوردن مردم، نشستن مشت ملت ایران بر سینه آنها و به عقب راندن شان خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان از زحمات همه مسوولان، قضات و کارکنان قوه قضاییه در سراسر کشور و همچنین از خانواده های آنان تشکر کردند.

گزارش رئیسی از عملکرد قوه قضاییه

در این نشست، پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس قوه قضاییه با بیان گزارشی از رویکردها و برنامه های تحولی این قوه در یک سال اخیر گفت: رویکرد فناورانه و گسترش دادرسی الکترونیک و ایجاد سامانه های مختلف برای تسهیل دسترسی مردم به عدالت، رویکرد فعال در برخورد با مسائل از جمله جلوگیری از تعطیلی 1200 واحد تولیدی با همکاری دولت، تقویت بعد نظارتی و فعال تر کردن سازمان بازرسی کل کشور، افزایش اتقان آراء، سامان دادن و تعیین تکلیف بیش از نیمی از پرونده های معوق، مردمی شدن قوه و افزایش نقش دادن به مردم در کشف یا پیشگیری از وقوع جرم، از جمله رویکردها و برنامه های قوه در سال گذشته بود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، مبارزه با فساد را اولویت جدی قوه قضاییه خواند و افزود: بیش از هزار حکم در محاکم علیه مفسدان اقتصادی صادر شده و این کار با جدیت دنبال خواهد شد، همچنین ارتقای سلامت دستگاه قضایی و مبارزه با هر گونه فساد و کژی در درون این قوه جزو اولویت ها و مطالبات همه قضات متدین و سالم دستگاه قضایی و عموم مردم است.

 
برخورد با مسوولان متخلف
محمدحسن آصفری نایب رئیس کمیسیون شوراها

قوانین برخورد با جرم مشخص است و برابر با قانون با متخلف برخورد می شود اما از آن مهم تر پیشگیری از وقوع جرم است. از این رو شایسته است که دستگاه های قضایی و اجرایی در این زمینه با هم هماهنگ باشند و البته در درون این دستگاه ها هم باید سازوکار برای مواجهه با موارد جرم زا و مفسده برانگیز صورت گیرد. یکی از مباحث مهمی که در این زمینه وجود دارد نبود نظارت در دستگاه های خدمات رسان و وزارتخانه ها است. این که فردی را صاحب امضای طلایی کنیم و اختیارات تامی را برای جابه جایی املاک و پول های هنگفت به او واگذار کنیم و در عین حال هیچ نظارتی بر عملکرد او نداشته باشیم طبعا زمینه مفسده را فراهم خواهد آورد. بازرسی و مراقبت باید تحت هر شرایطی در دستگاه های اجرایی صورت گیرد. نمونه روشن آن موضوع بانک مرکزی است. این مجموعه وظیفه تامین ارز را دارد و باید آن را به صورت عادلانه در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد. طبعا در چنین شرایطی باید نظارت شود که اساسا این ارزها در اختیار چه افرادی قرار گرفته است و این افراد چه کالاهایی را وارد کشور کرده و این کالاها در اختیار چه کسانی قرار گرفته است. اگر نظارت قوی در این زمینه وجود داشته باشد جلوی بسیاری از مفاسد اقتصادی گرفته خواهد شد. نمونه دیگر بحث واردات کالاهای قاچاق است که 70 درصد آن از طریق مبادی رسمی و دولتی وارد کشور می شود. در این زمینه هم وجود یک نظارت قوی الزامی به نظر می رسد. نکته دیگر توجه به بحث شایسته سالاری در انتخاب مسوولان است، چون اگر قرار باشد برخی از مناصب سرقفلی برخی جناح ها باشند زمینه بروز فساد فراهم خواهد شد. از سویی دیگر کسانی که مسوولیتی را به عهده می گیرند باید از قبل آموزش های لازم را ببینند تا به واسطه آشنا نبودن با قوانین نادانسته در دام ئوطئه های اقتصادی قرار نگیرند.

 
مردم در نقش ضابط قضایی
سیدکاظم موسوی، نماینده اردبیل

در حال حاضر مردم با توجه به رویکردهای جدید دستگاه قضایی، این قوه را مامن و ملجا خود می دانند و بر این باورند که تلاش دست اندرکاران قضایی بر اجرایی کردن فرامین رهبر معظم انقلاب در برخورد با مفاسد است. طبعا مشارکت مردم در شناسایی عوامل فسادزا و اشخاص فاسد اقتصادی بسیار تاثیرگذار است. به هر صورت در زندگی روزمره، مردم مراجعات مختلفی به مراکز و نهادهای مختلف دارند و اگر این عزم را داشته باشند که در مواجهه با قصورها و تقصیرها و همچنین مواردی که نشاندهنده رواج فساد، رشوه و ارتشا در دستگاه های مختلف است گزارش های دقیقی به نهادهای قضایی بدهند طبعا آگاهی و اشراف دستگاه قضا در برخورد با مفاسد بیشتر خواهد شد.

در حال حاضر مردم، مسوولان دستگاه قضایی را با توجه به رویه هایی که در پیش گرفتند از خود می دانند. از این رو میزان اعتماد جامعه نسبت به قوه قضاییه افزایش پیدا کرده است. در چنین شرایطی افراد جامعه این احساس امنیت را دارند که در صورت ارائه گزارش به دستگاه قضایی، شکایات آنها از قصورها و تقصیرهای صورت گرفته در نهادها و دستگاه های مختلف مورد توجه قرار می گیرد و به آن رسیدگی می شود.

در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و مردم از همراهی با دستگاه قضا احساس خطر نمی کنند. در چنین شرایطی شایسته است که در مسیر مشارکت در برخورد با فساد افراد جامعه به نوعی خود را در قامت ضابط قضایی ببینند. اگر چنین روحیه ای در بین مردم ایجاد شود آنها نقش یک بازوی قوی برای دستگاه قضا را ایفا خواهند کرد.

 
اولویت مبارزه با فساد در درون دستگاه قضا
احمد نادری، نماینده تهران

یکی از اقدامات خوبی که آقای رئیسی بعد از روی کارآمدن خود آغاز کردند مبارزه با فساد در درون قوه قضاییه بود و این اقدام در اولویت جدی دستگاه قضا قرار گرفت. البته قاطبه قوه قضاییه افرادی پاکدست و سالم هستند اما مانند هر دستگاه دیگر فساد وجود داشته و دارد.

پژوهش های ما در موسسه مطالعات تحقیقاتی اجتماعی دانشگاه تهران نیز نشان داده که موضوع اولویت مبارزه با فساد در داخل دستگاه قضایی یکی از خواسته هایی بوده که مردم هم داشته اند. آغاز این روند به شدت موجب افزایش سرمایه اجتماعی قوه قضاییه و شخص رئیس قوه قضاییه در میان مردم شده است و البته چنین اقداماتی درمجموع سرمایه نظام را افزایش داده و دستاورد بسیار مثبتی است.

اهمیت اولویت مبارزه با فساد در داخل دستگاه قضایی و سایر نهادها و مجموعه ها مصداق همان ضرب المثل «هرچه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک» است. به این معنی که اگر در درون قوه قضاییه فساد باشد این فساد به طریق اولی به سایر مجموعه ها و قوا سرایت می کند. بنابراین وجود قوه قضاییه ای پاکدست و عاری از فساد اهمیت بسیاری دارد و خوشبختانه خط مشی قوه قضاییه نیز نشان دهنده این است که این دستگاه با احدی تعارف ندارد، حتی افرادی که در دفتر قوه قضاییه بوده یا از نزدیکان شان باشد. بنابراین امیدواریم این روند ادامه داشته و مجلس نیز با سازوکارهای نظارتی خود ازجمله کمیسیون اصل 90 و... پای کار مبارزه با فساد باشد.

 
برخورد با فساد، کوچک و بزرگ ندارد
سمیه رفیعی، نماینده تهران

مساله مهم در برخورد با فساد این است که این مواجهه باید به دور از هیجانات اجتماعی، سیاسی و حزبی باشد. برخورد درست با فساد در همه ابعاد و مبتنی بر منطق، دقیق و دور از جنجال سازی صورت گیرد. فساد در هر بعدی، آسیب زاست و برای نظام حکمرانی از فسادهای خرد گرفته تا میانی یا فسادهای کلان باید برخوردهای متناسب صورت گیرد. البته در مواجهه با فساد علاوه بر برخوردهای پسینی، نیازمند مواجهه پیشینی هم هستیم. بخشی از سیستم های اداری و نظام بروکراتیک ممکن است ایجاد فساد کند. بنابراین باید به فکر ایجاد اتاق شیشه ای بود که مردم بر تمام مراحل و فرآیندهای برخورد با مفاسد نظارت دقیق داشته باشند. طبعا در این صورت است که مواجهه با فساد شفاف است و در مسیر شفاف شدن رویه ها و فرآیندها، فسادبرانگیزی ساختارها اصلاح خواهد شد.

همچنین از آنجا که در بعضی از تفاسیر مختلف از قانون واحد ممکن است برداشت های متفاوتی صورت گیرد این مساله هم در برخی از موارد ممکن است باعث ایجاد فساد شود. طبعا در فرآیند شفافیت، نگاه سلیقه ای نسبت به موضوعی واحد از بین خواهد رفت. بنابراین برخورد و مواجهه با فساد چه کوچک و چه بزرگ و کلان نیازمند برخورد قاطع و منطقی است تا دیگر کسی به فکر مفسده نباشد.

 
وظایف کرونایی مردم و مسوولان
علیرضا سلیمی، معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی

بیشتر از یک ماه است که در سطح جامعه شاهد سست شدن مردم در عمل به ضوابط بهداشتی لازم برای پیشگیری از کرونا هستیم و همچنین مسوولان نیز دیگر آن همیت جدی اولیه در مبارزه با این بیماری را ندارند. این نکته ای است که دیروز رهبر انقلاب هم در بیانات خود به آن اشاره کردند و فرمودند برخی افراد به اشتباه مساله کرونا را تمام شده می دانند. این در حالی است که مردم و مسوولان باید به این نکته توجه داشته باشند که همه گیری کووید - 19 هنوز هم سلامت آحاد جامعه را تهدید می کند، بنابراین ما چاره ای نداریم  جز این که همچنان با حفظ روحیه جهادی با این بیماری مبارزه کنیم.

حال در این شرایط، بخشی از وظایف به عهده مسوولان است و بخشی نیز به عهده مردم. امروز مسوولان دستگاه دولتی وظیفه دارند هشدارهای لازم برای جلوگیری از شیوع کرونا را به طور مستمر به مردم ارائه دهند. دولتمردان همچنین باید از حمایت های اقتصادی لازم از کسب وکارها نیز دست نکشند تا اگر لازم بود در برخی مناطق بحرانی با کمترین آسیب به معیشت مردم محدودیت های کرونایی را بازگردانند. مسوولان بهداشتی کشور نیز باید تست گیری از افراد مشکوک به کرونا را گسترش دهند و از اصل غربالگری غافل نشوند.در این شرایط، مردم نیز با وجود همه سختی ها باید برای حفظ سلامت خود و خانواده شان ضوابط لازم برای پیشگیری از کرونا را رعایت کنند.

 
جایی برای احقاق حق
احسان سلطانی، اقتصاددان

فلسفه جداسازی قوه قضاییه از بدنه دولت این است که فعالان اقتصادی و بخش هایی که مستقیم با دولت در ارتباط هستند، بتوانند برای احقاق حق خود به یک دادگاه پناه ببرند. اقداماتی که قوه قضاییه در مورد مبارزه با فساد اقتصادی انجام داده مطلوب است، اما کافی نیست و باید کارهای دیگری هم انجام شود.

به نظر می رسد هرج و مرج و بی ثباتی در بخش اقتصاد کلان جامعه به دلیل  وجود فساد است و قوه قضاییه در این زمینه می تواند نقشی تاثیر گذار داشته باشد.

برخی فسادها متاسفانه رسمی است  و بنگاه های خصولتی اجازه کار و توسعه به بخش خصوصی را نمی دهند. اگر قوه قضاییه بتواند سامانه ای برای شکایت از دولت طراحی کند، کار قوه قضاییه سنگین می شود. جهش تولید به حمایت نیاز دارد که قوه قضاییه نقش موثری در این زمینه دارد.

مبارزه با فساد اقتصادی به طوری که منجر به بیکاری  کارگران نشود از جمله اقداماتی است که می تواند در برنامه کاری این قوه قرار بگیرد. البته کارهایی که در دو سال گذشته در این زمینه پیاده شده همین رویکرد را به کار گرفته و نیاز است همین رویه ادامه داشته باشد.

 
مبارزه با مفسدان و حمایت از کارگران
مسعود براتی، کارشناس اقتصادی

قوه قضاییه مدتی است اجرای عدالت را به بخش تولید اضافه کرده و نگذاشته  خدشه ای به این بخش وارد شود. واگذاری برخی شرکت ها در طول چند سال گذشته، مشکلاتی به دنبال داشت که بررسی ها نشان می دهد این معضلات مربوط به اجرای اصل 44 قانون اساسی است.

در اجرای اصل 44 اختیارات بیش از اندازه به هیات واگذاری داده شده است که این رویه باید اصلاح شود.

اقدامی که قوه قضاییه برای مبارزه با فساد انجام داد ضروریات کشور از جمله تولید را در نظر گرفت و با یک رفتار عقلایی، اجازه بروز مشکل در این بخش را نداد.

 بخش قضایی کشور در نظر داشته عدالت اجرا شود، اما اجرای عدالت را منوط به تعطیلی چرخ کارخانه ها نکرده است. با تعطیل شدن کارخانه ها علاوه بر رشد بیکاری و بروز تبعات اجتماعی در کشور ممکن است دشمنان بهره برداری های سیاسی داشته باشند.

از این رو در جنگ اقتصادی که کشورهای غربی با سرگروهی آمریکا با ایران به راه انداختند، همه قوا از جمله قوه قضاییه جهش تولید را در نظر دارد. برخورد با فساد توسط قوه قضاییه نباید به بیکاری کارگران منجر شود و این موضوع در بخش قضا در حال تبدیل شدن به یک گفتمان است.