آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۸
سیاست
۳

پیشخوان

تاکید روحانی بر زمان بندی شفاف عرضه اوراق مالی

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز گذشته در جریان نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی پس از ارایه گزارش رییس کل بانک مرکزی درباره روند کاهشی رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال 98، بر ضرورت تسریع در فروش اموال مازاد و سهام شرکت های دولتی که از سیاست های عمده اقتصادی دولت است، تاکید و اظهار کرد: «انتشار اوراق خزانه، تحکیم بازار سرمایه، هدایت نقدینگی و کنترل قیمت ها، رونق بخشی به بورس و خروج دولت از بنگاه داری باید هر چه سریع تر اجرایی شود تا مردم شاهد آثار مثبت آن در اقتصاد  کشور باشند.»

براساس آنچه پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری منتشر کرده، در این جلسه همچنین گزارش عملکرد و برنامه انتشار اوراق مالی اسلامی در سال 99 ارایه و در زمینه چگونگی انتشار و عرضه آن بحث و تبادل نظر شد. روحانی در این راستا بیان کرد: «سیاست هدایت نقدینگی موجود کشور باید به سمت تولید و سرمایه گذاری در بازار پول و سرمایه بوده و همچنین اوراق مشارکت هم به سرمایه گذاری و تقویت زیرساخت ها و پروژهای عمرانی کشور کمک کند. با هماهنگی و همکاری کامل میان دستگاه های ذی ربط برنامه زمان بندی عرضه اوراق مشارکت به نحو شفاف اعلام و اجرا شود تا امکان مشارکت فعالان اقتصادی در بازار پول و سرمایه به طور کامل فراهم شود.»

اسناد  و مدارک جدید علیه تاجگردون

حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون تحقیق سوم تیر خبر داد که اعتبارنامه پرحاشیه نماینده گچساران تایید شده است. آخرین جلسه کمیسیون تحقیق با حضور 12 تن از اعضا و به مدت 4 ساعت برگزار شده و درنهایت آنها به این نتیجه رسیدند که می توان اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون را تایید کرد. هنوز یک هفته از اتخاذ و اعلام این تصمیم نگذشته است که روز گذشته یکی از اعضای کمیسیون تحقیق خبر داد که در مورد پرونده تاجگردون به نتایج تازه ای برخورده اند. جواد نیک بین، عضو کمیسیون تحقیق اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم درباره آخرین وضعیت رسیدگی به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون گفت: «پس از اینکه اعتبارنامه منتخب گچساران در کمیسیون تحقیق اعتبارنامه تایید شد باتوجه به اینکه مهلت قانونی کمیسیون تا پنجم تیر ماه بود تا این تاریخ ما بررسی های خود را ادامه دادیم. ما پس از تایید اعتبارنامه منتخب گچساران در کمیسیون تحقیق، بررسی های میدانی و سایر استعلامات را ادامه دادیم که در این میان به موارد جدیدی دست پیدا کردیم.»  به گفته این نماینده مجلس «مستندات جدیدی درخصوص تخلفات تاجگردون» به دست آمده که قرار است، زمانی که اعتبارنامه تاجگردون در صحن علنی مجلس بررسی شود، این مدارک هم به سایر اسناد و مدارک پیوست شود. همچنین احمد توکلی، رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت نیز در نشست خبری که روز شنبه برگزار شد، تاکید کرد که «منتخب گچساران در امانت دراختیارش خیانت کرده و تایید اعتبارنامه او از سوی مجلس یازدهم گناه بزرگی است.»

«افساد فی الارض»؛ اتهام 8 معترض اصفهانی

به فاصله یکی، دو روز بعد از اینکه خبرهایی مبنی بر تایید حکم اعدام 3 جوان معترض در آبان 98 ازسوی دیوان عالی کشور در رسانه ها منتشر شد، رییس کل دادگستری اصفهان خبر از حکم فساد فی الارض برای 8 پرونده اعتراضات دی ماه 96 و آبان 98 خبر داد. جالب اینکه محمدرضا حبیبی، رییس کل دادگستری اصفهان سخنران پیش از خطبه نماز جمعه اصفهان بود و در این سخنرانی ضمن تشریح اقدامات اخیر دستگاه قضا به معترضان در سال های 88، 96 و 98 اشاره کرد و گفت: «دست نشانده های منافقین بدانند، اگر خلافی صورت بگیرد، همانند آنچه در سال 88، 96 و آبان سال گذشته افتاد، یقینا قاطعانه با دست نشانده ها و آشوبگران برخورد خواهیم کرد به گونه ای که امروز 8 پرونده مربوط به اتفاقات ذکر شده نهایی و حکم مفسد فی الارض برای آنها ثابت شده است. 

پس لرزه های استعفای «رییس»

محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان پس از سه دوره متوالی ریاست بر این شورای انتخاباتی اصلاح طلبان، دیروز از سمت خود استعفا کرد. پیش از او عبدالواحد موسوی لاری، نایب رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نیز از سمت خود کناره گیری کرده بود. آذر منصوری، عضو حزب اتحاد درباره خبر استعفای محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: «از علت و زمان استعفای آقای عارف بی اطلاعم، اما حرکت های جمعی اصلاح طلبان مبتنی بر اراده آزاد و آگاهانه افراد و گروه های اصلاح طلب است.» به گزارش ایلنا، قائم مقام حزب اتحاد ملت افزود: «بنابراین تصمیم ریاست شورای عالی محترم است؛ طبعا اصلاح طلبان در آینده درخصوص نحوه ادامه کار و ساختار و اهداف و راهبردهای شورای عالی تصمیم خواهند گرفت. همچنین محمود صادقی، رییس کارگروه پایش شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ضمن اظهار بی اطلاعی از خبر استعفای عارف، گفت: «من هم مثل شما از رسانه ها باخبر شدم و هیچ اطلاعی ندارم.» او درباره مطرح شدن استعفای عارف در شورای عالی سیاستگذاری تصریح کرد: «تا جایی که من اطلاع دارم موضوع استعفای آقای عارف در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان مطرح نشده است.» همچنین، شهاب الدین طباطبایی، سخنگوی حزب اصلاح طلب ندای ایرانیان، ضمن تایید خبر استعفای محمدرضا عارف از ریاست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: «عارف از مدت ها پیش و در اسفند ماه 98 از ریاست این مجموعه استعفا داده اما این موضوع تا امروز رسانه ای نشد.»

بنا بر گزارش مهر، او در پاسخ به این سوال که آیا عدم برگزاری جلسات این شورا به معنای انحلال آن است، گفت: «اعلام پایان ماموریت یک تشکیلات مدل های متفاوتی دارد و معتقدم اصلاح طلبان به تشکیل پارلمان اصلاحات نزدیک می شوند.»

حامد آیینه وند آزاد  شد

حامد آیینه وند از زندان آزاد شد. حسین بیات در گفت وگو با «اعتماد» اعلام کرد که موکلش سه شنبه سوم تیر ماه پس از دو سال حبس بی وقفه از زندان آزاد شد. این روزنامه نگار هفتم تیر ماه 97 هنگام خروج از کتابخانه ملی ایران بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به 6 سال حبس محکوم شد که اشد مجازات که 5 سال است قابل اجرا بود. آیینه وند با گذراندن بیش از یک سوم دوران محکومیت خود مورد عفو سراسری اسفند ماه گذشته قرار گرفت. حامد آیینه وند 45 روز نخست بازداشت خود را در انفرادی و باقی ایام حبس دو ساله خود را در بند عمومی زندان اوین سپری کرد. آیینه وند دانش آموخته دکترای روابط بین الملل و نامزد دهمین دوره انتخابات مجلس بود که از زادگاه خود تویسرکان قصد راهیابی به مجلس را داشت.

2 سال حبس تعلیقی در انتظار کامفیروزی

محمدعلی کامفیروزی  با رای قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد. این وکیل دادگستری با شکایت سازمان اطلاعات سپاه فجر استان فارس، به اتهام توهین به رهبری در خلال یک سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه شیراز به مناسبت سالروز بزرگداشت 16 آذر در سال 1397، به دو سال زندان محکوم شده است که اجرای این حکم به مدت پنج سال به حال تعلیق در آمده و نامبرده باید در طول این 5 سال، 60بار به شیراز سفر کرده و خود را به مراجع ذی ربط معرفی کند.

به گزارش اعتمادآنلاین، محمدعلی کامفیروزی که سابقه 2 دوره نمایندگی مدیران مسوول در شورای مرکزی نشریات دانشگاهی وزارت علوم را دارد، در سال 1395، از سخنرانان دیدار رمضانی رهبری با دانشجویان بود و در آنجا ضمن انتقاد از نقض حقوق شهروندی و آزادی های سیاسی- اجتماعی در ایران و پرونده سازی و برخوردهای ناشایست با منتقدین، گفته بود که با برخی نظرات رهبری اختلاف نظر دارد.

احسان کریمیان، دبیر این انجمن در گفت وگو با «اعتمادآنلاین» گفت: «ما در مراسم بزرگداشت 16 آذر سال 1397 از دو نفر از فعالان دانشجویی دعوت کردیم تا نظرات و دیدگاه های خود را با دانشجویان در میان بگذارند. این برنامه با هماهنگی کامل با مراجع قانونی و با مجوز قانونی و در کمال آرامش و در یک فضای عقلانی برگزار شد و در انتها هم دانشجویان سوالات و نظرات شان را در یک فضای آرام و منطقی بیان کردند و برنامه بدون هیچ گونه مشکل و حاشیه ای برگزار شد تا اینکه گویا هفت، هشت ماه پس از برگزاری این مراسم، بدون اینکه حتی کوچک ترین تذکری هم از طرف نهادهای رسمی و قانونی به ما داده شده باشد، یکی از سخنرانان برنامه از سوی شعبه 10 دادیاری دادگاه انقلاب اسلامی شیراز احضار شد. البته ما همان موقع مساله را با مسوولان دانشگاه در میان گذاشتیم اما متاسفانه هیچ گونه اقدامی انجام ندادند.»

احسان کریمیان که در آن زمان نایب دبیر انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز بوده است، گفت: «محکومیت آقای کامفیروزی به اتهام توهین به رهبری، اتفاق بسیار عجیب و غیرقابل باوری است. آقای کامفیروزی در سخنرانی اش کلا دو، سه بار به رهبری اشاره کرد که در آن دو، سه بار هم با کمال احترام و ادب درباره ایشان صحبت می کرد. مضمون صحبت هم اصلا توهین آمیز نبود.»