آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۸
جهان
۴
سوژه روز

شکست رییس کمیته پرقدرت امور خارجی مجلس نمایندگان

مدیر مدرسه ای که پایان کار نماینده ضدایرانی را رقم زد

دکتر حسین هوشمند

 انتخابات مقدماتی دموکرات ها برای حوزه های انتخاباتی مجلس نمایندگان از ایالت نیویورک، روز سه شنبه برگزار شد. شگفتی این انتخابات در حوزه 16 اتفاق افتاد، جایی که نماینده الیوت انگل، نماینده کهنه کار باید با جمال بومن، رقیب گمنام و غیرسیاسی اش رقابت می کرد. انگل با 31 سال سابقه نمایندگی در حالی رقابت را به بومن واگذار کرد که تا چند ماه پیش هیچ کس فکر نمی کرد یک مدیر دبیرستان بتواند انگل، رییس کمیته پرقدرت امور خارجی مجلس نمایندگان را شکست دهد. بومن با کسب 27 هزار و 174 رای (61.8درصد آرا) توانست انگل را با کسب 15 هزار و 372 رای (34.9درصد آرا) شکست دهد. 

دلیل پیروزی بومن چه بود؟ 

رقابت بین بومن و انگل نبرد قدرت میان جناح ترقی خواه حزب دموکرات و جناح مرکزگرا و اصلی این حزب بود. رهبران اصلی جناح ترقی خواه یعنی سناتور برنی سندرز، سناتور الیزابت وارن و نماینده اکساندریا اوکازیو کورتز از بومن حمایت کردند. این درحالی است که در نقطه مقابل، رهبران حزب دموکرات مانند نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان، سناتور چاک شومر رهبر دموکرات ها در سنا و اندرو کوئومو فرماندار نیویورک از انگل حمایت می کردند.

جنبش سندرز که شامل اقلیت ها و جوانان است در یک ماه اخیر به شدت برای بومن فعالیت کردند. یکی از جنبش های حامی سندرز یعنی جنبش طلوع خورشید، توانست بیش از یک میلیون تماس تلفنی در حمایت از بومن انجام دهند. اعضای جوان این جنبش توانستند با تماس های تلفنی با رای دهندگان، تبلیغ های رودررو و سر زدن به خانه مردم، رای دهندگان را متقاعد به حمایت از بومن کنند. این در حالی بود که در اوایل ماه پیش، انگل 43درصد و بومن 13درصد رای داشت. این اولین انتخابات بعد از کشته شدن جورج فلوید و آغاز اعتراضات به وضعیت نژادپرستی در امریکا بود، به همین دلیل سیاهپوست بودن و افکار و عقاید ترقی خواهانه بومن کمک زیادی به او در این پیروزی داشت. 

موفقیت بومن در انتخابات مشابه اتفاقی بود که دو سال پیش در حوزه 14 نیویورک افتاد؛ جایی که الکساندریا اوکازیو کورتز، فعال 29 ساله کمپین سندرز که هیچ گونه سابقه سیاسی نداشت، توانست نماینده جو کراولی با 20 سال سابقه نمایندگی و نفر سوم رهبری حزب دموکرات در مجلس نمایندگان را شکست دهد. در آن سال هم همه توان حزب دموکرات پشت سر کراولی قرار داشت، ولی جناح ترقی خواه حزب، به رهبری سندرز از کورتز حمایت کردند و او توانست با کسب 56درصد آرا، کراولی را شکست دهد. کورتز امسال هم توانست با کسب 72درصد آرا، رقیب هم حزبی اش را شکست دهد و نشان داد که پیروزی اش در سال 2018 اتفاقی نبوده است. بومن 44 ساله که توانست انگل 73 ساله را شکست دهد حالا تبدیل به کورتز دوم شده است. محورهایی که بومن روی آنها تاکید داشت بیمه درمانی برای همه، عدالت نژادی و اقتصادی و تحول در سیاست خارجی و مخالفت با جنگ افروزی است. ترقی خواهان هیچ گونه کمک مالی از شرکت ها و لابی ها دریافت نمی کنند. منبع تامین مالی آنها کمک های مردم است. 

انگل؛ دوستی با اسراییل و دشمنی با ایران

مهم ترین تبعات شکست انگل در بحث سیاست خارجی است؛ جایی که باید منتظر تغییرات در سیاست خارجی دموکرات ها باشیم، چون انگل به عنوان رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان بیشترین نفوذ را در این زمینه داشت. انگل که خودش یهودی بود روابط بسیار نزدیکی با اسراییل داشت و به دلیل دیدگاه های جنگ طلبانه اش مورد انتقاد جناح ترقی خواه حزب دموکرات قرار داشت. انگل یکی از تندروترین و جنگ طلب ترین دموکرات ها در کنگره امریکاست. انگل جزو معدود دموکرات هایی بود که با برجام مخالفت کرد و در مجلس نمایندگان به آن رای منفی داد. انگل درباره برجام گفته بود: «موجب تقویت جایگاه ایران به عنوان بزرگ ترین دولت حامی تروریسم در جهان می شود.» و در سال 2017 روسیه و ایران را «محورهای کنونی شرارت» نامیده بود. انگل یکی از حامیان تحریم ها علیه ایران، سوریه و روسیه است. او حتی به ترامپ توصیه کرده بود به خاطر کرونا هم تحریم ها علیه ایران را لغو نکند. 

در نقطه مقابل، بومن مخالف حمله نظامی به ایران است و بارها از اینکه انگل به توافق هسته ای رای منفی داد را مورد انتقاد قرار داده است. بومن در ماه مارس در توییتی نوشت: «با وقوع بحران کرونا، زمان لغو تحریم های ایران رسیده است.» در ژوئن در توییتی نوشت: «شما نمی توانید خودتان را ترقی خواه بدانید زمانی که از گروه های سیاسی و صنایع تسلیحات سازی کمک مالی دریافت می کنید. به عملکرد و رای انگل نگاه کنید، فروش بمب های خوشه ای به عربستان سعودی و مخالفت با مهم ترین دستاورد سیاست خارجی اوباما یعنی توافق هسته ای با ایران.»بومن در ژانویه نوشت: «توافق هسته ای تاریخی رییس جمهور اوباما با ایران موجب کاهش تنش ها در منطقه شد، اما رقیب من رای مخالف به این توافق داد.» بومن در ژانویه به همراه فعالان ضدجنگ در تجمع نه به جنگ با ایران شرکت کرد. در چند توییت و پست اینستاگرام هم از هشتگ نه به جنگ با ایران استفاده کرد.مهم ترین نکته در عملکرد انگل در مجلس نمایندگان حمایت از اسراییل است. اولین لایحه ای که انگل در مجلس نمایندگان طرح کرد، شناسایی قدس به عنوان اسراییل بود. 28 سال بعد او اقدام ترامپ در رابطه با انتقال سفارت امریکا به قدس را جشن گرفت. مواضع انگل 

در رابطه با اسراییل بیشتر گرایش به جمهوری خواهان اوانجلیست دارد. در انتخابات امسال گروه های حامی اسراییل حدودا 3 میلیون دلار به کمپین انگل کمک مالی کرده بودند.جاناتان توبین، روزنامه نگار نئومحافظه کار درباره مواضع انگل درباره اسراییل می گوید: «مواضع انگل به جای اینکه بیشتر شبیه حزب دموکرات یا حزب جمهوری خواه باشد، مشابه مواضع حزب لیکود است. همین مساله موجب می شود ادامه ریاست او بر کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امری حیاتی برای اسراییل باشد.» در سال 2016 هم انگل یکی از 16 دموکراتی بود که به همراه 200 نماینده جمهوری خواه ممنوعیت فروش بمب های خوشه ای به عربستان را لغو کردند.موج فزاینده قدرت گرفتن جناح ترقی خواه حزب دموکرات موجب شده تا برنامه اصلی حزب دموکرات به مرور تغییر کند. در همین راستا برنی سندرز، قدرت بیشتری برای تغییر مانیفست حزب دموکرات در کنوانسیون امسال دارد و جو بایدن در دولت احتمالی اش باید این سیاست ها را درنظر بگیرد.