آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
خودرو
۲۴

جهان خودرو

فروش خودرو در فرانسه جان می گیرد

دنیای اقتصاد : گروه خودروسازی PSA مالک شرکت های پژو، سیتروئن، دی اس و اوپل، انتظار دارد فروشش در ماه ژوئن به سطح عادی پیش از بیماری کرونا نزدیک شود. این امر عمدتا ناشی از مشوق های دولتی است که به صنعت خودروی فرانسه کمک کرده تا از رکود عمیق برخیزد. تازه ترین آمارها نشان می دهد نرخ ثبت نام برای وسایل نقلیه، به سطوح ژوئن 2019 نزدیک شده است. مارک مورتورکس، مدیر اجرایی این گروه خودروسازی می گوید: ما مراقب هستیم، چرا که روزهای پایانی ماه بسیار اهمیت دارد. با این حال نشانه های روشنی از بازگشت سطح فروش نمایان شده است. او تاکید می کند: پس از ماه های فاجعه بار مارس، آوریل و مه، فروش در ماه ژوئن شرایط بهتری را به خود می بیند. به گفته او، در حالی که سطح سفارش ها بالاتر از حد معمول است، اما تولیدات صنعت خودروی فرانسه به حدود 60 درصد میزان پیش از بحران خود خواهد رسید، مقداری که ماه گذشته در سطح 40 درصد قرار داشت.

 
ضربه کرونا به خودروسازی انگلیس

دنیای اقتصاد : آخرین آمارهای خودروسازی انگلیس حاکی از آن است که سطح تولیدات این صنعت به خاطر شیوع کرونا نسبت به دوره مشابه سال گذشته سقوط 4/ 95 درصدی را تجربه کرده است، یعنی بدترین عملکرد صنعت خودروی این کشور از سال 1946 میلادی. بر اساس آمارهایی که «جامعه سازندگان و تاجران خودرو» انگلیس روز جمعه منتشر کرد، با تعطیلی و آغاز به کار کمتر از ظرفیت کارخانه ها، تنها پنج هزار و 314 دستگاه خودرو از خطوط تولید این صنعت خارج شده است. از این تعداد، چهار هزار و 260 دستگاه صادر و تنها هزار و 54 مورد به مشتریان داخلی فروخته شده است. در گزارش این انجمن آمده است: «در حالی که حدود دوسوم از کارخانه های خودروسازی انگلیس در این ماه فعالیت های خود را از سرگرفته اند، اما ظرفیت تولید به خاطر سیاست گذاری هایی مانند فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تقاضا، در سطوح پایین باقی مانده است.»

 
افت فروش خودرو در آمریکا

دنیای اقتصاد : فروش وسایل نقلیه صفر در آمریکا احتمالا در ماه ژوئن با کاهش 30 درصدی مواجه می شود. با این حال بررسی ها نشان می دهند اگرچه در دوران شیوع کرونا، تقاضای خرده فروشی در سطوح مطلوب باقی مانده، اما مساله اصلی خودروسازان آمریکایی این است که آیا می توانند ذخایر خود را به سطحی برسانند که جوابگوی رونق مجدد تقاضا باشد یا نه. به گزارش «رویترز»، تعطیلی کارخانه ها و نمایشگاه ها در ماه های آوریل و مه آسیبی جدی به صنعت خودروی آمریکا وارد کرد. با این حال از تاریخ 18 مه کارخانه ها فعالیت را از سر گرفته و سطح تولیدات خود را به طور قابل توجهی افزایش داده اند. در طرف تقاضا نیز سطح خرید روندی رو به رونق یافته است. در این رابطه شرکت فروش آنلاین «تروکار ای ال جی» پیش بینی می کند فروش جدید خودرو و وانت در این ماه با کاهش 24 درصدی مواجه شود، در حالی که سطح فروش سالانه عدد 13 میلیون دستگاه را به ثبت خواهد رساند. این رقم سال گذشته 2/ 17 میلیون دستگاه بود.