آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
اقتصادی
۷

شاخص جدید برای نفت امریکا به بازارهای انرژی معرفی می شود

کاهش اهمیت «دبلیو تی آی» در دوران کرونا

 

گروه اقتصادی  :موسسه های قیمت گذاری نفت خام شاخص جدیدی را برای نفت خام ایالات متحده امریکا معرفی کرده اند که از اهمیت شاخص دبلیوتی آی می کاهد. شاخص جدید برای سواحل خلیج مکزیک ایالات متحده است که اکنون نفت معاملاتی این منطقه نیز با شاخص دبلیوتی آی محاسبه می شود اما بزودی شاخص American GulfCoast Select)AGS) جایگزین WTI خواهد شد.

آن طور که رسانه ها خبر می دهند، پلتس و آرگوس مدیا این مساله را به سقوط تاریخی قیمت نفت خام ایالات متحده در ماه آوریل ربط داده اند. به دنبال این اتفاق قرار است موسسه های قیمت گذار برای شاخص جدید که مشخص کننده قیمت نفت خام معاملاتی نفتکش ها در امتداد سواحل خلیج مکزیک ایالات متحده است، برآورد ارائه دهند.

به گزارش رویترز، یوان کریک، مدیر منطقه امریکای آرگوس مدیا می گوید: اکنون معامله گران شاخص جدیدی را خواهند داشت که نمایانگر کل بازار سواحل خلیج مکزیک است. ارزیابی جدید پلتس شامل نفت خام تولیدی در حوضه پرمین در غرب تگزاس و نیومکزیکو است که با خطوط لوله اصلی به خلیج مکزیک منتقل شده است.

دو موسسه پلتس و آرگوس مدیا برای تقدم در قیمت گذاری بیش از 3 میلیون بشکه نفت خام که هر روز از سواحل خلیج مکزیک امریکا به بازارهای جهانی عرضه می شود، رقابت می کنند.

شاخص دبلیوتی آی که تعیین کننده قیمت نفت خام تحویلی منطقه های کوشینگ و اوکلاهماست، بزودی برای سواحل خلیج مکزیک کنار گذاشته می شود. کوشینگ و اوکلاهما حدود 800 کیلومتر (500 مایل) با این منطقه فاصله دارند و شهر کوشینگ محل اتصال تعداد زیادی از خطوط انتقال نفت خام امریکا است و به همین دلیل به هاب نفت امریکا معروف شده است.

هر دو موسسه پلتس و آرگوس مدیا، از روز جمعه 26 ژوئن (ششم تیرماه) ارزیابی خود از قیمت انواع نفت تولید در امتداد سواحل خلیج مکزیک را آغاز کرده اند که نتیجه آن مشخص کننده قیمت نفت سبک و شیرین بارگیری شده در این منطقه است. صنعت نفت برای معاملات در مناطق مختلف به شدت بر ارزیابی قیمت های روزانه پلتس و آرگوس مدیا متکی است و این دو موسسه از روش های مختلفی برای قیمت گذاری استفاده می کنند.

هم اکنون دبلیوتی آی تعیین کننده قیمت نفت در پایانه های ذخیره سازی امریکاست و قیمت گذاری ها نسبت به شاخص دبلیوتی آی انجام می شود و قیمت دقیقی برای آن اعلام نمی کنند.

معاملات آتی نفت شاخص WTI در 20 آوریل 2020 به منفی 40 دلار در هر بشکه سقوط کرد و این موضوع به اعتبار شاخص نفت غرب تگزاس آسیب زد. علت آن، کاهش تقاضا به خاطر قرنطینه و اعمال محدودیت ها در نتیجه شیوع ویروس کرونا بود که تقریبا یک سوم تقاضای جهانی نفت را با شکست و کاهش مواجه کرد. دارندگان اوراق معاملات آتی نفت خام ایالات متحده با نفتی مواجه بودند که نه می توانستند بفروشند و نه ذخیره کنند. قبل از انقضای قراردادها، فروشندگان قیمت ها را پایین آوردند تا خرید و تحویل این نفت اقتصادی شود.

این موضوع در کنار محدودیت هایی که در 2015 بر صادرات نفت امریکا حاکم شد، اکنون از اهمیت کوشینگ کاسته و باعث شده که پای شاخص های جدیدی به بازار نفت باز شود.

بازار نفت وخیم ترین دوران را تمام شده می داند

در همین حال دبیرکل اوپک معتقد است که بدترین روزهای بازارهای نفت در همان ماه آوریل که قیمت نفت شاخص WTI نیز منفی شده بود، پایان یافته است.

به گزارش شانا به نقل از گلف نیوز، محمد سانوسی بارکیندو با اشاره به سقوط تاریخی قیمت ها در نیمه اول سال 2020 و قدردانی از تلاش های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس گفت: «اکنون بازارهای نفت در مسیر بهبودی برای نیمه دوم سال قرار دارند.»

بارکیندو اظهار کرد: «همان طور که می بینیم کشورها در حال کاهش محدودیت های ناشی از ویروس کرونا هستند و شاهد بازگشت تقاضا خواهیم بود.»

وی افزود: «با خوش بینی و البته احتیاط می گویم که بدترین دوران به پایان رسیده است و با آغاز برداشت از ذخیره سازی ها، بهبود بازار در نیمه دوم امسال با سرعت تمام حاصل خواهد شد.»

دبیرکل اوپک با اشاره به تضعیف تقاضای بازارهای نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: «تقاضا 20 تا 24 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.»

بارکیندو تصریح کرد: «با وجود این، امیدوارم تا پایان امسال شاهد برقراری حدی از ثبات در بازارهای نفت باشیم و پس از آن می توانیم در مرحله بعد به حفظ ثبات بپردازیم.»

وی گفت: «با پیش بینی کاهش سرمایه گذاری های انرژی تا 20 درصد یا یک تریلیون و 500 میلیون دلار، باید اطمینان یافت که سرمایه ها به بخش انرژی بازخواهند گشت تا بتوانیم از وقوع بحران انرژی جلوگیری کنیم.»

دبیرکل اوپک اظهار کرد: «کمبود سرمایه گذاری در انرژی امروز، بذر بحران انرژی دیگری را در میان مدت و بلندمدت می پاشد. این کمبود به نفع اقتصاد جهانی نخواهد بود.»

با وجود آنکه بازار نفت در مسیر بهبود قرار گرفته است، اما به نظر می رسد که تحولاتی در حال شکل گیری است که با اتمام بحران کرونا همچنان باقی خواهد ماند. مانند کاهش اهمیت شاخص WTI یا همکاری کشورهای نفتی خارج از پیمان اوپک پلاس برای برقراری تعادل در بازار نفت در قالب G20.