آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
فرهنگ و هنر
۲۵

«سمفا» قرار است کدام مشکل سینمای ایران را حل کند؟

کارنامه یک سامانه بی سامان

دنیای اقتصاد : پس از ماه ها تعطیلی سینماها به دلیل کرونا، از هفته گذشته سالن های نمایش با در نظر گرفتن تدابیر بهداشتی بازگشایی شد. هرچند در روزهای نخست، آمار فروش بلیت بسیاری از آثار در هر سانس به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسید از روز چهارشنبه با ورود دو فیلم «شنای پروانه» ساخته محمد کارت و «خوب، بد، جلف 2» به کارگردانی پیمان قاسم خانی رونقی نسبی به بازار کساد فیلم ها داده شد. طبق آمار در 6 روز نخست گشایش سینماها 43 هزار و 961 نفر مخاطب فیلم های روی پرده بوده اند که از این تعداد، حدود 60 درصد آمار فروش بلیت ها، به «شنای پروانه، 25 درصد به «خوب، بد، جلف 2» و 15 درصد به فیلم های دیگر اختصاص یافت، که از این میان سهم مخاطبان پنج شنبه و جمعه حدود 30 هزار نفر برآورد شده است. افزایش شمار مخاطبان به ویژه در روزهای اخیر این نوید را به سینماداران و تهیه کنندگان داده که احتمالا در روزهای آینده روند روبه رشد استقبال از فیلم ها ادامه یابد و کم کم به وضعیت عادی بازگردد.

علاوه بر شرایط خاص اکران فیلم ها پس از بازگشایی سالن های نمایش که تنها با نیمی از ظرفیت پذیرای مخاطب است، موضوع دیگری که برای سینماداران موجب چالش شده، راه اندازی سامانه ای به نام «سمفا» است؛ سامانه ای که به ظاهر قرار است، ترمینال مرکزی برای داده های سینمای ایران در بخش فروش بلیت باشد و براین اساس همه سینماهای کشور باید چینش فیلم ها، سانس ها و دیگر امکانات مربوط به اکران فیلم ها را بارگذاری کنند. این سامانه که مدعی پایان دادن به انحصار برخی سایت های فروش بلیت بوده از نخستین روزهای راه اندازی اش حاشیه ها و شائبه هایی نیز به دنبال داشت که مهم ترین آنها بحث بر سر مالکیت آن و حضور برخی چهره های پرنفوذ و ذی نفع در راه اندازی آن بوده؛ ادعاهایی که البته مرتبا رد شده و تاکید شده است که مالکیت سمفا منحصر به وزارت ارشاد و سازمان سینمایی است و اشخاص حقیقی و حقوقی دیگری سهمی در مالکیت آن ندارند. اگر از ابهامات و شایعات درباره گردانندگان پشت پرده سمفا بگذریم، کارنامه یک هفته ای این سامانه دست کم از نظر فنی اعتراضاتی به دنبال داشته که غیرقابل کتمان است؛ نقدهایی که شفافیت و میزان دقت آن را زیر سوال می برد.

 سرکنگبینی که صفرا فزود

سمفا که از روز نخست با هدف ساماندهی و شفافیت فروش بلیت های سینما راه اندازی شده این روزها خود به عامل سردرگمی و ابهام تبدیل شده است. از مهم ترین اشکالاتی که در این سامانه به چشم می خورد، مشکلات تکنیکی است که به نظر می رسد به دلیل شتاب در اجرای آن بدون برطرف کردن ایرادها راه اندازی شده است. به طور مثال مهدی رجایی مدیر سینما «چهارباغ» اصفهان درباره تجربه استفاده از سامانه «سمفا» در چند روز اخیر به خبرگزاری مهر گفت: متاسفانه این سامانه اشکالات و ایرادات فراوانی دارد و مشکلات زیادی برای سینماداران و صاحبان فیلم در روزهای اخیر به وجود آورده است. به نظر تست های فنی لازم و استفاده از تجربه های پیشین انجام نگرفته و باید گفت امروز سینمای ایران پس از چالش کرونا، با چالشی با نام «سمفا» روبه رو شده است.

وی دراین باره توضیح داد: از مشکلات این سامانه گزارش گیری است که یا نمی تواند گزارش فروش مورد نظر را به دست آورد، یا تناقض در ارقام گیشه و سامانه وجود دارد.

رجایی افزود: چیزی به نام خرید نیم بها یا تخفیف دار در «سمفا» تعریف نشده است اما شما حتی 40 دقیقه پس از گذشت سانس نیز می توانید بلیت بخرید! به طور کلی شرایط تعریف سانس و پنل کاربری «سمفا» به قدری آپشن های اضافه، سردرگم کننده و غیرکاربردی دارد که بسیاری از سینماها ترجیح می دهند به صورت دستی اقدام به فروش بلیت کنند و همین موضوع موجب شده گزارش دقیقی از فروش فیلم ها موجود نباشد. چراکه بسیاری از سینماداران به خاطر مشکلات اساسی نتوانسته اند خرید را بر مبنای سمفا درج کنند.

حیدر مرادی، مدیر پردیس سینمایی «هویزه» مشهد از دیگر سینمادارانی است که در روزهای گذشته با مشکلات این سامانه دست به گریبان بوده است. وی درباره تجربه کار با سامانه «سمفا» توضیح داد: متاسفانه بحث بلیت فروشی با این سامانه به شکل فاجعه باری درحال رقم خوردن است. یک معضل بسیار بزرگ «سمفا» این است که بالکن سینماها، سالن مجزا تعریف شده و شما برای فروش صندلی آن باید فیلم و سانس مجزایی تعریف کنید که اختلالاتی برای گزارش فروش ایجاد کرده است.

وی افزود: درحالی که یکی از وظایف «سمفا» جلوگیری از فروش یک صندلی به چند نفر است، طی روزهای گذشته پردیس سینمایی در تهران داشتیم که از ظرفیت 100 نفره تعریف شده، 170 بلیت فروخته است، یعنی «سمفا» نتوانسته فروش گیشه و آنلاین را هماهنگ کند.

 مدیر پردیس سینمایی هویزه همچنین گفت: سازوکار «سمفا» تحت وب و از امنیت پایینی برخوردار است. به طور مثال با افشای یوزر و پسورد مدیر سینما، از هر جای دنیا می توان سانس های سینما را باطل کرد یا تغییر داد. اما این مساله قبلا تنها توسط سرور موجود در سینما ممکن بود. آنچه واضح است طراح این سامانه شناخت کافی نسبت به نیازها و اقتضائات سینماداری نداشته و ما هم اکنون درحال اختراع دوباره چرخ هستیم و تمام تجربه 10 ساله فروش آنلاین را از سر می گذرانیم.

علی سرتیپی، مدیر پردیس سینمایی کورش نیز اگر چه از منتقدان وضعیت فعلی این سامانه است، اما به آینده آن امیدوار است و معتقد است احتمالا با برطرف کردن این اشکالات بتوان قدم های مثبتی برداشت. وی دراین باره گفت: سمفا هم درحال تکمیل شدن است و فکر می کنم اگر سه روز یا یک هفته آمار دقیق نداشته باشیم بهتر از نبود آن است چون در نهایت با سیستم درست تری کار ادامه پیدا می کند.